Ile kosztuje budowa domu 70m2? | Drewnolandia

Ile kosztuje budowa domu 70 m2?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

ile kosztuje budowa domu 70m2

Zbudowanie domu to marzenie wielu osób. Własny kąt niezależnie od tego, czy jest całoroczny czy jedynie sezonowy to doskonałe miejsce na wypoczynek. Przed rozpoczęciem stawiania konstrukcji warto jednak obliczyć, ile kosztuje budowa domu 70 m2. Podpowiadamy, co wziąć pod uwagę podczas ustalania ceny tego rodzaju przedsięwzięcia.

Budowa domu do 70 m2 – czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia?

Coraz więcej osób, zamiast inwestować w niewielkie obiekty, wybiera domy liczące nawet 70 m2. Jest to bez wątpienia związane ze zmianą w prawie, która została wprowadzona na początku 2022 roku. Obecnie stawianie nawet tak dużych konstrukcji nie wymaga wcześniejszego uzyskania pozwolenia na budowę. Wystarczy jedynie swoje zamiary zgłosić do starostwa powiatowego albo innego urzędu w danej gminie. Warto jednak przy tym pamiętać, że wciąż tego rodzaju konstrukcje powinny być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.

Plusem wprowadzonych zmian jest fakt, że nie trzeba zatrudniać kierownika budowy ani prowadzić dziennika. Co więcej, w rzeczywistości możemy postawić dom nawet o powierzchni 140 m2! Przepisy mówią bowiem o 70 m2 zabudowy, jednak dom nierzadko ma również taras oraz jest skonstruowany z poddaszem użytkowym. Dzięki temu postawimy obiekt o znacznych rozmiarach bez długotrwałych formalności. Warto także podkreślić, że często cena budowy domu do 70 m2 nie jest tak duża, jak mogłoby się wydawać.

Koszt budowy domu do 70 m2 a wybór projektu

Na to, ile kosztuje budowa domu 70 m2, wpływ ma przede wszystkim wybrany projekt. Obiekty o takiej samej powierzchni użytkowej mogą mieć inną cenę, choć oczywiście od wielkości konstrukcji również zależy, jak dużo pieniędzy będziemy musieli przygotować. Podczas obliczania wydatków, należy wziąć pod uwagę:

  • rozkład pomieszczeń w domu,
  • to, czy obiekt ma dodatkowo mieć taras, balkon,
  • liczbę kondygnacji.

Im bardziej skomplikowany, wymagający projekt domu, tym zazwyczaj więcej pieniędzy będzie potrzebnych na jego wybudowanie. Obecnie można wybierać spośród wielu konstrukcji, wśród których najpopularniejsze to te z dwuspadowym dachem o prostej formie i zwartej bryle.

Należy pamiętać, że bardzo ważne jest to, czy stawiana konstrukcja ma być jedynie letniskowa czy też całoroczna – ta druga będzie droższa. Na to, ile kosztuje dom 70 m2, wpływ ma to, czy projekt zakłada również, że całość ma być doprowadzona do stanu deweloperskiego. Istotną rolę w kosztorysie odgrywają także wszelkie instalacje, które mają się znaleźć w danym obiekcie.

Obliczając koszty budowy domów, należy pamiętać, że na ostateczną cenę wpływ ma też to, z jakich materiałów budowlanych będą korzystać fachowcy podczas stawiania danej konstrukcji. Warto mieć przy tym na uwadze, że w tym przypadku nie warto oszczędzać. Odpowiedniej jakości produkty pozwolą na postawienie trwałego domku, w którym będzie można spędzać czas jeszcze wiele lat po jego montażu. W Drewnolandii wykorzystujemy wyłącznie sprawdzone, certyfikowane drewno konstrukcyjne.

Jakie są ceny drewnianych domów do 70 m2?

W ofercie Drewnolandii można znaleźć wymarzony dom 70 m2. Ile kosztuje tego rodzaju konstrukcja z drewna? Tak jak zostało wspomniane, wiele zależy od wybranego projektu. Domki letniskowe o takiej wielkości znajdziemy już za nieco ponad 100 tysięcy złotych. Więcej będziemy musieli zapłacić za konstrukcję wzbogaconą o taras, np. nowoczesny obiekt Kordian, którego cena wynosi ponad 180 tysięcy. Z kolei dom całoroczny dostępny w naszej ofercie, którego powierzchnia użytkowa wynosi 70 m2 kosztuje ponad 200 tysięcy.

Ile trzeba zapłacić fachowcom za budowę domu 70 m2?

Obliczając, ile kosztuje wybudowanie domu 70 m2, trzeba wziąć pod uwagę nie tylko to, jak ma wyglądać oraz jakie udogodnienia mają się w nim znaleźć, lecz także cenę montażu danej konstrukcji. Oczywiście możliwa jest budowa domu systemem gospodarczym, a więc samodzielnie, jednak warto pamiętać, że zajmuje to znacznie więcej czasu. Ponadto osoby niedoświadczone nierzadko popełniają przy tym błędy, które nie tylko wpływają na funkcjonalność danej konstrukcji, lecz także często zmniejszają bezpieczeństwo osób przebywających w domku.

Cena robocizny zależy też od tego, kto zostanie zatrudniony na budowie. Podobnie jednak jak z materiałami, również w tym przypadku nie należy oszczędzać. W końcu od właściwie wykonanej konstrukcji zależą komfort i bezpieczeństwo osób, które będą w niej przebywać. Stawiając na ofertę Drewnolandii, mamy pewność, że montaż zostanie wykonany z należytą dokładnością. Warto także podkreślić, że na cenę za pracę robotników bez wątpienia wpłynie także sposób wykończenia każdego znajdującego się w obiekcie wnętrza.

Koszty fundamentów – o tym również nie można zapominać

Odpowiadając na pytanie, ile kosztuje budowa domu 70 m2, warto także pamiętać, że do kosztów budowy zalicza się również odpowiednie przygotowanie fundamentów pod konstrukcję. W zależności od wielkości obiektu oraz tego, czy ma on być całoroczny czy jedynie sezonowy, można wybrać:

  • fundament punktowy,
  • zbrojną płytę fundamentową.

Który z jest najlepszy? Wszystko zależy od rodzaju stawianej konstrukcji. Warto jednak podkreślić, że w przypadku obiektów o większej powierzchni użytkowej niezbędne będzie zastosowanie solidniejszego fundamentu – szczególnie jeśli chce się korzystać z danego domku przez cały rok. Trzeba też pamiętać, że wykonaniem np. wylewki będzie musiała zająć się firma budowlana, co jest związane z kolejnymi kosztami.

Dodatkowe koszty budowy domu, które warto wziąć pod uwagę

Obliczając, ile kosztuje wybudowanie domu 70 m2, warto także pamiętać o tym, że podczas stawiania konstrukcji mogą pojawić się dodatkowe wydatki.

Jeśli chcemy od razu otrzymać dom w stanie deweloperskim, konieczne jest pokrycie kosztów związanych z wykończeniem podłogi i ścian. Ponadto trzeba zapłacić za wyposażenie domku – w tym przypadku koszty będą zależeć od tego, czy ma to być miejsce o wysokim standardzie czy średnim.

FAQ:

Jakie są zalety budowy domu w 2022?
Polski Ład wprowadził możliwość stawiania domków o powierzchni 70 m2 bez konieczności otrzymania pozwolenia na budowę. To znacznie skraca formalności związane z montażem wymarzonego obiektu, w którym zmieści się cała rodzina.

Ile kosztuje domek, którego powierzchnię użytkową stanowi 70 m2?
Koszt budowy szacowany jest na ponad 150 tysięcy złotych w przypadku konstrukcji letniskowej oraz ponad 200 tysięcy, jeśli ma to być domek całoroczny.

Od czego zależą koszty, z jakimi trzeba liczyć się przy budowie domu?
Koszty związane z postawieniem wymarzonego obiektu zależą m.in. od: wielkości konstrukcji, liczby kondygnacji, tego, czy ma mieć poddasze użytkowe, taras lub balkon oraz ocieplenia domku, wybranego fundamentu, a także tego, czy ma być doprowadzony do stanu surowego zamkniętego czy też deweloperskiego.

Data dodania: 7 czerwca 2022