Jak przygotować ogród na wiosnę?

Łukasz
Ewelina, konsultant handlowy

+48 790 500 543

Blog

Jak przygotować ogród na wiosnę?

Wiosna jest niezwykle pracowitym okresem dla ogrodników. Wraz z pierwszymi promieniami słońca nie tylko zaczyna się sadzenie drzew i krzewów z odkrytym systemem korzeniowym, ale także przygotowanie gleby pod późniejsze nasadzenia i siewy. A przede wszystkim walka o piękny trawnik. Topniejący śnieg odkrywa też zimowe szkody w elementach małej architektury, które niezwłocznie trzeba naprawić.

Zdiagnozuj pozimowe szkody

Jeśli oglądając wiosną swój domek ogrodowy z drewna, taras lub pergole tarasowe drewniane zauważysz na nich pęknięcia, od razu możesz mieć pewność, że naruszona struktura desek długo nie wytrzyma. Jeżeli uszkodzona jest deska obiciowa, możesz pokusić się o jej wymianę. Przy pęknięciach stelaży i innych istotnych elementów podtrzymujących, rozwiązaniem będzie zastosowanie kitów do drewna lub żywic. W innym wypadku np. konstrukcja altany ogrodowej może grozić nawet zawaleniem się.

W przypadku zauważenia grzybów, pleśni czy mchów, przede wszystkim sprawdź, czy poszczególnie elementy nie rozsypują się w dłoniach. Ich zupełne zmurszenie całkowicie wyklucza je z jakichkolwiek prac naprawczych. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem może być wymiana zniszczonego elementu niż jego naprawa i zabezpieczenie drogimi środkami.

Zneutralizuj patogeny

Nie wszystkie patogeny można łatwo zniszczyć samodzielnie. Szczególnie trudno pójdzie Ci zlikwidowanie grzybów pleśniowych. Zanim przystąpisz do ich usuwania, najpierw musisz unieszkodliwić je środkiem grzybobójczym. Wdychanie rozpylających się podczas pracy zarodników może bowiem doprowadzić nawet to lekkiego podtrucia, reakcji alergicznej lub kłopotów żołądkowych. Dopiero po wstępnej neutralizacji ogniska, możesz przystąpić do właściwego oczyszczania i zabezpieczania drewna.

Zadbaj o drewniane elementy

Po wiosennej weryfikacji ogrodowych elementów drewnianych wszystkie nadające się do tego powierzchnie należy odpowiednio wyczyścić i zabezpieczyć. Drewno wymaga starannego traktowania, dlatego upewnij się dokładnie, czy niczego nie pominąłeś.

Sprawdź, czy deski są lakierowane

Dobór odpowiednich preparatów impregnujących w dużej mierze zależy od stopnia wykończenia elementów drewnianych.

  1. Jeśli deski są surowe, można na nich zastosować większość tradycyjnych środków grzybobójczych, owadobójczych i zwalczających glony. Zaleca się jednak wykorzystanie preparatów o dużych cząsteczkach aktywnych, które lepiej zabezpieczą chłonne otwory kapilarne drewna.

  2. W przypadku drewna szlifowanego środek powinien mieć mniejsze cząsteczki. Substancje wielkocząsteczkowe nie wchłaniają się wystarczająco dobrze i ich wewnętrzna penetracja zabezpieczająca jest znacznie ograniczona zewnętrznym wykończeniem powierzchni.

  3. Z kolei drewno lakierowane powinno być zawsze przeszlifowane i dopiero później zaimpregnowane.

Przygotuj powierzchnię do renowacji

Fabrycznie zabezpieczane, podciśnieniowo i wgłębnie, są domki narzędziowe z drewna, pergole, drewniane donice i deski tarasowe. Tak ochronione drewno wystarczy oczyścić szczotką, a następnie obficie pomalować impregnatem, lakierobejcą, lakierem lub woskiem.

W przypadku drewna lakierowanego albo malowanego musisz zmatowić ich powierzchnię lub całkowicie usunąć stare i łuszczące się warstwy substancji.

  1. Jeżeli zdejmujesz całą warstwę lakieru, musisz zeszlifować wszystko do surowego drewna. Do tej czynności najlepiej wybierz szlifierkę, ponieważ czyszczenie dużych powierzchni papierem ściernym może być zajęciem bardzo czasochłonnym i trudnym do wykonania.

  2. Jeśli powłoka lakieru wymaga jedynie zmatowienia, bezpośrednio po tej czynności możesz nanieść nową warstwę środka, nadając drewnu efekt błyszczenia, matu, półmatu lub wykończenia satynowego.

Nie zapomnij także o konieczności usunięcia z drewna wszystkich pyłków i kurzu. Zadbaj też, aby lakierowany kawałek nie był mokry.

Bejcowanie

Jeśli zeszlifowany element nie jest na nowo lakierowany, kolejnym etapem jest bejcowanie. Może ono uwypuklić naturalne walory drewna lub nadać mu pożądany kolor, dzięki zastosowaniu kolorowych bejc.

Postaw na dokładność

Niezależnie na jakim jesteś etapie przygotowania drewnianych elementów do kolejnego sezonu, wszystkie czynności wykonuj z najwyższą starannością. Każde niedociągnięcie, niezabezpieczone pęknięcie, źle ściągnięte źródła patogenów czy niedomalowania, mogą skutkować niską trwałością zabezpieczanych elementów.

Data dodania: 4 marca 2019