Jak zaprojektować ogród na balkonie?

Anna, konsultant handlowy

+48 790 500 561

Blog

Jak zaprojektować ogród na balkonie?

W dużych miastach, wśród wielkich betonowych płyt ciężko o skrawek własnego zielonego placu. Jeżeli marzysz o kawałku ogródka, ale nie mieszkasz na parterze, do dyspozycji masz balkonową powierzchnię - czasami naprawdę bardzo obszerną. Aby w ciekawy sposób zagospodarować tę przestrzeń, sprawdź nasz praktyczny poradnik. Podpowiadamy, w jaki sposób tanim kosztem wykonasz ogród na balkonie lub tarasie. Bo wbrew pozorom to bardzo prosta sprawa!

Balkonowe cztery kąty – jak wybrać meble i dodatki?

Wielokrotnie uczestniczyliśmy w procesie projektowania, jak i wykonywania ciekawych balkonów w naszych domkach. W każdym z nich kolejnym po realizacji krokiem był wybór mebli. Dlatego nie myśl jeszcze o podłożu, roślinach i ekologicznych rozwiązaniach, bo tak naprawdę wszystko będzie uzależnione od dostępnej powierzchni po ustawieniu mebli. Zastanawiasz się, jakie będą odpowiednie?

Wszystko zależy od Ciebie. Jeżeli jesteś singlem, który wieczorami chce odpoczywać na swoim ogrodo-balkonie, może dobrym rozwiązaniem będzie huśtawka, albo wygodna sofa z miękkimi i wymiennymi pufami? Mieszkasz z partnerem? Skorzystaj z dostępnych rozwiązań dla dwojga. Wygodne kanapy i narożniki? Docenisz je, przytulając się do drugiej osoby podczas ciepłych wieczorów. A może lubisz ekologiczne rozwiązania i chcesz ponownie wykorzystać palety? Bez większego problemu przygotujesz z nich fotele i stolik. Jak sam widzisz — to Ty decydujesz, co znajdzie się na Twoim balkonie, który za moment przeistoczy się w ogród. Możesz kupić gotowe produkty lub wykonać je samodzielnie.

Jakie rośliny posadzić na balkonie?

Posiadając gotową koncepcję na meble, warto pomyśleć o dodatkach, które nadadzą pożądanego charakteru. Na balkonowym lub tarasowym ogrodzie doskonale zaprezentuje się drewniana pergola. Możesz dostosować ją do wybranej powierzchni, korzystając z wykonania zamówienia pod wymiar. Do gotowej pergoli wystarczy dobrać odpowiednie doniczki, aby cieszyć się przepięknymi, wiszącymi kwiatami. A jeśli jesteś fanem pnących roślin, które potrafią nadać prywatności nawet odsłoniętym balkonom, drewniana konstrukcja zapewni dla nich wspaniałe podparcie.

Zastanów się także nad podłożem. Może to być imitacja trawy albo płytki, na których położysz dywan. Pamiętaj jednak, by nie przytwierdzać go na stałe, abyś mógł zimą lub w wyjątkowo deszczowy dzień schować go do środka. Przed wejściem na balkon możesz umieścić zasłony, które będziesz zasłaniać lub odsłaniać w zależności od słońca i humoru.

Ogród na balkonie? Oprócz drewnianej pergoli możesz wybrać jeszcze dwie drogi — prostą i wymagającą dbałości. Droga prosta – wybierając się do sklepu ogrodniczego, wybierz rośliny typowo ogrodowe. Świerki, krzewy, rośliny całoroczne, które będą w stanie wytrzymać zmieniające się warunki atmosferyczne. Czy to lato, czy zima, zawsze się dostosują. A jeżeli wiosną będzie Ci brakować kolorów – dokup kwiaty w doniczkach i umieść w widocznych miejscach.

Istnieje też drugie rozwiązanie, które jest bardziej wymagające. Prawdę mówiąc, z balkonowego ogrodu korzysta się od wiosny do jesieni. Dlatego możesz umieścić tam swoje ulubione rośliny, które wcześniej trzymałeś tylko w domu. Niesie to jednak za sobą pewne komplikacje. Gdy temperatura jest niska, szczególnie nocą, powinieneś zabierać je do środka, aby nie zmarzły. Musisz też uważać, aby nie przegrzały się w słońcu, które - gdy jest zbyt ostre - może je spalić. Trzeba pamiętać także o częstym podlewaniu, bo domowe rośliny przebywające na dworze mogą mieć większe zapotrzebowanie na płyny. Jeśli zależy Ci na stylowej aranżacji balkonu, posadź w dużych rynnowych donicach ulubione zioła, warzywa i owoce. One również będą wymagały specjalnej pielęgnacji, jednak wynagrodzą Ci to prawdziwe plony z własnego ogródka.

Ogród na balkonie - inspiracje

Ogród na balkonie może przybrać wiele odsłon. Od delikatnej, przez bujną, pnącą się w roślinność lub uprawy ogrodowe, po minimalistyczną zieloną przestrzeń. Najważniejsze jest, aby ta powierzchnia spełniała swoją funkcję. Sprawiając, że z przyjemnością będziesz wracać do tego miejsca – na poranną kawę i śniadanie lub wieczorne czytanie książki przy lampce pysznego wina. Inspiracji znajdziesz wiele, ale zanim stracisz głowę dla tego jedynego pomysłu, zastanów się, jaką rolę ma spełniać Twój balkon.

Data dodania: 13 marca 2019