Jak zaprojektować oświetlenie ogrodowe?

Łukasz
Łukasz, opiekun klienta

+48 790 500 966

Blog

Jak zaprojektować oświetlenie ogrodowe?

Niektórzy, projektując swój ogród, skupiają się głównie na zagospodarowaniu przestrzeni w zieleń i elementy architektury ogrodowej. Tymczasem równie ważne jest zaplanowanie instalacji nawadniającej i oświetlenia. Dostęp wody umożliwia bowiem bujny wzrost roślin, natomiast odpowiednio rozmieszczone lampy ogrodowe między innymi uprzyjemniają spędzanie letnich wieczorów wśród zieleni.

Funkcje oświetlenia do ogrodu

Odpowiednio zaprojektowane oświetlenie ogrodu ma funkcje praktyczne i estetyczne. Punkty świetlne dają bowiem poczucie bezpieczeństwa i pozwalają oznaczyć miejsca strategiczne na działce, czyli bramę wjazdową, drogę do wejścia, oczko wodne, schody. Oświetlenie zewnętrzne ogrodowe umożliwia też korzystanie ze stref relaksu, czyli tarasów i altan, również po zmroku.

Ponadto dopasowane podświetlenie ogrodu uwydatnia piękno otoczenia. Lampy umożliwiają uchwycenie różnorodnych faktur, akcentowanie światłem roślin i elementów dekoracyjnych czy cieniowanie wybranych miejsc. Poza tym, szczególnie stosując zmienną wielkość natężenia światła, różne kolory podświetlenia i wyselekcjonowane formy lamp można wypracować wyjątkowy charakter ogrodu.

Rodzaje lamp montowanych w ogrodach

Oświetlenie ogrodów musi być zaprojektowane już przy planowaniu nasadzeń i podczas ustalania sposobu zagospodarowania terenu. W innym wypadku będziemy narażeni na rozkopywanie grządek i rabat lub skazani na używanie jedynie świateł solarnych.

Konieczne jest też umożliwienie podpięcia sieci oświetleniowej pod instalację w budynku. Warto do tego celu przeznaczyć osobny obwód z dwoma odrębnymi włącznikami - pierwszy ściśle związany z natężeniem prądu, a drugi odpowiadający za bezpieczeństwo sieci.

Projektując oświetlenie ogrodowe, należy też pamiętać o odpowiednim zasilaniu lamp. Jeśli zamierzamy uzbroić niewielką przestrzeń, wystarczy instalacja 12 lub 24V. Przy oświetleniu dużego obszaru powinniśmy postawić na instalację sieciową 230V.

Na tak przygotowanej linii, w zależności od potrzeb, można montować różnorodne lampy.

  • Światła ogrodowe kierunkowe – przeznaczone są do precyzyjnego oświetlenia określonego punktu, w tym budynku, drogi dojazdowej, elementów architektury krajobrazu. Reflektory kierunkowe można ustawiać na trawie, mocować na słupach, przykręcać do fasad budynków i budowli.
  • Oświetlenie ścienne – przeznaczane jest najczęściej do oświetlania tarasów, altan lub furtek wejściowych na posesję.
  • Lampy montowane do sufitów – głównie zawieszane są nad wejściami do domów. To też idealne oświetlenie altany ogrodowej.
  • Oświetlenie dogruntowe – umieszczane jest w podłodze, w ścieżkach lub na podjazdach. Lampy płaskie wyróżniają się wyjątkową odpornością nawet na nacisk kół samochodowych, uderzenia, działanie zmiennych warunków atmosferycznych i wodę.
  • Reflektory stojące, słupki i latarenki – najczęściej usytuowane są wzdłuż ścieżek oraz podjazdów i przystosowano je zarówno do montowania w betonowych fundamentach, jak i do przykręcania do chodnika czy kostki brukowej.

Wybierając rodzaj oświetlenia, trzeba zwrócić uwagę na klasę bezpieczeństwa lamp. Oświetlenie elektryczne ogrodu podzielono bowiem na 4 klasy ochronności:

  • klasa 0 jest najmniej zabezpieczona przed porażeniem elektrycznym,
  • klasa I wyposażona jest w izolację roboczą,
  • klasa II ma podwójne lub wzmocnione zabezpieczenie i jest najczęściej stosowana w lampach ogrodowych,
  • klasa III, zasilana niskim napięciem, gwarantuje pełne bezpieczeństwo używania i może być montowana nawet w oczkach wodnych.

Wybierając lampy, można zdecydować się też na oświetlenie sterowane, gdzie najczęściej stosowane są czujniki zmierzchowe, zegary sterujące, czujniki ruchu i instalacje sterowane ręcznie. Ten wybór również należy uwzględnić w projekcie technicznym instalacji oświetleniowej.

Rodzaje źródła światła

Na koniec warto pamiętać, że rodzaj wybranych lamp zależy jedynie od funkcji, jakie muszą spełniać oraz głównego stylu w ogrodzie. Dobrze dobrane oprawy podkreślą bowiem estetykę otoczenia. Zdecydowanie ważniejsze jest jednak źródło światła w ogrodzie. Mamy tu do wyboru żarówki LED, żarówki halogenowe i ogniwa solarne. Ogniwa wybierane są raczej jako podświetlenie ogrodu wspierające i nie wymagają podłączenia do stałej instalacji elektrycznej.