W celu lepszego działania serwisu ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Rozumiem
facebook

Chcesz kupić szkieletowy dom kanadyjski? Co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

Chcesz kupić szkieletowy dom kanadyjski? Co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

Chcesz kupić szkieletowy dom kanadyjski? Co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz?

Drewnolandia
Komentarze: 2

Jeśli chcesz kupić dom kanadyjski poznaj jego wady i zalety oraz realne koszty budowy i eksploatacji. Wybierz najlepsze rozwiązanie!

Bum na gotowe domy drewniane był w latach 90. Raczkująca technologia budownictwa szkieletowego podbijała rynek dzięki niskim kosztom i ekspresowemu wznoszenia nawet piętrowych budynków. Niestety, niewypracowane technologie, używanie źle przygotowanych materiałów i brak fundamentalnej wiedzy sprawiły, że domy z drewna i system kanadyjski popadły w niełaskę.

Minęły lata, technologie rozwinęły się, a firmy wyspecjalizowały się w swoich działaniach. Domy drewniane budowane są chętnie, a ich eksploatacja przynosi same korzyści.

Czym charakteryzuje się dom w stylu kanadyjskim?

Domy drewniane, nazywane kanadyjskimi, są energooszczędne, ekologiczne i, tak ja pisaliśmy powyżej, tańsze i szybsze w realizacji, w porównaniu z budownictwem tradycyjnym.

Szkieletowa konstrukcja domów z drewna opiera się na płycie lub ścianie fundamentowej. Przy zastosowaniu płyty dobrze izolowana podłoga ma bezpośrednią styczność z gruntem. Jeśli natomiast dom budowany jest na ścianie fundamentowej, między podłogą a gruntem jest niewielka przestrzeń.

Do fundamentu mocowany jest szkielet, który jest tak skonstruowany, aby całość można było łatwo obić płytami OSB lub deskami na oczepach ścian. Ułatwia to również dokładne uszczelnienie, które zapewnia uzyskanie wnętrz zatrzymujących ciepło, z jednoczesną ich izolacją przed nadmiernym nagrzewaniem się w upalne lata.

Tak wypracowana konstrukcja jest dopiero przygotowana do kolejnych kroków, którymi jest obicie ścian karton-gipsami, nałożenie tynków i uzbrojenie budynku w instalacje elektryczne, hydrauliczne oraz w okna i drzwi.

Zalety domów kanadyjskich

Domki drewniane mają dokładnie przemyślaną izolację termiczną z wysokim współczynnikiem przenikania ciepła. Jak dowodzą badania porównawcze domków drewnianych i tradycyjnego budownictwa, aby dom murowany zapewniał podobne warunki termiczne, jego ściany musiałyby mieć przynajmniej 50 cm grubości.

Dzięki dobrej izolacji oraz zastosowanym materiałom dom kanadyjski szybciej się ogrzewa, ściany nie pochłaniają ciepła, a dzięki temu można zaoszczędzić niemal 50% na kosztach ogrzewania i zużycia energii.

Dom w stylu kanadyjskim jest zdrowszy i ekologiczny. Użyte materiały zdecydowanie lepiej wpływają na samopoczucie mieszkańców, szczególnie jeśli budujący zdecydują się na najwyższej jakości materiały ekologiczne.

Domy drewniane nie wymagają wysokich nakładów w przypadku remontu i urządzania. Są zdecydowanie bardziej przystosowane do modyfikacji. Można w nich używać dowolnych rozwiązań technicznych, a warunkiem udanego ich montażu jest jedynie dobrze przygotowany szkic techniczny i projekt.

Przy wznoszeniu budynków dodatnich temperatur wymaga jedynie tworzenie fundamentów. Samo stawianie konstrukcji może odbywać się w dowolnych warunkach atmosferycznych.

Wady domów w stylu kanadyjskim

Największą wadą tego typu budownictwa jest niższa wytrzymałość domów, głównie, jeśli zostaną zbudowane przez firmę dopuszczającą się błędów technicznych i projektowych. Niezwykle ważna jest tu bowiem dokładność i prawidłowość wykonywanych prac. Korozja biologiczna drewna, utrata stopnia izolacji, czy błędy w wykonaniu fundamentów mogą znacznie pogorszyć właściwości domu.

Niektórzy za wadę domów drewnianych uważają również konieczność impregnowania ich co ok. 5 lat. Jeśli jednak przy obiciu zewnętrznym zastosowane zostanie znacznie wytrzymalsze drewno egzotyczne, tę wadę można również zniwelować.

Ceny domów kanadyjskich nie opierają się na sztywnych regułach

Dom w stylu kanadyjskim może być bardzo tanim rozwiązaniem, jeśli skupimy się na jakości wykonania i jedynie podstawowych wygodach.

Dom o powierzchni 100-400 m2 kosztuje od 1900 zł/m2 do 3000 zł/m2, przy czym przy domach większych, cena zazwyczaj jest niższa o blisko 100 zł za m2, co wynika z większej ilości elementów, które obniżają realny koszt wybudowania 1 m2 budynku.

Na cenę 1m2 budynku stylu kanadyjskim wpływa również kubatura domu, forma parterowa lub z poddaszem, rodzaj dachu (dwuspadowy jest tańszy niż czterospadowy), a nawet ilość ścianek wewnętrznych.

Stawiaj więc na określony rodzaj domów kanadyjskich

Przy budowie „kanadyjczyka” lepiej wybrać więc domek wykonany przez profesjonalną firmę i z materiałów najwyższej jakości. To gwarantuje zamieszkanie w domu marzeń, który okaże się rozwiązaniem ekonomicznym, ekologicznym i tanim w eksploatacji.

Komentarze (2)

  1. W sprawie oferty, zapraszamy do kontaktu z naszym działem handlowym pod adresem kontakt@drewnolandia.pl lub poprzez formularz kontaktowy na stronie internetowej w zakładce "kontakt".

  2. Bardzo proszę o informację zwrotną dot. orientacyjnej ceny postawienia domu drewnianego na wylanym fundamencie w stanie surowym z oknami i dachem dwuspadowym o wym. 7mx12m. Dziękuję bardzo.

Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Michał Halbiniak, prowadzący firmę pod nazwą DREWOLANDIA Michał Halbiniak, gm. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem: . Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych.

Centrum wiedzy