W celu lepszego działania serwisu ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Rozumiem
facebook

Domek narzędziowy w Twoim ogrodzie – alternatywa dla piwnicy w domu wolnostojącym

Domek narzędziowy w Twoim ogrodzie – alternatywa dla piwnicy w domu wolnostojącym

Domek narzędziowy w Twoim ogrodzie – alternatywa dla piwnicy w domu wolnostojącym

Drewnolandia
Komentarze: 0

Gdy budując dom, decydujesz się na taki bez podpiwniczenia, bez pomieszczenia gospodarczego w środku lub ze zdecydowanie za małą powierzchnią - wolnostojący domek narzędziowy będzie odpowiedzią na Twoje problemy.

Jak wybrać najlepszy domek narzędziowy?

Każdy mały domek narzędziowy powinien być praktyczny i pomieścić wszystkie narzędzia ogrodnicze oraz niewielkie maszyny. Dobrze, aby komponował się w otoczeniem, tworząc spójną całość nie tylko z ogrodem, ale również z istniejącymi już budynkami i domem. Oczywiście domek musi być wytrzymały i wykonany z materiałów, które zagwarantują jego wysoką jakość przez długie lata intensywnego użytkowania. Istotna jest również jego wielkość oraz położenie w stosunku do budynku mieszkalnego.

Odpowiednio dobierz wielkość domku

Minimalna wielkość domków narzędziowych to 200x130 cm. To budynki, które zmieszczą podstawowe narzędzie ogrodnicze, ubrania robocze oraz zapas nasion i środków ochrony roślin. Większe domki, których wymiary oscylują w granicach 300x200 cm, pozwolą również schować do nich niewielki sprzęt. Kosiarki, odpowiednio zmagazynowane meble ogrodowe, a nawet rowery, przy tej wielkości domu mogą być składowanie praktycznie przez cały sezon.

Większe budynki to raczej budynki gospodarcze. Jeśli ich wielkość nie przekroczy 35 m2 na wsi lub 25m2 w mieście oraz są to budowle parterowe wolno stojące, do ich budowy nawet nie trzeba pozwolenia.

Niezależnie od wielkości i materiału, z którego domek jest zrobiony, coraz częściej wybierany jest domek narzędziowy z drewutnią, który znacznie ułatwia obsługę domu w sezonie jesiennym i zimowym, kiedy prace ogrodnicze schodzą na dalszy plan.

Wybierz materiał, z którego będzie zrobiony Twój domek narzędziowy

Wybierając domek narzędziowy, warto przeanalizować cechy poszczególnych materiałów, z których te budynki najczęściej powstają. Zdecydowanie najpopularniejsze są narzędziownie drewniane. Nieco rzadziej w ogrodach stają domki metalowe oraz z tworzyw sztucznych.

Domki drewniane

Każdy domek narzędziowy drewniany jest niepowtarzalny. Nie tylko pięknie wyglądają, ale również są praktyczne, wytrzymałe i tanie. Mogą być budynkami parterowymi lub z poddaszem, z dachem jednospadowym, dwuspadowym i kopertowym, które najczęściej pokrywa papa, gont, dachówki, a nawet strzecha. W ścianach wybite mają otwory okienne oraz drzwiowe, jedno lub przy większych budynkach dwuskrzydłowe. Domki drewniane opcjonalnie mogą posiadać podłogę, która nie powinna jednak mieć bezpośredniego kontaktu z podłożem.

Zarówno drewno użyte do budowy drewnianej narzędziowni, jak i poszycie dachu trzeba jednak systematycznie konserwować i pielęgnować. To jednak rozwiązania przyjazne środowisku i najbardziej podkreślające styl ogrodu.

Domki plastikowe

Domki z tworzywa sztucznego są lekkie, stosunkowo tanie i nie trzeba ich impregnować. Ich zaletą jest łatwy montaż, odporność na wodę, szybkość czyszczenia i możliwość kupienia imitacji praktycznie każdego materiału. Domki te wyposażone są w podłogi.

Niestety domki z PCV szybko blakną i nawet na najdroższych rozwiązaniach zauważa się punktowe przebarwienia. To też najmniej ekologiczne rozwiązanie.

Domki metalowe

Domki narzędziowe, metalowe są najrzadziej używane. Wykonane są ze stali ocynkowanej lub aluminium. To konstrukcje lekkie, wytrzymałe i tanie. Ich największą zaletą jest możliwość całkowitego zabezpieczenia wnętrza np. przed kradzieżą.

Narzędziownie metalowe są odporne na działanie warunków zewnętrznych, promieniowanie UV i wodę, jeśli są odpowiednio zabezpieczone. W bardzo niewielu przypadkach mają podłogę. Niektóre modele doskonale imitują drewno, ale nie muszą być impregnowane.

Choć są praktyczne, wytrzymałe i szczególnie, jeśli powstają z gotowych płyt, łatwe do budowania, bywają nieładne i trudno w nich utrzymać optymalną temperaturę w zimie.

Dlaczego polecamy domki narzędziowe?

Domki narzędziowe mogą być rozwiązaniem problemów z brakiem piwnicy czy pomieszczenia gospodarczego. Ustawione z mało reprezentatywnych miejscach ogrodu, mogą być idealnym schronieniem dla majsterkowicza, rękodzielnika, ogrodnika czy osób, które chcą oddać się swojej twórczości w ciszy i spokoju.

Domki narzędziowe z drewutnią, z wiatą rowerową, czy w każdy inny sposób dopasowane do wymagań użytkowników, mogą stanowić idealne miejsce gospodarcze, całosezonowe. Dlatego szczerze polecamy domki narzędziowe.

Komentarze (0)

Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Michał Halbiniak, prowadzący firmę pod nazwą DREWOLANDIA Michał Halbiniak, gm. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem: . Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych.

Centrum wiedzy