W celu lepszego działania serwisu ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Rozumiem
facebook

Jak mądrze wybrać altanę ogrodową?

Jak mądrze wybrać altanę ogrodową?

Jak mądrze wybrać altanę ogrodową?

Drewnolandia
Komentarze: 0

Altany ogrodowe cieszą się dużą popularnością. Szczególnie często budowane są w dużych ogrodach. Zawsze jednak spełniają różnorodną funkcję, w zależności od preferencji właścicieli ogrodu. Jednym razem mogą być miejscem rodzinnych spotkań, relaksu po pracy, zabaw i grilli, aby zaraz stać się domowym biurem czy miejscem intensywnie wykorzystywanym przy pracach ogrodniczych. Jak jednak dobrać odpowiednią altanę i co trzeba wiedzieć, żeby kupić idealne rozwiązanie?

Altany ogrodowe cieszą się dużą popularnością. Szczególnie często budowane są w dużych ogrodach. Zawsze jednak spełniają różnorodną funkcję, w zależności od preferencji właścicieli ogrodu. Jednym razem mogą być miejscem rodzinnych spotkań, relaksu po pracy, zabaw i grilli, aby zaraz stać się domowym biurem czy miejscem intensywnie wykorzystywanym przy pracach ogrodniczych. Jak jednak dobrać odpowiednią altanę i co trzeba wiedzieć, żeby kupić idealne rozwiązanie?

Po pierwsze - wybierz styl altany

Altany ogrodowe cechuje różnorodność pozwalająca dopasować budynek do własnych potrzeb, z uwzględnieniem ich stylu, wielkości, kształtu oraz materiałów, z których zostały zbudowane.

Altany mogą być prostym zadaszeniem, idealnym do spotkań rodzinnych czy zabaw plenerowych lub pomieszczeniem osłoniętym okratowaniem, często obsadzonym roślinami pnącymi, dającymi wyjątkowy klimat i prywatność. Bywają również altany oszklone już całkowicie osłonięte, co stwarza idealne warunki do całosezonowego użytkowania ich, np. przy pracach ogrodniczych.

Każdy może wybrać najlepsze dla siebie rozwiązanie. Co najważniejsze, kierując się stylem altany ogrodowej, można stworzyć idealne przedłużenie koncepcji aranżacji pomieszczeń mieszkalnych.

Najważniejszym kryterium wyboru jest wielkość altany

Altana ogrodowa nie musi być budowana jedynie w dużych ogrodach. Małe powierzchnie również mogą być uzbrojone w altanę, szczególnie, że na pawilony o powierzchni do 35m2 nie trzeba mieć pozwolenia, a jeśli są to pojedyncze budynki, ich budowy nawet nie trzeba zgłaszać w organach nadzorujących. Ponadto małe obiekty nie wymagają projektu architektonicznego i zazwyczaj można je budować w oparciu o dostępne w sklepach gotowe stelaże.

Styl altany tworzą również materiały, z których jest zrobiona

Najczęściej wybieranymi altanami są budowle drewniane. Często stawia się też na altany metalowe, murowane oraz powstające z połączenia kilku materiałów jednocześnie. Ciekawym i coraz modniejszym rozwiązaniem są również żywe altany.

Altana ogrodowa drewniana najczęściej zrobiona jest z drewna drzew iglastych

Dzięki temu wszystkie jej elementy są lekkie i tanie, choć jednocześnie stosunkowo miękkie i nietrwałe. Jeśli jednak całość będzie dobrze konserwowana, nawet altana świerkowa może posłużyć przez wiele lat, idealnie komponując się z otoczeniem i dając miłą, odprężającą i dobrze wpływającą na zdrowie przestrzeń, zarówno do relaksu, jak i zabaw.

Altany metalowe są odporne na warunki atmosferyczne

Przy produkcji altan metalowych najczęściej wykorzystywanymi materiałami jest aluminium, żelazo i stal. Gwarantuje to niezwykłą wytrzymałość konstrukcji, jej styl, elegancję i ponadczasowość. Altany metalowe, zazwyczaj są bogato kute, a więc tworzą w otoczeniu bogate, ciekawe i pełne uroku miejsca. Idealnie współgrają z pnączami, które tworzą romantyczny styl.

Technologia produkcji altan metalowych pozwala jednak na uzyskanie również prostych, estetycznych i nowoczesnych budowli, które wyjątkowo podkreślają surową formę stylu.

Altany murowane to niemal dodatkowe budynki

Ten rodzaj altan nie jest jednak popularny. Ich budowa jest znacznie trudniejsza i o ile konstrukcje drewniane i metalowe można samodzielnie złożyć, o tyle budynki murowane wymagają zatrudnienia dodatkowych osób, co znacznie zwiększa ich cenę.

Żywe altany są idealne szczególnie dla dzieci

To konstrukcje powstałe z ukorzenionych, a następnie specjalnie formowanych gałęzi wierzbowych, które charakteryzują się dużą plastycznością, szybkim wzrostem i odpornością na czynniki atmosferyczne. Żywe altany są szczególnie polecane ze względu na dobre oddziaływanie na otoczenie i przebywające w nich osoby. Są lubiane przez najmłodszych.

Niezwykle ważny jest też dach altan

O ile altany z żywych roślin stanowią jednorodną konstrukcję, a w altanach metalowych zazwyczaj stosowane są stylizowane dachy metalowe, pokrywane dachówkami lub poliwęglanem, o tyle altana ogrodowa z drewna może być pokryta każdym typem dachu. Dlatego często stosowane tu są gonty drewniane i bitumiczne, wióry osikowe, strzechy, a nawet dachówki.

Warto przemyśleć temat altany, bowiem to inwestycja na lata!

Ważny jest też przecież kształt altany, jej idealna lokalizacja i dopasowane do potrzeb wyposażenie. Koniecznie trzeba pomyśleć o konserwacji konstrukcji i poszycia, ewentualnym oświetleniu oraz okolicznych nasadzeniach.

Tylko takie podejście do wyboru altany ogrodowej pozwoli maksymalnie wykorzystać jej możliwości.

Komentarze (0)

Administratorem Pana/Pani danych osobowych jest Michał Halbiniak, prowadzący firmę pod nazwą DREWOLANDIA Michał Halbiniak, gm. W sprawach związanych z przetwarzaniem danych osobowych prosimy o kontakt pod adresem: . Więcej informacji można uzyskać na stronie internetowej pod adresem: Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych.

Centrum wiedzy