W celu lepszego działania serwisu ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Rozumiem
facebook

Komorowe suszenie drewna - na czym polega ?

Komorowe suszenie drewna - na czym polega ?

Komorowe suszenie drewna - na czym polega ?

Drewnolandia
Komentarze: 0

Komorowe suszenie drewna - czy wiesz na czym polega? Zapraszamy do lektury. 

Na czym polega komorowe suszenie drewna?

Jeszcze do niedawna proces przygotowywania drewna polegał na jego sezonowaniu, czyli przechowywaniu przez kilka lat i powolnym samoczynnym schnięciu. Ten proces nie eliminuje szkodników i grzybów, które mogą znajdować się w drewnie, dlatego materiał taki wymagał zabezpieczenia odpowiednimi preparatami – np. impregnatem do drewna.

 Obecnie coraz częściej drewno suszone jest komorowo. Ten proces trwa kilkanaście dni i przebiega w bardzo wysokiej temperaturze, która wyjaławia drewno, eliminując skutecznie wszelkie szkodniki i grzyby.

 Ten sposób suszenia eliminuje szkodniki i grzyby. Dzięki temu drewniane elementy, takie jak szkielety domków kanadyjskich – nie potrzebują już dodatkowych zebezpieczeń. Natomiast elementy drewaniane, które są narażone na wpływ warunków atmosferycznych (altany, wiaty, domki letniskowe) należy zabezpieczać – najlepiej za pomocą odpowiednio dobranych impregnatów.

 Więcej na ten temat przeczytasz w artykule:

Czy domy i drewniane konstrukcje trzeba zabezpieczać? 

 Technologia komorowego suszenia drewna jest szeroko stosowana w krajach takich jak Kanada, Stany Zjednoczone i w Skandynawii (gdzie warunki atmosferyczne bywają bardziej surowe niż w Polsce). Cieszymy się, że możemy się przyczyniać do jej upowszechniania w Polsce.

Komentarze (0)