Komorowe suszenie drewna - na czym polega?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Poradnik

Komorowe suszenie drewna - na czym polega?

Z pewnością wiesz, że we wszystkich naszych realizacjach, niezależnie czy są to domy całoroczne, drewniane domki letniskowealtany ogrodowe, bądź też inne konstrukcje, niezmiennie sięgamy po wysokiej klasy drewno C24, suszone komorowo. Szerzej piszemy o tym w artykule Jakiego drewna używamy w procesie produkcji? Czy wiesz jednak, na czym dokładnie polega komorowe suszenie drewna? O tym, jak suszyć drewno, czym jest suszarnia komorowa oraz jaka technologia suszenia gwarantuje najlepsze rezultaty, piszemy w poniższym artykule. Zapraszamy zatem do lektury!

Najpopularniejsze metody suszenia drewna

Jeszcze do niedawna proces przygotowywania drewna polegał na jego sezonowaniu, czyli przechowywaniu przez kilka lat i powolnym samoczynnym schnięciu. Takie naturalne suszenie to proste i tanie rozwiązanie, nie eliminuje jednak szkodników i grzybów, które mogą znajdować się w drewnie. Materiał poddawany sezonowaniu wymagał więc będzie dodatkowego zabezpieczenia odpowiednimi preparatami – np. impregnatem do drewna.

Sposoby suszenia drewna, jakie mamy dzisiaj do dyspozycji, to nie tylko większa skuteczność, ale i krótszy czas suszenia. Do popularnych metod w tym zakresie zaliczamy m.in.:

metody konwekcyjne, w tym suszenie:

  • w suszarniach powietrznych i spalinowych bezgrzejnikowych,
  • przy zastosowaniu przegrzanej pary wodnej lub innych par,
  • w cieczach (często stosowane w przypadku tarcicy - tutaj wykorzystywana są głównie olej kreozolowy oraz petrolatum),

metody suszenia prądem elektrycznym

  • szybkie jednak drogie, pozwalają jednak na znaczne skrócenie czasu suszenia, dodatkowo zmieniają właściwości fizyczne i mechaniczne drewna, zatem nie są najlepszym rozwiązaniem dla drewna konstrukcyjnego

metody suszenia chemikaliami

  • do wody wolnej w drewnie dodaje się mocznik, glicerynę lub roztwory glikolu

Obecnie coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest tzw. suszenie komorowe drewna. Proces suszenia jest w tym przypadku stosunkowo szybki, trwa bowiem zaledwie kilkanaście dni, a wykorzystuje się w nim suszarnie komorowe.

Na czym polega komorowe suszenie drewna?

Suszenie komorowe drewna przebiega w specjalnej suszarni w bardzo wysokiej temperaturze, która wyjaławia drewno, skutecznie eliminując wszelkie szkodniki i grzyby. Dzięki temu drewniane elementy, takie jak produkowane przez nas szkielety domków kanadyjskich, nie potrzebują już dodatkowej ochrony. Zabezpieczyć należy natomiast elementy drewniane, które są narażone na oddziaływanie warunków atmosferycznych - drewniane altanywiaty, czy domki letniskowe najlepiej zakonserwować za pomocą odpowiednio dobranych impregnatów. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Czy domy i drewniane konstrukcje trzeba zabezpieczać? 

Modułowa budowa suszarni komorowych pozwala na precyzyjne i indywidualne dopasowanie parametrów suszenia m.in. do różnych gatunków drewna, czy jego grubości (możliwość suszenia drewna w szerokim zakresie jego wilgotności). Takie suszenie przynosi naprawdę znakomite rezultaty.

Technologia komorowego suszenia drewna jest szeroko stosowana w krajach takich jak Kanada i Stany Zjednoczone, a także w Skandynawii (gdzie warunki atmosferyczne bywają bardziej surowe niż w Polsce). Cieszymy się, że możemy się przyczyniać do jej upowszechniania w Polsce.

Data dodania: 9 sierpnia 2015