W celu lepszego działania serwisu ta strona wykorzystuje pliki cookies (ciasteczka). Rozumiem
facebook

Przegląd sposobów zabezpieczania drewna

Przegląd sposobów zabezpieczania drewna

Przegląd sposobów zabezpieczania drewna

Drewnolandia
Komentarze: 2

W tym wpisie przedstawimy kilka sposobów zabezpieczania drewna.

Przegląd sposobów zabezpieczania drewna

 Stosowany do niedawna powszechnie proces sezonowania drewna, wymaga jego zabezpieczania przed szkodnikami oraz grzybami za pomocą odpowiednich preparatów.

 Obecnie jednak, coraz częściej, do budowy domów drewnianych w konstrukcji szkieletowej, a także domów letniskowych i drewnianych altan, domków grillowych i wiat garażowych, wykorzystuje się drewno suszone komorowo. Ten sposób obróbki eliminuje szkodniki i grzyby. Sprawia on, że drewniane elementy, które nie mają kontaktu z warunkami atmosferycznymi (jak szkielety domków kanadyjskich) – nie potrzebują dodatkowych zebezpieczeń. Natomiast elementy drewniane, które mają kontakt z deszczem, śniegiem i kurzem należy zabezpieczać – najlepiej za pomocą odpowiednio dobranych impregnatów.

 W Drewnolandii używamy wyłącznie drewna suszonego komorowo. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie:

Na czym polega komorowe suszenie drewna?

oraz

Czy domy i drewniane konstrukcje trzeba zabezpieczać?

 Poniżej przedstawiamy przegląd dostępnych na rynku sposobów zabezpieczania drewna. Z zastrzeżeniem, że odnoszą się one głównie do drewna sezonowanego oraz drewna suszonego komorowo poddanego działaniu warunków atmosferycznych.

 Impregnacja

 Odpowiednio dobrany impregnat pozwala dłużej cieszyć się drewnianą powierzchnią w nienaruszonym stanie i kolorze.

 Impregnacja utrudnia przedostawanie się wody w głąb drewna, chroni przed ogniem, nie pozwala na rozwój pleśni, grzybów, owadów. A także opóźnia starzenie i podkreśla rysunek słojów drewna.

 Można wyróżnić dwa rodzaje impregnacji drewna:

Impregnacja powierzchniowa –polega na zewnętrznym nasyceniu drewna za pomocą malowania lub natrysku.

Impregnacja wgłębna – nasycanie drewna metodą próżniowo-ciśnieniową lub bezciśnieniową.

 Impregnaty można podzielić ogólnie na wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe. Te pierwsze stosuje się zwykle we wnętrzach, gdyż mają dobre właściwości zabezpieczające ale względnie słabą odporność na wymywanie. Impregnaty rozpuszczalnikowe są natomiast bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.

 Na rynku dostępne są impregnaty o różnych właściwościach, przeznaczone do różnych potrzeb i zastosowań.

Impregnaty ogniochronne – utrudniające zapalenie się drewna i rozprzestarzenianie płomienia.

Impregnaty wodochronne – zabezpieczające przed wilgocią.

Impregnaty ochrony biologicznej – niszczące bakterie, pleśnie, owady, grzyby i nie dopuszczające do ich powstawania.

Impregnaty lecznicze – stosowane doraźnie na powierzchniach już zaatakowanych przez owady, grzyby, pleśnie.

 Dostępne są również preparaty łączące kilka zastosowań.

 Inne sposoby

Do zabezpieczania drewna można też stosować lakiery, bejce lub lakierobejce.

 Lakierowanie

Chroni drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi (ścieraniem i zadrapaniem) korozją biologiczną oraz wodą i słońcem. Ożywia barwę i podkreśla rysunek. Lakierowanie należy często powtarzać – nawet raz na dwa lata. Najlepiej przed lakierowaniem pokryć drewno bezbarwnym impregnatem. Zaleca się, by przed nałożeniem lakieru wykonać próbę na niewidocznym fragmencie drewna.

 Malowanie emalią

Zabezpiecza elewację na kilka lat (5-8). Stosuje się je na powierzchniach o niewielkim ryzyku uszkodzeń mechanicznych. Najlepiej dwukrotnie pokryć elewację bezbarwnym impregnatem, a następnie dwa razy pomalować emalią alkidową.

 Bejcowanie

Bejce wnikają w głąb drewna, nadając mu kolor. Konserwują one elewację na mniej więcej 4 lata. Bejcowanie tylko w niewielkim stopniu hamuje rozwój grzybów i pleśni, dlatego drewno, które było sezonowane a nie suszone komorowo, najlepiej zabezpieczyć dodatkowo lakierem lub woskiem. Odnawianie zabejcowanej i niepolakierowanej elewacji polega na jej zmatowieniu i ponownym zabejcowaniu.

 Lakierobejcowanie

Stosowane szczególnie w miejscach narażonych na wilgoć. Chroni drewno przez co najmniej 5 lat. Warstwę lakierobejcy nakładamy dwa albo trzy razy. Odnawianie polega na przetarciu papierem ściernym i pomalowaniu lakierem bezbarwnym.

 Lazura

Tworzy najmocniejszą powłokę. Niektóre preparaty zapewniają ochronę nawet do 8 lat.

Lazura chroni przed działaniem czynników atmosferycznych, promieniowaniem UV, rozwojem mchów i porostów oraz grzybami i owadami – co jest szczególnie istotne w przypadku używania do budowy drewna sezonowanego (w Drewnolandii polecamy i stosujemy wyłącznie drewno suszone komorowo, które jest wyjałowione, czyli pozbawione grzybów i szkodników, które mogłyby się rozwijać z biegiem czasu).

 O czym należy pamiętać?

Zanim przystąpimy do nałożenia preparatu, trzeba pamiętać o tym, by dokładnie oczyścić powierzchnię drewna z zabrudzeń, nalotów, piasku, kurzu, smarów oraz innych substancji utrudniających przyczepność. W trakcie nakładania preparatu należy stosować się ściśle do instrukcji na opakowaniu.

 Jak wybrać odpowiedni środek?

Dobór właściwego produktu zależy od efektu, który chcemy osiągnąć (np. widoczna struktura drewna, efekt kryjący, połysk).

 Nasi specjaliści doradzą odpowiedni preparat – najlepiej dostowany do potrzeb i wymagań budowanego domu, altanki czy wiaty.

 

Komentarze (2)

  1. jeśli chodzi o coroczne odnawianie mebli ogrodowych oraz altanki po zimie to z męzem uzywamy impregnatu Drewnochron Extra, tego samego, którego używa Drewnolandia

  2. drewno jest piękne, ale rzeczywiście, bez dbania o nie, zwłaszcza na zimę, tę urodę traci. Ja co roku impregnuję altanę preparatem Drewnochron.