Jakiego drewna używamy w procesie produkcji?

Łukasz
Łukasz, opiekun klienta

+48 790 500 966

Jakiego drewna używamy w procesie produkcji?

Wystarczy rzucić hasło „domek z drewna”, żeby każdy wiedział, o czym mowa. Czy aby jednak na pewno? „Drewno” to w branży budowlanej pojęcie o bardzo wielu znaczeniach. Odnosi się do rodzaju stosowanego materiału, jego klasy, technologii przygotowania, gatunku drzewa, z jakiego powstał, a także kraju pochodzenia przekładającego się na jego jakość. „Domek z drewna” może więc być równie dobrze wykonany z mokrego surowca, jak i struganych elementów klasy C24. Oto, z czego będzie skonstruowany domek zamówiony u nas.

C24 a klasa wizualna

Zaczynając od podstaw, stosowane przez nas drewno jest, rzecz jasna, suszone komorowo, strugane i fazowane, jest to jednak standard, poniżej którego nie schodzi się w profesjonalnej części branży od lat. Co już jednak normą nie jest, to powszechne stosowanie drewna konstrukcyjnego klasy C24. Opatrzony tym symbolem materiał jest niemalże wolny od wad i dopuszcza jedynie drobne niedoskonałości, niewpływające na jego jakość. Na przestrzeni lat udało nam się jednak wynegocjować u dostawców indywidualny sposób sortowania surowca, dzięki czemu do naszego zakładu produkcyjnego trafia wyłącznie drewno C24 w tzw. klasie wizualnej. Tego rodzaju materiał jest pozbawiony jakichkolwiek przebarwień, dużego zagęszczenia sęków czy drobnych, naturalnych ubytków, jakie wyjściowo dopuszcza klasa C24. Jest to zatem drewno dokładnie takie, jakim stworzyła go natura, jedynie po zaostrzonej kontroli jakości.

KVH, BSH – z czym to się je?

Oprócz elementów litych klasy C24 pochodzących z Polskich Lasów Państwowych oraz krajów Skandynawii, w kluczowych miejscach naszych realizacji stosujemy również materiał typu KVH. Jest to drewno w mechaniczny sposób pozbawione wad. Proces produkcji KVH rozpoczyna się od kilkukrotnej selekcji sortowanego materiału i odrzucenia tego niespełniającego norm klasy C24 z powodu zbyt wielu naturalnych niedoskonałości. To właśnie z niego powstanie materiał w standardzie przewyższającym ten,w normy którego pierwotnie nie zdołał się wpisać. Z drewna wycinane są wszelkie ubytki, pęknięcia czy sęki, a pozostała część jest łączna ponownie w jeden element za pomocą tzw. mikrowszczepów. Łączenia te są na tyle trwałe, że przy testach na ugięcie kantówek wykonanych tą metodą, materiał nierzadko poddaje się nie na mikrowszczepach, a w litym miejscu pomiędzy nimi.

Istnieje jeszcze drewno typu BSH, które podobnie jak KVH również poddawane jest procesowi mechanicznej poprawki jakości. W odróżnieniu od KVH jednak połączenia w tego rodzaju materiale wykonywane są nie tylko na długość, ale także na szerokośći grubość. Jest to o tyle dobre, że np. przy krawędziakach o wymiarze 14 cm x 14 cm, takie drewno jest właściwie odporne na naturalny proces pękania, który charakteryzuje drewno lite. Dlatego właśnie tego rodzaju elementy stosujemy w miejscach najbardziej narażonych na pękanie jak słupy tarasowe czy rozciągający się nad nim wieniec.

Bilet w pierwszej klasie

Wybór producenta wymarzonego domku to zatem coś więcej niż decyzja o jego wizerunku czy optymalnej dla inwestora cenie, ale także jakości wykonania, gdzie oprócz doświadczenia fachowców najważniejsza jest klasa użytych do produkcji materiałów. A w naszym przypadku możesz być spokojny zarówno o jedno, jak i drugie.