Jak działamy? – Część III: Jak wygląda proces produkcyjny?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Poradnik

Jak działamy? – Część III: Jak wygląda proces produkcyjny?

Podczas gdy Ty, zgodnie z naszymi wytycznymi z drugiej części serii “Jak działamy?”, przygotowujesz się do budowy wymarzonego domku, u nas w najlepsze trwa proces jego produkcji. Finalne zatwierdzenie protokołu technicznego i daty budowy wyznaczyło koniec prac w naszym biurze, ale tylko w tym handlowym.

W rękach konstruktora…

Protokół, jak i dostarczone przez Ciebie zdjęcia miejsca budowy trafiają do interaktywnego kalendarza realizacji dostępnego dla wszystkich osób decyzyjnych w firmie. Utworzenie nowego wydarzenia w kalendarzu to sygnał dla naszego drugiego biura, mieszczącego się w bezpośrednim sąsiedztwie zakładu produkcyjnego usytuowanego w miejscowości Kłobukowice – kilka kilometrów od biura handlowego w Wancerzowie. To miejsce pracy konstruktora oraz kierownika produkcji. Informacje na temat zamówionego przez Ciebie domku letniskowego najpierw trafiają w ręce tego pierwszego. Konstruktor, biegle operujący specjalistycznym programem projektowym o nazwie Dietrich’s, przygotowuje trójwymiarową bryłę domku, obejmującą absolutnie każdą jego część – od legarów podłogowych po krokwie dachowe. Bierze on też pod uwagę wszystkie Twoje indywidualne wskazania zawarte w protokole, dlatego tak ważne jest, aby wszystkie one znalazły się właśnie w obrębie tego dokumentu. Jeżeli wspomniałeś o nich jedynie podczas rozmowy telefonicznej czy w trakcie spotkania na ekspozycji – najprawdopodobniej niestety nie zostaną one wzięte pod uwagę. Jeżeli przygotowujesz we własnym zakresie wylewany fundament punktowy z rur szalunkowych i nie jesteś pewny, w których dokładnie miejscach mają się znaleźć poszczególne punkty podparcia, specjalista może przygotować dla Ciebie dokładny projekt szkieletu podłogi z naniesionymi od razu sugestiami w kwestii lokalizacji punktów. Wystarczy, że zapytasz o tego rodzaju projekt swojego opiekuna zamówienia.

…i kierownika produkcji

Program rozkłada gotowy projekt domku na mniejsze elementy, z których finalnie zostanie przygotowany i trafia do produkcyjnej bazy danych w oczekiwaniu na swój czas. Ten nadchodzi na około 3-4 tygodnie przed datą montażu. Kierownik produkcji finalnie sprawdza całość otrzymanych danych, zarówno od biura handlowego, jak i konstruktora. Dla bezpieczeństwa skontaktuje się on również z Tobą, z prośbą o finalną weryfikację zawartości protokołu technicznego. Warto poświęcić te 5 minut na ostatni rzut oka na swoje własne wskazówki, ponieważ potem żadna zmiana nie będzie już niestety możliwa. Zielone światło od Ciebie uruchamia ostatecznie proces produkcyjny.

Wydruki podzielonego na elementy projektu domku trafiają w ręce poszczególnych działów produkcyjnych. Osobne grupy fachowców będą pracować nad podłogą, ścianami, dachem, stolarką okienną i drzwiową oraz pomniejszymi elementami, jak schody czy zdobienia. Gotowe prefabrykaty domku wykonane zgodnie z projektem trafiają do ostatniego działu – malowania. Tam za pomocą pomp ciśnieniowych obustronnie zabezpieczane są bezbarwnym impregnatem, a od zewnątrz jeszcze jednym środkiem zabezpieczającym, nadającym mu dodatkowo wybranego przez Ciebie koloru. Następnie trafiają do suszarni, by niedługo potem zostać ułożone w osobnym boksie, razem z paczkami gontu w odpowiednim kolorze oraz innymi, opcjonalnie zamówionymi dodatkami.

Ostatnia prosta

Wydruk protokołu technicznego oraz innych wytycznych trafia do skrzynki dedykowanej brygadziście ekipy monterskiej wraz z numerem boksu, w którym do odbioru czekają już elementy zamówionego przez Ciebie domku, oraz checklista, czyli zestawienie wszystkich rzeczy, które należy załadować na samochody dostawcze. Wieczorem, w dniu poprzedzającym budowę, pod wskazanym boksem pojawia się jeden, lub kilka (w zależności od wielkości domku) samochodów dostawczych z firmowej floty. Kilka godzin później wyruszą one w podróż, której celem będzie adres Twojej działki!

To już niemal finał całego procesu działania. Jak długo jednak trwa budowa? W jaki sposób przebiega? Czy musisz stale przebywać na placu budowy? Tego dowiesz się w czwartej i ostatniej zarazem części z cyklu „Jak działamy?”.

Data dodania: 25 lutego 2019