Drewno Oxytree – konstrukcyjne drewno przyszłości?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Poradnik

drewno oxytree drewnolandia domy kanadyjskie

Popularność w ostatnich latach zyskuje drewno Oxytree. Jest to temat wciąż dość świeży, więc postaramy się go nieco przybliżyć. Czy drewno Oxytree będzie odpowiednie na domki letniskowe? Producent, który trzyma rękę na pulsie, z pewnością rozważa taką możliwość. Jako ceniony na rynku producent domów drewnianych również zainteresowaliśmy się tematem, ponieważ jakość drewna, które oferujemy naszym Klientom, ma dla nas bardzo duże znaczenie.

Czym jest i skąd się wzięło drzewo Oxytree?

Drzewo Oxytree zostało wyhodowane przez hiszpańskich naukowców. Jest to krzyżówka dwóch pochodzących z Azji gatunków drzew pionierskich: Paulownia elongata i Paulownia fortunei. Drzewa te zwróciły uwagę naukowców ze względu na swoje niewielkie wymagania życiowe oraz wyjątkowo pokaźne przyrosty masy. Dzięki krzyżówkom in vitro udało się stworzyć nowy gatunek, który nadal posiada niskie wymagania życiowe oraz duże przyrosty masy. Jednocześnie nie rozmnaża się z nasion oraz nie rozrasta się poprzez swój system korzeniowy, dzięki czemu nie jest tak ekspansywny, jak drzewa Paulownia. Plantacje Oxytree spotkać już można w wielu zakątkach świata, w tym także i w Polsce, gdzie sprawdza się, jak drzewo tlenowe radzi sobie w naszych warunkach klimatycznych. Coraz częściej spotyka się również konstrukcje drewniane z Oxytree, w tym domki letniskowe. Producent konstrukcji drewnianych, w tym domów szkieletowych czy domów kanadyjskich, który śledzi aktualne trendy, z pewnością zna już tego typu drewno. My również postanowiliśmy przyjrzeć mu się bliżej.

Dlaczego drzewo Oxytree jest tak wyjątkowe?

Oxytree jest nieinwazyjnym drzewem liściastym, które posiada wiele godnych uwagi cech. Jest to roślina mało wymagająca i odporna na temperatury w zakresie od -25°C do +45°C. To drzewo, które bardzo dobrze rośnie na glebach przepuszczalnych, więc może być sadzone także na ugorach oraz na nieużytkach, jednak jednocześnie należy pamiętać o dużym zapotrzebowaniu Oxytree na wodę, które powiązane jest z intensywnym wzrostem – jeśli poziom wód gruntowych jest zbyt niski, drzewo może wymagać nawadniania. Na uwagę zasługuje zdolność drzewa Oxytree do pochłaniania dwutlenku węgla. Drzewo Oxytree jest w stanie wiązać nawet 10-krotnie więcej dwutlenku węgla niż nasz rodzimy buk. Dzięki ogromnym, przekraczającym często 40-cm średnicy, rozłożystym liściom drzewo Oxytree produkuje imponujące ilości tlenu. To właśnie stąd wzięła się nazwa tego nowego gatunku – Oxytree, czyli „drzewo tlenowe” to gatunek, który ma szansę stać się naszym sojusznikiem w walce ze smogiem.

Drewno Oxytree - szansa dla konstrukcji drewnianych?

Ze względu na bardzo szybkie przyrosty drzewa tlenowego w drewnie Oxytree widzi się dużą nadzieję. Zdaniem wielu jest to gatunek przyszłości, który doceni niejeden producent domów drewnianych. Oxytree zaledwie po 6 latach od posadzenia osiąga aż 18 metrów wysokości, przy jednoczesnej średnicy pnia wynoszącej około 30-40 cm. Takie drewno jest już gotowe, by pozyskać je do dalszej obróbki, ale nie jest to koniec pojedynczej sadzonki Oxytree. Po ścięciu drzewo tlenowe odrasta i już po kolejnych czterech latach ponownie gotowe jest do ścinki. Jak się podaje, takich cykli odrastania Oxytree może być co najmniej cztery.

Zastosowanie Drewna z Oxytree

Według danych Carbon Solutions, czyli spółki powołanej do komercjalnego wykorzystania dzieła hiszpańskich naukowców, drewno Oxytree jest jasne i posiada żółto-białą barwę. Jego struktura i kolor najbardziej zbliżone są do jesionu. Brak w tym drewnie sęków, więc jest nie tylko gładkie i czyste, ale również łatwe w obróbce, więc bez problemu można je kleić, malować i lakierować. Każdy producent konstrukcji drewnianych doceni prawdopodobnie również to, że drewno Oxytree jest lekkie i posiada dobre właściwości izolacyjne ciepła, a przy tym jest elastyczne i odporne na deformacje, więc nie kurczy się i nie wypacza. Podaje się również, że jest wodoodporne i bardzo odporne na szkodniki drewna, a przy tym szybko schnie. Niejeden producent domów kanadyjskich czy domów drewnianych innego typu prawdopodobnie zaciera już w tym momencie ręce, jednak naszym zdaniem należy jeszcze wstrzymać się z pochopnymi ocenami.

Cechy drewna Oxytree

Zdaniem Carbon Solutions jest to doskonałe drewno konstrukcyjne, które sprawdzi się do produkcji elementów wyposażenia, elementów konstrukcyjnych, elewacyjnych, a nawet do produkcji mebli. Drewno pozyskane z Oxytree przeznaczane jest między innymi na deski i boazerie, a także na palety oraz elementy wykończeniowe. Produkowane są z niego nie tylko meble, ale również różnego rodzaju sprzęty sportowe, a nawet instrumenty muzyczne. Czy można zbudować z niego domki letniskowe? Producent konstrukcji drewnianych prawdopodobnie zrobi to bez problemu, jednak trudno na obecną chwilę określić, jak to drewno będzie wyglądać po kilku czy kilkudziesięciu sezonach. Oxytree jest aktualnie drewnem modnym, natomiast trudno przewidzieć, czy będzie nim również za 5, 10 czy 15 lat.

Zastosowanie Drewna z Oxytree

Zgodnie z obowiązującymi przepisami również niewielkie altanki ogrodowe o lekkiej konstrukcji mogą być budowane bez zgłoszenia i pozwolenia. Dotyczy to konstrukcji bez zabudowanych ścian oraz fundamentów. Planując budowę tego typu, warto jednak wybrać się z projektem do urzędu i dopytać o szczegóły, by mieć pewność, że budowa nie zostanie potraktowana jako samowola budowlana.

Drewno Oxytree w Drewnolandii?

Za wcześnie jeszcze spekulować, czy drewno Oxytree faktycznie będzie zbawieniem dla polskich i światowych konstrukcji drewnianych. Jest to jeszcze w Polsce temat dość nowy i czas pokaże, czy rzeczywiście godny uwagi. Na obecną chwilę Drewnolandia nie planuje zmiany sprawdzonych surowców na nowe. Jako ceniony na rynku producent domów drewnianych i innego rodzaju konstrukcji drewnianych nie ulegamy chwilowym modom i nie testujemy nowinek na naszych Klientach, ponieważ to właśnie oni, jako końcowi użytkownicy, mogą najbardziej ucierpieć na nietrafionych decyzjach. Nie wykluczamy wprowadzenia drewna Oxytree w przyszłości, jednak wyłącznie pod warunkiem wcześniejszego potwierdzenia jego jakości i trwałości w czasie. Wysoka trwałość i odporność na czynniki środowiskowe to cechy, które wyróżniają nasze domki letniskowe. Producent domów szkieletowych, któremu można zaufać, to producent, który nie eksperymentuje na materiałach kosztem swoich klientów, tylko korzysta ze sprawdzonych rozwiązań.

Data dodania: 4 marca 2020