Jak wykonać fundament punktowy z rur szalunkowych i ramy drewnianej

Łukasz
Łukasz, opiekun klienta

+48 790 500 966

Etapy wykonania fundamentu punktowego z rur szalunkowych i ramy drewnianej

Ten rodzaj fundamentu doskonale sprawdza się w przypadku dużych pochyłości terenu czy też ograniczonych możliwości dojazdu z ciężkim sprzętem w celu wykopania ław. Podstawą są słupy betonowe o średnicy od 35 do 50 cm i głębokości minimalnej 100 cm, wysokość powyżej gruntu jest indywidualna i uzależniona od warunków gruntowych.

Prace zaczynamy od zapoznania się z rzutem poziomym takiego fundamentu dostarczonym przez firmę Drewnolandia. Na takim rysunku naniesione są słupy fundamentowe (które mogę być również kwadratowe a ich ilość to od 12 do 20 sztuk w zależności od wielkości domku), belki fundamentowe drewniane (o przekroju od 10x15 do 15x20 w zależności od wielkości domku) oraz belki podłogowe domku.Po zapoznaniu się z projektem przechodzimy do etapu wyznaczania fundamentu w terenie, potrzebne tutaj będą: sznurek, poziomica oraz miarka. Musimy zaopatrzyć się również deski/baliki do wykonania ław ciesielskich pomocnych w wyznaczaniu miejsc na słupy.

Jest to bardzo ważny etap budowy ponieważ jakiekolwiek błędy w postaci braku poziomu lub przekątnych skutkować mogą problemami ze skręcaniem ramy lub prawidłowym postawieniem konstrukcji szkieletowej na takiej podstawie.
Kolejnym etapem jest wykopanie dołków pod przyszłe słupy oraz nasadzenie szalunków i zalanie ich betonem. Przed zalaniem dobrze jest uzupełnić szalunki zbrojeniem w postaci drutów i strzemion.Ostatnim etapem jest przykręcenie belek drewnianych do zastygłego betonu za pomocą różnego rodzaju kotw czy śrub.


Jeśli nie mamy zamiaru ocieplać ramy lub mamy zamówiony domek z ocieplaną podłogą na tym etapie możemy zaimpregnować ramę i czekać na montaż domku.

Możemy również ocieplić stelaż za pomocą wełny i zabezpieczyć go od spodu siatką przeciw gryzoniom.Po uzupełnieniu wolnych przestrzeni wełną zabezpieczamy ją od góry folią paroprzepuszczalną.Data dodania: 30 marca 2020