Jaki impregnat do drewna?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Jaki impregnat do drewna?

Drewno jest najchętniej wybieranym materiałem nie tylko wewnątrz, ale również na zewnątrz. Stanowi jedno z najtrwalszych naturalnych tworzyw konstrukcyjnych. Dowiedz się, jak dbać o drewno, aby służyło jak najdłużej.

Ochrona drewna na zewnątrz

Drewno jest materiałem, które ulega biodegradacji, dlatego niezbędna jest jego ochrona przed działaniem czynników zewnętrznych. Odpowiedni impregnat do drewna zapewni właściwą ochronę nawet przed ogniem. Co zrobić, żeby zwiększyć działanie użytego środka? Przede wszystkim należy odpowiednio przygotować drewno przed impregnacją. W pierwszej kolejności należy zadbać, aby nie było ono mokre, ani wilgotne powyżej 25%. Z jakiego powodu jest to tak ważne? Przede wszystkim wilgotne drewno nie przyjmuje impregnatu tak skutecznie, jak suche. Jeżeli zależy nam na dodatkowej ochronie od ognia, należy pamiętać, że wymaga ona zastosowania odpowiedniego rodzaju materiału. Drewno czterostronnie strugane wykazuje największą odporność na ogień.

Jaki impregnat do drewna wybrać?

Odpowiednia impregnacja drewna zdecydowanie przedłuża jego trwałość. Jakie sprawić, aby przyniosła ona największe rezultaty? Przede wszystkim istotne jest zastosowanie odpowiedniego impregnatu do drewna. Wyróżniamy kilka ich rodzajów w zależności od tego, jakie funkcje mają spełnić. Najbardziej popularne są impregnaty solne, których zadaniem jest ochrona przed różnego rodzaju grzybami, w tym takimi, które powodują powstanie pleśni, a nawet rozpad konstrukcji.

Jednymi z najbardziej uniwersalnych preparatów są produkty wodorozcieńczalne. Ich główną zaletą jest fakt, że mogą być stosowane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Charakteryzuje je również krótki czas schnięcia oraz bezzapachowość. Mogą być także stosowane w przypadku lekko wilgotnego drewna. Tego rodzaju impregnatu nie poleca się natomiast do materiałów starych, które pod wpływem zawartej w nich wody mogą się zniszczyć. Jeżeli zaś chodzi o produkty rozcieńczalnikowe, są one idealnym wyborem do powierzchni znajdujących się na zewnątrz. Czas schnięcia jest zdecydowanie krótszy niż w przypadku impregnatów wodorozcieńczalnych, natomiast drażniący zapach oraz toksyczność powodują, że nie są one stosowane wewnątrz. Produkt ten jest szczególnie polecany w przypadku nowych konstrukcji, które nie zostały jeszcze zaatakowane przez grzyby lub owady.

Impregnaty do drewna na zewnątrz na bazie oleju lnianego i lakierobejce

Impregnaty na bazie oleju są najczęściej wykorzystywane do konserwacji mebli ogrodowych czy tarasów, które mają bezpośredni kontakt z działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, że nadają drewnu świeżego wyglądu oraz można je stosować na materiałach różnego gatunku.

Popularne lakierobejce to z kolei nic innego jak produkt na bazie wosku. Ich główną zaletą jest zabezpieczenie drewna przed deszczem i słońcem. Produkt ten powoduje uelastycznienie materiału, dzięki czemu zapobiega jego pękaniu i wykruszaniu. Na rynku dostępne są również impregnaty barwiące, które dodatkowo nadają drewnu wyjątkowego charakteru.

Data dodania: 2 maja 2018