Jak wykonać płytę fundamentową

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Poradnik

jak wykonać płytę fundamentową

Etapy wykonania płyty fundamentowej

Do wykonania płyty fundamentowej potrzebny jest płytki wykop na 20cm z głębszą ostrogą (opaską po obwodzie na 40 cm głębokości. Po obwodzie wykonujemy szalunek z płyty OSB/desek i palików, w taki sposób aby ich górna krawędź była około 10cm powyżej gruntu.

szalunek z desek

Wykop zasypujemy piaskiem (10-15cm) który trzeba odpowiednio uformować i zagęścić. Uzyskujemy w ten sposób “formę” dla płyty o grubości około 20cm + 40cm ostrogi dookoła.

Po wsypaniu piasku można wyłożyć wykop folią budowlaną ale nie jest to wymóg konieczny.

Kolejnym etapem jest wykonanie odpływów kanalizacyjnych w łazience oraz kuchni. Główna nitka odchodząca do szamba powinna mieć średnicę minimum 150 mm, natomiast odpływy od wc i umywalek/pryszniców odpowiednio 100mm i 50mm średnicy. Odpływy powinny wystawać docelowo 10 cm powyżej poziomu płyty i być zaślepione na czas zalewania betonem i budowy domku.

przyłącza wody i prądu

Na tym etapie wykonujemy również przyłącza wody oraz w prądu do miejsc gdzie docelowo będą się znajdować.

Następnie wykonujemy siatkę zbrojeniową jednowarstwową z drutu żebrowanego. Wskazane jest żeby zbrojenie nie leżało bezpośrednio na piasku lub folii a było podparte od spodu kawałkami betonu, kostkami lub kamieniami.

siatka zbrojeniowa

Przy większych konstrukcjach sugerujemy wykonanie po obwodzie ścian nośnych zbrojenia dwuwarstwowego. W tak przygotowaną formę wlewamy beton. Możemy również zrezygnować z tradycyjnego zbrojenia prętami i zamówić beton z betoniarni z domieszką włókien polipropylenowych.

zalanie betonembeton pod fundament domku

Po zastygnięciu wykonujemy hydroizolację nawierzchniową w postaci papy termozgrzewalnej lub dysperbitu.

hydroizolacja nawierzchniowa

Po zakończeniu prac konieczne jest zabezpieczenie płyty przed deszczem lub śniegiem. Łączny koszt materiałów pod domek w rozmiarze 7m x 5m to około 5 000 zł

Data dodania: 26 marca 2020