Szarzenie drewna? To proces naturalny

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Poradnik

Szarzenie drewna? To proces naturalny

Co jakiś czas do naszego działu reklamacji wpływają skargi i reklamacje związane z szarzejącym drewnem. Trudno dziwić się zaskoczeniu inwestorów, przecież jeszcze jesienią ich domek letniskowy miał piękną, naturalną barwę, a podczas pierwszej wiosennej wizyty okazało się, że wygląda jak pobrudzony. Dlaczego drewno szarzeje? Czy istnieją skuteczne sposoby, aby wyeliminować szarzenie drewna?

Dlaczego drewno szarzeje?

Niestety szarzenie to naturalna cecha drewna. Pod wpływem długotrwałego oddziaływania warunków atmosferycznych (deszcz, promieniowanie UV), drewno stopniowo zaczyna patynować. W zależności od warunków oraz gatunku drewna proces ten trwa od kilku do maksymalnie kilkunastu miesięcy, jest jednak nieunikniony i nie da się go powstrzymać. Poddanie drewna procesowi impregnacji chemicznej zabezpiecza je wprawdzie przed szkodliwym dla jego struktury oddziaływaniem warunków pogodowych, ale nie ma wpływu na wygląd jego powierzchni, w tym właśnie szarzenie. Jedynym sposobem na zmniejszenie intensywności tego efektu jest wybór impregnatu o barwie innej niż naturalna.

Drewniany domek letniskowy lub jakakolwiek inna drewniana konstrukcja pomalowane na wybrany kolor optycznie zmieniają swój odcień zdecydowanie wolniej niż te pokryte impregnatem bezbarwnym. Jest to zatem pewna strategia na patynowanie drewna. Co więcej, tak zabezpieczony domek poddaje się zdecydowanie łatwiejszemu odświeżeniu, gdyż po uprzednim wyczyszczeniu powierzchni konstrukcji wystarczy pokryć go nową warstwą impregnatu. W przypadku bezbarwnego impregnatu pozbycie się patynowej powłoki wymaga przynajmniej porządnego szczotkowania, a w większości przypadków - także szlifowania.

Patynowanie drewna jest w modzie

Wiemy już, dlaczego drewno szarzeje i że jest to zjawisko nieuniknione. W tym miejscu warto jednak dodać, że sam proces nie musi mieć wcale negatywnego charakteru. Otóż patynowanie drewna to także coraz popularniejsza technika postarzania powierzchni drewnianych (najczęściej mebli) w celu nadania im szlachetnego, wiekowego charakteru. Patrząc na sprawę nieco z przymrużeniem oka, możemy spokojnie przyjąć, że nasz szarzejący domek letniskowy prezentuje się zgodnie z obowiązującymi trendami.

Data dodania: 4 kwietnia 2018