Fundament domku letniskowego - jak go przygotować, jaki rodzaj wybrać?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Fundament domku letniskowego - jak go przygotować, jaki rodzaj wybrać?

Fundament to podstawa budowy każdego domku letniskowego - dosłownie i w przenośni. Istnieje jednak wiele różnych technik przygotowania podwalin pod przyszłą konstrukcję szkieletową z drewna. Jaką z nich wybrać? Jaki fundament pod szkieletowy domek drewniany lub altanę z drewna będzie najlepszy? Jaka będzie jego cena i która opcja najmniej odbije się na naszym portfelu? I czy fundament pod domek letniskowy, czy też domek narzędziowy można przygotować samodzielnie? Odpowiadamy.

Na czym postawić domek letniskowy?

Jak zrobić fundament pod drewniany dom letniskowy lub domek ogrodowy? Ogólnej porady w tym temacie udzielamy m.in. w artykule Jak przygotować się do budowy? Część II. Tutaj nieco szerzej będzie o samych fundamentach. Do wyboru - dla altany, czy domu - mamy kilka opcji.

Dom na bloczkach, czyli fundament punktowy z betonowych bloczków 

Fundament pod dom szkieletowy, drewniany domek letniskowy, czy też pod altankę może być wykonany z bloczków - to najłatwiejszy i najszybszy w przygotowaniu rodzaj fundamentu. Bloczki betonowe, tzw. betonity, są odporne m.in. na działanie wilgoci oraz ściskanie. Rozmieszcza się je w kluczowych miejscach całej powierzchni konstrukcji (zarówno po jej obrysie, jak i wzdłuż legarów podłogowych), równomiernie rozkładając jej ciężar. Z ich pomocą można również w łatwy sposób skorygować nierówności terenu (postawienie kilku betonitów jeden na drugim).

Betonowe bloczki wykonane z betonu klasy B15, B20 (najpopularniejsza opcja) lub B25, są powszechnie dostępne w sprzedaży detalicznej, fundament można więc z powodzeniem wykonać we własnym zakresie. Bloczki mają zróżnicowane wymiary (38cmx25cm, 38cmx14cm, 38cmx12cm), a ich waga z reguły nie przekracza 30 kg. Ile kosztuje taki fundament? Koszt fundamentu z bloczków betonowych mieści się w granicach 40 do 60 zł / m2. Do tego należy dodać oczywiście koszt robocizny.

Warto jednak pamiętać, że wykonanie (wraz z wypoziomowaniem) takiego fundamentu na wysokość jednego bloczka (12 cm) można zamówić u nas. I to bez żadnych dodatkowych kosztów. Do budowy fundamentu tego typu wystarczy jedynie stabilne i w miarę równe podłoże, choć warto wcześniej pomyśleć o profilaktycznym utwardzeniu go za pomocą tłucznia oraz klińca.

Fundament punktowy z rur szalunkowych

Fundament punktowy z rur szalunkowych to nieco solidniejszy odpowiednik fundamentu punktowego z betonowych bloczków. Jego koszt jest niewysoki, a fundamenty tego typu są proste w przygotowaniu.

Budowa fundamentu z rur szalunkowych polega na zagłębieniu w przygotowane wcześniej w ziemi otwory łatwo dostępnych w marketach budowlanych kartonowych rur szalunkowych, a następnie wypełnieniu ich betonem. Rur nie trzeba wsuwać do samego dna otworu w ziemi - muszą jedynie trzymać pion, a już nad gruntem wspólnie tworzyć poziom. Trudnością może być jednak wykonanie fundamentu w idealnym poziomie, warto więc skorzystać w tym zakresie z pomocy profesjonalistów. Fundament z rur szalunkowych warto rozważyć zwłaszcza w przypadku podłoża o niewiadomej nośności lub znacznych nierównościach terenu. Drewnolandia nie świadczy usług wykonania fundamentów tego typu.

Wylewka, czyli zbrojona płyta fundamentowa

Zbrojona płyta fundamentowa to rozwiązanie najbardziej solidne, ale i zarazem najdroższe ze wszystkich proponowanych. Sięgająca na 20-30 cm w głąb gruntu zbrojona wylewka betonowa zapewnia całkowitą stabilność spoczywającej na niej konstrukcji. Jej zaletą jest też stosunkowo krótki czas przygotowania - po maksymalnie 7 dniach płyta jest gotowa do użycia. Jak wykonać płytę fundamentową? Niestety to zadanie trudne w samodzielnej realizacji i konieczna będzie w tej sytuacji pomoc fachowców. Jednak w przypadku podłoży o niskiej nośności płyta często okazuje się jedynym słusznym rozwiązaniem, zwłaszcza w przypadku większych konstrukcji i takich przygotowanych z myślą o użytkowaniu całorocznym.

Data dodania: 13 września 2016