Jak wykonać fundament tradycyjny

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Poradnik

jak wykonać fundament

Etapy wykonania fundamentu tradycyjnego

1. Wykop. Punktem wyjścia do wykonania fundamentów jest zdjęcie wierzchniej warstwy gruntu i przygotowanie wykopu na głębokość oraz szerokość zgodną z wytycznymi zawartymi w projekcie. Wykopy zazwyczaj wykonuje się koparką, a następnie wyrównuje ręcznie.

fundamenty wykopy

2. Zbrojenie. W celu zwiększenia odporności ław na pękanie podczas osiadania gruntu, dodatkowo zbroi się je podłużnie stalowymi prętami. Standardowe zbrojenie to zazwyczaj 4 pręty o średnicy 12 mm ze stali żebrowanej.

fundamenty zbrojenie

3. Zalewanie ław. Do zalewania ław fundamentowych stosuje się najczęściej beton klasy minimum C16/20. Taki beton wymaga również zagęszczenia wibratorem ora wyrównania łatą. 

zalewanie ław

4. Wznoszenie ścian fundamentowych. Podczas murowania należy dokładnie wypełniać wszystkie spoiny, stosując mocne cementowe zaprawy murarskie. W tym momencie możemy również wprowadzić do środka odpływy o raz przyłącza

wznoszenie ścian fundamentuwznosznie fundamentu

5. Izolacja przeciwwilgociowa. Po wymurowaniu ścian fundamentowych przechodzimy do ich izolacji od gruntu. Ma ona zapobiec podciągania wilgoci przez fundament, które może doprowadzić do ich pękania oraz zmniejszenia izolacyjności cieplnej.

izolacja przeciwwilgociowa

6. Uzupełnianie piaskiem. W tym etapie uzupełniamy przestrzeń między fundamentami piaskiem lub drobnym żwirem a następnie zagęszczamy, tak żeby zostawić 10-15 cm warstwę do zalania betonem na równo z poziomem ścian fundamentowych. 

uzupełnianie piaskiem

7. Zalewanie betonem. W przygotowanej warstwie układamy zbrojenie w postaci siatek zbrojeniowych, pamiętając o ich podparciu od spodu kawałkami betonu lub betonowymi kostkami. Możemy teraz wylać beton na równo z wysokością ściany fundamentowej. 

drutyzalewanie betonem

8. Hydroizolacja. Ostatnim etapem jest pokrycie powierzchni fundamentu dysperbitem lub papą termozgrzewalną. Zabobiegnie to podciąganiu wilgoci przez legary podłogowe.

hydroizolacja

Na tak przygotowanym fundamencie można stawiać domek. 

gotowy domek

Data dodania: 25 marca 2020