Jakiego drewna używamy w procesie produkcji domków w Drewnolandii?

Jakiego drewna używamy w procesie produkcji domków w Drewnolandii?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Jakiego drewna używamy w procesie produkcji?

Osoby poszukujące producenta domków drewnianych lub altan działkowych wpisują najczęściej w wyszukiwarkę hasło „domek drewniany”, po czym sortują wykonawców względem walorów wizualnych projektów i ceny. Należy jednak pamiętać, że domek drewniany domkowi drewnianemu nierówny. Dlaczego? Pomijając już sam projekt i wykonanie, pozostaje jeszcze jedna, bardzo ważna kwestia, na którą niewielu przyszłych Inwestorów zwraca początkowo uwagę - materiał, z jakiego wykonany jest domek. „Drewno” to pojęcie bardzo szerokie. W poniższym artykule przybliżymy nieco ten temat oraz wyjaśnimy, jakiego drewna używamy w Drewnolandii podczas produkcji domków letniskowych.

Rodzaje drewna wykorzystywanego do produkcji domków drewnianych

Domy drewniane stosowane są już od wieków. Mimo upływu lat drewno pozostaje jednym z najbardziej cenionych tworzyw. Domki drewniane są nie tylko atrakcyjne wizualnie, ale również trwałe, energooszczędne i ekologiczne. Drewno, jako materiał, jest w ostatnich latach szczególnie pożądane do produkcji domków letniskowych, ogrodowych, altan i pergoli. Należy jednak zaznaczyć, że samo pojęcie „drewno” jest dość szerokie. Domek drewniany może być wykonany z mokrego surowca, a można również wykonać go ze struganych elementów klasy C24. Jakość zastosowanego drewna jest nie bez znaczenia, jeśli zależy nam na konstrukcji trwałej i wytrzymałej. Oszczędności na „tańszym” producencie domków drewnianych mogą być wyłącznie pozorne. W Drewnolandii szczególną uwagę przykładamy do rodzaju i jakości stosowanych surowców, dlatego przy produkcji domków letniskowych korzystamy z trzech rodzajów drewna.

Drewno lite C24 w klasie wizualnej

Stosujemy suszone komorowo drewno pochodzące z Polskich Lasów Państwowych oraz krajów skandynawskich. Suszenie komorowe nie tylko pozwala uzyskać pożądaną wilgotność drewna, ale również pozbawia materiał wszelkich pleśni i grzybów, a ponadto zwiększa jego wytrzymałość na czynniki atmosferyczne. Tak wysuszone drewno jest następnie precyzyjnie strugane i frezowane. Drewno konstrukcyjne C24 jest niemalże wolne od wad – to materiał naturalny, a przy tym trwały i estetyczny w wyglądzie. Charakteryzuje się wysoką sprężystością oraz bardzo dobrą wytrzymałością na zginanie. Dopuszczalne są tutaj wyłącznie drobne niedoskonałości, które jednak w żaden sposób nie mogą wpływać na jakość materiału. C24 to standard, poniżej którego nie schodzi się już w profesjonalnej części branży budowlanej od lat, jednak w powszechnym użyciu materiał ten nie jest jeszcze stosowany bezwzględnie, między innymi ze względu na swoją cenę (jakość kosztuje).

My idziemy o krok dalej i zaostrzamy normę, by oferować naszym Klientom wyłącznie materiał najwyższej jakości. Drewnolandia działa w branży od lat, dzięki czemu udaje nam się uzyskiwać u naszych sprawdzonych dostawców indywidualny sposób sortowania materiału, dlatego też do naszego zakładu produkcyjnego trafia wyłącznie drewno konstrukcyjne C24 w tzw. klasie wizualnej. Można powiedzieć, że jest to drewno dokładnie takie, jakim stworzyła je natura, jednak starannie wyselekcjonowane, po zaostrzonej kontroli jakości. Jest to surowiec pozbawiony jakichkolwiek przebarwień oraz dużego zagęszczenia sęków. Nie znajdziemy w nim ponadto żadnych drobnych ubytków naturalnych, które dopuszczalne są w klasie C24. Ta wyższa półka C24, czyli drewno konstrukcyjne C24 w klasie wizualnej, to w Drewnolandii podstawowy materiał budowlany.

Drewno typu KVH

Oprócz drewna konstrukcyjnego C24 do produkcji domków drewnianych stosujemy również drewno typu KVH, czyli konstrukcyjne drewno łączone na złączach klinowych. Materiał typu KVH stosujemy w kluczowych miejscach naszych realizacji. Jest to drewno pozbawiane wad w sposób mechaniczny. Po wysuszeniu do wilgotności 15% (± 3%) surowiec miękki (z reguły świerk i sosna) przechodzi kilkukrotną selekcję i ocenę wytrzymałości, podczas której odrzucane są materiały, które nie spełniają norm klasy C24 z powodu naturalnych niedoskonałości. Właśnie te odrzucone materiały są następnie udoskonalane, by w konsekwencji dać materiał o standardzie wyższym niż ten, w normy którego pierwotnie nie zdołał się wpisać. Podczas udoskonalania materiału usuwane są wszelkie wady drewna, które mogłyby zmniejszyć jego wytrzymałość, w tym wszystkie ubytki, pęknięcia i sęki. Powstałe w ten sposób indywidualne przekroje są następnie łączone w jeden element za pomocą tzw. mikrowszczepów. Tego typu łączenia są bardzo trwałe, często trwalsze niż lite drewno, co wykazano w licznych testach na ugięcie kantówek wykonanych tą metodą. Warto dodać, że drewno typu KVH charakteryzuje się wysoką szczelnością, przez co zbudowane z niego konstrukcje drewniane charakteryzują się wysokim standardem izolacji termicznej. Jednak i tutaj jakość ma swoją cenę – materiał typu KVH stosowany jest wyłącznie przez najlepszych producentów domków letniskowych. Każdy producent powinien stosować co najmniej drewno w powyższej klasie.

Drewno typu BSH

Nasze domy drewniane w newralgicznych punktach są wyposażone w drewno typu BSH, czyli uszlachetniony przemysłowo produkt o wysokiej trwałości i odporności na odkształcenia i pęknięcia. Materiał BSH powstaje podobnie jak drewno typu KVH, czyli jego jakość poprawiana jest mechanicznie. W drewnie BSH jednak połączenia wykonywane są nie tylko na długość, ale również na szerokość i grubość. Jest to zatem drewno klejone warstwowo, przez co gotowy surowiec (np. krawędziak o wym. 14x14 cm) jest niemal całkowicie odporny na naturalny proces pękania, który jest charakterystyczny dla drewna litego. Elementy z drewna BSH stosujemy zwłaszcza w miejscach, które są szczególnie narażone na pękanie, jak np. słupy tarasowe czy też rozciągający się nad nimi wieniec.

Domek drewniany? Postaw na jakość wykonania!

Wybierając wymarzoną altankę ogrodową, budynek gospodarczy czy domek letniskowy, producent powinien też udostępnić specyfikacje użytych materiałów, bo nie warto kierować się nie tylko walorami estetycznymi i użytkowymi projektu. Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że możliwości budżetowe bywają ograniczone, jednak zalecamy, by w wyborze kierować się nie tylko ceną produktu, ale przede wszystkim jakością wykonania oraz klasą użytych materiałów. To właśnie od nich zależy późniejsza trwałość inwestycji, a pozorna oszczędność przy zakupie może w przyszłości wiele kosztować. Stawiając na współpracę z Drewnolandią, możesz mieć pewność wysokiej jakości materiałów – jesteśmy liderem konstrukcji z drewna, a to zobowiązuje.

Data dodania: 14 marca 2019