Fakty na temat budowy domków rekreacyjnych z drewna

Fakty na temat budowy domków rekreacyjnych z drewna

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

fakty na temat domków drewnianych

W pierwszej części artykułu, czyli "Mity na temat budowy domków rekreacyjnych z drewna", obaliliśmy większość mitów krążących wokół budownictwa szkieletowego. W części drugiej zajmiemy się potwierdzeniem istotnych faktów, o których nie wszyscy wiedzą lub zdają sobie sprawy z ich istnienia.

Fakt pierwszy – domek letniskowy z drewna buduje się bardzo szybko

Niewątpliwą zaletą technologii szkieletowej jest szybkość budowy. Domy szkieletowe buduje się bowiem znacznie szybciej niż domy murowane. Budowa domku letniskowego tradycyjną metodą murowaną może trwać od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Domek drewniany lub altana działkowa w technologii szkieletowej powstaje w czasie od kilku dni do maksymalnie jednego miesiąca, w zależności od tego, czy działamy sami czy z pomocą profesjonalnych podmiotów działających w branży, jak producent domków letniskowych z drewna. Warto się zastanowić nad wyborem firmy, która oferuje budowę w systemie prefabrykacji szkieletowej. Ściany, podłogi oraz wiązary dachowe są wtedy przygotowywane w fabryce i do klienta przyjeżdżają gotowe do złożenia, przez co budowa samego domku przebiega szybko i sprawnie. W zasadzie już w drugim lub trzecim dniu budowy można kłaść pokrycie dachowe i domek letniskowy jest zabezpieczony przed deszczem lub śniegiem.

Fakt drugi – domy kanadyjskie można budować niezależnie od pory roku

Co istotne, na czas budowy domku rekreacyjnego nie ma wpływu pora roku, gdyż dom ten wymaga jedynie użycia drewna, wkrętów i gwoździ, na co pozwala dowolna niemal pogoda. Jedynym elementem, który należy wykonać w odpowiedniej temperaturze zewnętrznej, jest fundament. Oczywiście budowa domku letniskowego zimą będzie trochę dłuższa niż w sezonie letnim, natomiast w takim przypadku zaletą jest fakt, że będzie można go użytkować od razu po nadejściu pierwszego słonecznego dnia.

Fakt trzeci – domy drewniane są tanie w budowie

Ceny drewnianych domów są niższe niż ich murowanych odpowiedników. Po pierwsze, tańsze są same materiały, których używa się do wykonania konstrukcji oraz mniejsza jest ich ilość potrzebna do zakończenia budowy. Po drugie, domki szkieletowe nie wymagają tak solidnych i kosztownych fundamentów jak te murowane. Wystarczy cienka płyta fundamentowa lub fundament punktowy. Po trzecie – czas pracy ekipy budowlanej jest dużo krótszy, a co za tym idzie - tańszy. Te trzy elementy sprawiają, że domy drewniane stale zyskują na popularności.

Fakt czwarty - domki szkieletowe szybko tracą ciepło

To akurat prawda, choć rzeczywistość wypada dużo bardziej pozytywnie, niż wskazywałby na to powyższy tytuł. Ponieważ domy kanadyjskie z drewna nie mają bezwładności cieplnej, można w nich bardzo łatwo regulować temperaturę. Brak bezwładności nie oznacza jednak, że po przerwaniu ogrzewania w ciągu kilku godzin mamy 5 stopni w domu. Oznacza to, że po 24 godzinach od wyłączenia grzejników temperatura spadnie o 2-3 stopnie. Może spaść niżej, jeśli domek letniskowy wyposażony jest w niestandardowo duże okna. Trzeba zawsze pamiętać, że duże okna w domu to wprawdzie dużo światła, ale też dużo strat ciepła zimą i dużo ciepła w gorące dni. Zatem standardowo można przyjąć, że różnica to 3 stopnie C. Domki drewniane z kolei wygrywają w kwestii szybkości nagrzewania. Dogrzanie budynku murowanego do temperatury wyjściowej zajmuje zwykle przynajmniej kilka godzin. W domu kanadyjskim wystarczy raptem 30 minut. Ponadto sezon grzewczy w przypadku domku rekreacyjnego z drewna jest tańszy niż w klasycznych domach z analogicznym ogrzewaniem. Pierwsze domy szkieletowe powstawały wszak w Kanadzie, w kraju, w którym zimy są znacznie bardziej surowe niż w Polsce.

Fakt piąty – domek drewniany trudniej sprzedać

Właściwie ciężko jednoznacznie rozstrzygnąć ten temat. Wartość domu zależy przede wszystkim od tego, jak wygląda, jak jest wykończony oraz gdzie jest zlokalizowany. Osoba zainteresowana kupnem może być uprzedzona do technologii szkieletowej, ale w takim samym stopniu może być źle nastawiona do domu z betonu komórkowego lub cegły. Trzeba uczciwie przyznać, że na polskim rynku wtórnym wartość domów szkieletowych jest niższa niż podobnych budowanych metodami tradycyjnymi. Kiedy jednak w masowym przeświadczeniu przestaną funkcjonować mity i uprzedzenia do technologii szkieletowej, sytuacja ta ulegnie diametralnej zmianie.

Data dodania: 30 stycznia 2020