Instalacja grzewcza w naszych domkach - komin oraz piecyk

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Instalacja grzewcza w naszych domkach

Skoro domek letniskowy, to z zastosowaniem w lecie, ale przecież rodzima aura sprzyja także wypoczynkowi wiosną czy jesienią, a nawet zimą, kiedy jeszcze mrozy nie zachęcą nas do pozostania w domu. Do tego potrzebne jest jednak ogrzewanie, które również oferujemy w ramach płatnej opcji do każdego z naszych domków letniskowych.  Co wchodzi w skład takiej instalacji grzewczej? I jakie ogrzewanie sprawdzi się najlepiej w domku letniskowym? Co wybrać, aby ogrzewanie było tanie?

Domek wielosezonowy i jego ogrzewanie - niezbędny jest komin stalowy zewnętrzny

Kominy izolowane to samodzielne systemy kominowe, które nie wymagają obecności ceglanego przewodu czy fundamentu. Zbudowane są z rur dwuściennych wypełnionych izolacyjną wełną mineralną. Dzięki temu nie potrzebują dodatkowej osłony i mogą znajdować się przy ścianie lub innych urządzeniach na zewnątrz budynku.

Kominy izolowane - stosowane są do odprowadzania spalin z kotłów i urządzeń grzewczych na takie paliwa jak: węgiel, miał, drewno i inne energetyczne paliwa stałe. Kominy izolowane mają zastosowanie w budownictwie mieszkaniowym oraz w budownictwie przemysłowym. Są w pełni odporne na działanie warunków atmosferycznych. Zapewniają bezpieczną temperaturę ścianek zewnętrznych, są niepalne i bezpieczne w przypadku pożaru sadzy oraz odporne na działanie kondensatu skroplin.

Rozwiązanie takie może być stosowane zarówno na ścianach szczytowych, jak i okapowych dachu. Niezależnie od tego, jaki kominek wybierzemy do domku letniskowego, komin pozwoli na efektywne odprowadzanie z niego spalin.

komin w domku

Uwaga!

  • Komin tego typu stosujemy tylko w przypadku pokrycia dachu gontem bitumicznym. Nie montujemy kominów, gdy domek drewniany posiada dach kryty blachodachówką.
  • Jest to tylko i wyłącznie komin do odprowadzania spalin z kominka. Nie służy do ogrzewania.

Jakie zatem ogrzewanie wybrać do domku drewnianego letniskowego? Otóż, aby efektywnie i niedrogo ogrzać drewniany domek letniskowy, mamy do wyboru kilka opcji.

Czym ogrzać domek na działce? Jedno z rozwiązań to kominek

Kominek to jedna z popularniejszych opcji. Istotne jest, aby zastosować w nim wkład kominkowy, który zwiększy efektywność grzania. Dodatkowy system rozprowadzający ciepło pozwoli z kolei utrzymać komfortową temperaturę we wszystkich pomieszczeniach domku. Minus? Konieczne stałe dokładanie drew, dla utrzymania ognia w kominku.

Piecyk wolnostojący, czyli koza w drewnianym domku letniskowym

Ogrzewanie domku letniskowego, czy altany na działce tzw. kozą to opcja niedroga, a zarazem efektywna. Piecyk typu koza, to nie tylko sposób na ogrzewanie domku letniskowego, ale również świetnie prezentujący się element dekoracyjny. Piec wolnostojący koza na drewno jest ekonomiczny w utrzymaniu, ponadto nie zajmuje tyle miejsca co kominek. Dodatkowo piec koza pozwala na osiągnięcie ciepłej atmosfery w pomieszczeniu, w którym stoi.

Firma Drewnolandia posiada w ofercie (w formie opcji dodatkowej) piecyk wolnostojący model KOZA K5 fi150, firmy kratki.pl. 

instalacja kozy w domkukoza w domku drewnianym

Dane techniczne piecyka wolnostojącego:

  • Moc nominalna (kW): 7,0
  • Zakres mocy grzewczej (kW): 5.5 - 9.0
  • Sprawność cieplna (%): 76,0
  • Średnica wylotu spalin (mm): 150
  • Szerokość (cm): 45,20
  • Wysokość (cm): 62,8
  • Głębokość (cm): 40,60

Jak jeszcze można ogrzać domek letniskowy lub altanę? Może to być grzejnik elektryczny

Ogrzewanie elektryczne domku letniskowego to interesująca alternatywa dla klasycznego systemu złożonego z komina oraz piecyka, zwłaszcza dla osób ceniących sobie wygodę. Więcej szczegółów na temat proponowanej przez nas instalacji grzewczej opartej o grzejniki elektryczne, znajdą Państwo w osobnym wpisie: Instalacje grzewcze - grzejniki elektryczne

Data dodania: 18 października 2018