Sprawdź, jakich wymogów prawnych musisz dopilnować przy budowie altan!

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Poradnik

wymogi prawne dotyczące altan

Altanki ogrodowe cieszą się niesłabnącą popularnością już od XVI wieku. Nic jednak dziwnego - to konstrukcje, które doskonale wpisują się w architekturę niemal każdego ogrodu. Choć mogą być wykonane z różnych materiałów, to właśnie te drewniane należą do tych najchętniej wybieranych. Jakich formalności należy dopilnować, planując budowę altany? Producent czy zakup konstrukcji w markecie - co będzie lepsze?

Czym jest altana ogrodowa?

Nie istnieje dokładna definicja, stąd prawne interpretacje w tym zakresie bywają dość rozbieżne. Altanami  zwykle określamy obiekty lekkiej, często ażurowej budowy, które stawiane są w ogrodzie w celu ochrony przed słońcem lub deszczem. Konstrukcje tego typu popularnie budowane są zarówno w dużych ogrodach, jak i na małych działkach. Altany ogrodowe spełniają różne funkcje, jednak najczęściej są miejscem spotkań z rodziną i zabaw plenerowych z przyjaciółmi.

Wymogi prawne przy budowie altany ogrodowej

Choć altanka ogrodowa wygląda niepozornie, jej budowa może wymagać dopełnienia pewnych formalności. Większość organów administracji nie uznaje altan za obiekty małej architektury, stąd wymagane jest dopilnowanie wymogów prawnych przed rozpoczęciem budowy. Oczywiście sam charakter formalności prawnych zależy od rodzaju i wielkości planowanej konstrukcji, a także od jej położenia. Niedopełnienie formalności i budowa altanki bez zgłoszenia lub bez pozwolenia może zostać potraktowana jako samowola budowlana – w przypadku donosu czeka nas czasochłonna i kosztowna legalizacja konstrukcji. Więcej o tym piszemy w naszym artykule Samowola budowlana - wszystko, co musisz o niej wiedzieć.

Altana ogrodowa o powierzchni do 35 m2 - zgłoszenie

Zgłoszeniu podlega budowa altany do 35 m2. Tego typu konstrukcje nie mogą być wyższe niż 5 metrów w przypadku dachu stromego oraz nie wyższe niż 4 metry w przypadku dachu płaskiego lub budowy na terenie ROD (Rodzinnych Ogrodów Działkowych). Należy również pamiętać, że zgodnie z prawem na każde 500 m2 działki przypadać mogą tylko dwie tego typu konstrukcje. Zgłoszenie należy złożyć we właściwym urzędzie miasta lub starostwie powiatowym jeszcze przed rozpoczęciem budowy. W zgłoszeniu należy określić zakres planowanych prac i sposób ich wykonywania, a także termin planowanej budowy. Do zgłoszenia można również dołączyć projekt altany. Jeśli nie otrzymamy odpowiedzi negatywnej z urzędu w ciągu prawnie obowiązującego czasu od zgłoszenia (zwykle 21 dni), oznacza to, że otrzymaliśmy tzw. milczącą zgodę i możemy przystąpić do budowy. Więcej na temat tych formalności piszemy w naszym artykule Domki drewniane bez pozwolenia na budowę – sprawdź obowiązujące przepisy!

Altana ogrodowa o powierzchni powyżej 35 m2 - pozwolenie

Jeśli planujesz budowę altany ogrodowej o powierzchni, która przekracza 35 m2, powinieneś uzyskać pozwolenie budowlane. Tu sprawy formalne będą bardziej skomplikowane. Po pozwolenie na budowę należy zgłosić się do Starosty Powiatowego, jednak trzeba liczyć się z dłuższym czasem oczekiwania na odpowiedź. Zgłoszenia należy dokonać jeszcze przed rozpoczęciem robót budowlanych. Jeśli nie otrzymamy odpowiedzi negatywnej z urzędu w ciągu prawnie obowiązującego czasu, oznacza to, że otrzymaliśmy tzw. milczącą zgodę i możemy przystąpić do prac montażowo-budowlanych – mamy na nie 3 lata.

Altana ogrodowa na działce ROD - wyjątek

Altany, które budowane będą w obszarze Rodzinnych Ogrodów Działkowych, nie wymagają pozwolenia ani zgłoszenia, o ile ich powierzchnia nie przekracza 25 m2 w przypadku ogrodów znajdujących się w obrębie miasta i 35 m2 w przypadku ogrodów znajdujących się poza granicami miasta. Należy tu również dopilnować wysokości konstrukcji, która nie powinna przekraczać 5 metrów w przypadku dachu stromego i 4 metrów w przypadku dachu płaskiego. Do powierzchni altany ogrodowej nie jest wliczana powierzchnia tarasu lub ganku, których łączna powierzchnia może stanowić dodatkowe 12 m2. Zamiar budowy altany  na terenie ROD należy zgłosić wyłącznie do Zarządu Ogrodu.

Altana ogrodowa o lekkiej konstrukcji

Zgodnie z obowiązującymi przepisami również niewielkie altanki ogrodowe o lekkiej konstrukcji mogą być budowane bez zgłoszenia i pozwolenia. Dotyczy to konstrukcji bez zabudowanych ścian oraz fundamentów. Planując budowę tego typu, warto jednak wybrać się z projektem do urzędu i dopytać o szczegóły, by mieć pewność, że budowa nie zostanie potraktowana jako samowola budowlana.

Wymagane odległości altany od granic działki

Wielkość i wysokość konstrukcji to nie jedyne parametry, na które należy zwrócić uwagę, aby budowa altany ogrodowej odbyła się zgodnie z prawem. Należy również zachować odpowiednią odległość od granicy działki:

  • 1,5 m, jeśli na sąsiedniej działce znajduje się obiekt budowlany w podobnej odległości od granicy,
  • 3 m, jeśli ściana znajdująca się po stronie granicy działki jest zabudowana i nie posiada wejścia,
  • 4 m, jeśli ściana znajdująca się po stronie granicy działki posiada okna lub wejście.

Powyższe wymogi znów jednak nie dotyczą altanek o lekkiej konstrukcji (czyli bez ścian oraz fundamentów).

Montaż przez producenta czy wykonanie samodzielne?

Jeśli masz doświadczenie i znasz się na konstrukcjach drewnianych, nic nie stoi na przeszkodzie, byś altanę wykonał sam. Prostą altanę ogrodową można teoretycznie wykonać samodzielnie również bez większego doświadczenia, jednak należy pamiętać, że nawet najmniej skomplikowana konstrukcja wymaga przygotowania przynajmniej prowizorycznego projektu, który uwzględniać będzie metraż, kształt, lokalizację oraz potrzebne materiały. Nie każdy jest w stanie przygotować taki projekt samodzielnie, dlatego też dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się po pomoc do firmy specjalizującej się w konstrukcjach drewnianych. Nie warto kupować gotowej altanki w markecie budowlanym, ponieważ jakość drewna oraz generalny sposób wykonania mogą nas negatywnie zaskoczyć. Wybierając gotowy projekt altany u producenta, możesz być pewny ostatecznych efektów wizualnych konstrukcji oraz jej stabilności. Zaoszczędzisz również mnóstwo czasu na montażu i ewentualnych poprawkach. W przypadku altan ogrodowych o większych wymiarach lub o skomplikowanych kształtach, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zgłoszenie się po pomoc do producenta, który zajmie się również montażem konstrukcji na Twojej działce.

Gdzie zamówić altanę ogrodową?

Wybór wykonawcy altanki ogrodowej nie powinien być przypadkowy – zakup należy dokładnie przemyśleć. Nie warto stawiać na niesprawdzone firmy, czy zamawiać konstrukcje u lokalnego stolarza, którego specjalizacją są zupełnie inne wyroby drewniane. Brak wizualizacji projektu i przykładowych realizacji, przeciąganie terminu i wycena na zasadzie „dogadamy się” powinny być dla Ciebie pierwszymi poważnymi sygnałami do wycofania się z zakupu altanki w niepewnym źródle. Renomowany producent zawsze przygotuje dla Ciebie jednoznaczną wycenę i będzie gotowy odpowiedzieć na wszystkie Twoje pytania dotyczące konstrukcji. Stawiając na Drewnolandię, możesz być pewny wysokiej jakości projektu i możliwości dostosowania go do własnych potrzeb, bardzo dobrej jakości drewna, a także profesjonalnego montażu gotowej konstrukcji w wyznaczonym terminie.

Data dodania: 26 lutego 2020