Wełna drzewna STEICO - nowa opcja ocieplenia w Drewnolandii

Wełna drzewna STEICO - nowa opcja ocieplenia w Drewnolandii

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

wełna drzewna steico do ocieplania domków letniskowych

Decydując się na zakup domku rekreacji indywidualnej o zastosowaniu wielosezonowym, warto zastanowić się nad jego jak najbardziej skutecznym ociepleniem. Dzięki temu do ogrzania całego budynku zużyjemy mniej energii, a co za tym idzie – nasze rachunki również będą niższe. Naprzeciw tej potrzebie wychodzi nowatorskie rozwiązanie o nazwie STEICOflex. Jest to produkt dociepleniowy produkowany z włókna drzewnego. Swoje właściwości czerpie z naturalnych zalet drewna, potrafi zatem magazynować i odprowadzać nadmiar wilgoci bez utraty właściwości izolacyjnych. Ma również korzystny wpływ na właściwości akustyczne budynku.

Parametry

Maty izolacyjne STEICOflex to idealne połączenie trzech czynników mających wpływ na faktyczną izolacyjność cieplną. Po pierwsze, dzięki niskiemu współczynnikowi przewodzenia ciepła doskonale izoluje od utraty ciepła zimą. Po drugie, maty izolacyjne łączą w sobie bardzo duże ciepło właściwe „c” – aż 2100 J/kgK (to ponad dwa razy więcej niż w przypadku wełny mineralnej) z dużą gęstością, aż 50 kg/m³. Dzięki tym właściwościom STEICOflex doskonale akumuluje ciepło i chroni domek letniskowy przed nadmiernym nagrzewaniem się w okresie letnim. W rezultacie zapewnia komfort cieplny przez cały rok, również przed stratą ciepła w zimie, przyczyniając się do oszczędności na kosztach ogrzewania. Jednocześnie zapewnia naturalną klimatyzację podczas upalnych dni wakacyjnych – bez konieczności zużywania kosztownego prądu na chłodzenie budynku. Duża gęstość powoduje, że maty zyskują jeszcze jedną cenną zaletę - z upływem lat warstwa docieplenia nie osiada, zyskujemy więc pełny komfort użytkowania. Izolacja z wełny drzewnej na pierwszy rzut oka może budzić niepokój, ponieważ wszyscy wiemy, że drewno należy do materiałów łatwopalnych. Jednak wełna drzewna wykazuje pozytywne reakcje w kontakcie z ogniem. Do produkcji mat używany jest naturalny dodatek przeciwpożarowy – fosforan amonowy. W momencie kontaktu z ogniem powstaje zwęglona warstwa, która zapobiega rozprzestrzenianiu się płomieni i szybkiemu wypalaniu się materiałów. Wniosek może być tylko jeden: pomimo że drewno jest palne, daje najwyższą ochronę przeciwpożarową. Jest jeszcze jedna bardzo ważna zaleta mat drzewnych, często pomijana na etapie wyboru surowca do izolacji. Ich kwaśny odczyn chemiczny odstrasza myszy, kuny i inne gryzonie, które chętnie zadomowią się w zwykłej wełnie.

Folia parochronna

Do uzupełnienia izolacji ścian wełną drzewną potrzebna jest nam ochrona docieplenia od strony wewnętrznej. W domku letniskowym użytkownicy produkują dużo wilgoci, choćby w czasie prania, gotowania, kąpieli, a nawet oddychania. Wełnę ochronimy przed tym poprzez zastosowanie paroizolacji. Tu idealnym rozwiązaniem wydaje się folia parochronna STEICOmultiVap Renova. Folia ta działa inaczej latem, a inaczej zimą. W zimie jest całkowicie zamknięta dyfuzyjnie, czyli nie dopuszcza wody z wewnątrz budynku do warstwy docieplenia. Oczywiście może zdarzyć się, że zimą na warstwie docieplenia pojawi się jednak woda, która w ujemnych temperaturach zamarznie. Gdy przyjdzie lato, woda zamieni się w parę wodną. Jeśli para wodna nie zdoła wyjść na zewnątrz przez płytę na górze, wydostanie się właśnie przez folię parochronną, która otworzy się i wepchnie parę do wnętrza budynku.

Możliwości

Standardowe ocieplenie wełną mineralną dostępne w naszej firmie ma grubość 10 cm, co razem z deską elewacyjną oraz boazerią wykończeniową w środku daje nam grubość ściany 13,5 cm (bez instalacji elektrycznej czy wodno-kanalizacyjnej) lub 17,5 cm (z instalacjami). Jest to wystarczające do swobodnego korzystania z domku w okresie letnim oraz okazyjnego w okresie zimowym. Jeśli natomiast zależy nam na stałym przebywaniu w domku w zimie lub też domek będzie wykorzystywany to celów turystycznych (np. wynajem domków nad morzem), powinniśmy zastanowić się nad zastosowaniem wspomnianych na początku mat izolacyjnych.

Nasza oferta obejmuje trzy możliwe grubości takiej izolacji:

1. 15 cm – PODŁOGI

2. 15 cm – ŚCIANY

3. 18 cm – DACH

Co najważniejsze, nie musimy decydować się na jedną grubość izolacji wszystkich elementów, możemy zdecydować się np. na: 10 cm – podłoga, 10 cm – ściany oraz 15 cm dach lub w ogóle zrezygnować z jakiegoś elementu, np. podłogi, w przypadku gdy mamy płytę fundamentową z ogrzewaniem podłogowym albo gdy chcemy część prac wykonać we własnym zakresie.

Data dodania: 5 lutego 2020