Przegląd sposobów zabezpieczania drewna

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Poradnik

Przegląd sposobów zabezpieczania drewna

Impregnowanie, lakierowanie, a może zastosowanie lakierobejcy? Sposobów na to, by skutecznie chronić, konserwować i zabezpieczać surowe drewno jest co najmniej kilka. W tym wpisie przedstawimy najważniejsze z nich. Jeśli więc zastanawiasz się, czym pomalować altanę drewnianą, aby zabezpieczyć ją m.in. przed wilgocią - tutaj znajdziesz kompleksową odpowiedź. Zapraszamy do lektury!

Konserwacja drewna

Stosowany do niedawna powszechnie proces sezonowania drewna wymagał jego zabezpieczania przed szkodnikami oraz grzybami za pomocą odpowiednich preparatów. Obecnie jednak coraz częściej do budowy domów drewnianych w konstrukcji szkieletowej, a także w takich realizacjach, jak drewniane domki letniskowe i drewniane altany ogrodowe, domki grillowe i wiaty garażowe, wykorzystuje się drewno suszone komorowo. Ten sposób obróbki eliminuje szkodniki i grzyby. Sprawia on, że drewniane elementy, które nie mają kontaktu z warunkami atmosferycznymi (jak szkielety domków kanadyjskich), nie potrzebują dodatkowych zabezpieczeń. Natomiast elementy drewniane, które pozostają na zewnątrz, a zatem mają kontakt z deszczem, śniegiem, wilgocią i kurzem należy zabezpieczać – najlepiej za pomocą odpowiednio dobranych impregnatów.

W Drewnolandii używamy wyłącznie drewna suszonego komorowo. Więcej na ten temat przeczytasz we wpisie: Na czym polega komorowe suszenie drewna? oraz Czy domy i drewniane konstrukcje trzeba zabezpieczać?.

Poniżej przedstawiamy przegląd dostępnych na rynku sposobów na zabezpieczanie i konserwowanie drewna. Z zastrzeżeniem, że odnoszą się one głównie do drewna sezonowanego oraz drewna suszonego komorowo poddanego działaniu warunków atmosferycznych.

Impregnacja

Ochrona drewna przed wilgocią? Pierwsza myśl, jaka pojawia się w głowie, to z pewnością impregnacja. Słusznie. Odpowiednio dobrany impregnat pozwala dłużej cieszyć się drewnianą powierzchnią w nienaruszonym stanie i kolorze. Sama impregnacja utrudnia przedostawanie się wody w głąb drewna, chroni przed ogniem, nie pozwala na rozwój pleśni, grzybów, owadów. Dodatkowo proces ten opóźnia starzenie i podkreśla rysunek słojów drewna. Jakie metody impregnacji drewna mamy do wyboru?

Możemy wyróżnić dwa rodzaje impregnacji drewna:

Impregnacja powierzchniowa

Ten rodzaj impregnacji polega na zewnętrznym nasyceniu drewna za pomocą malowania lub natrysku.

Impregnacja wgłębna

Tutaj nasycanie drewna następuje metodą próżniowo-ciśnieniową lub bezciśnieniową.

Czym impregnować drewno?

Czym najlepiej zaimpregnować drewno, np. drewnianą ogrodową altanę? Impregnaty można podzielić ogólnie na preparaty wodorozcieńczalne oraz rozpuszczalnikowe. Te pierwsze stosuje się zwykle we wnętrzach, gdyż mają dobre właściwości zabezpieczające, jednak względnie słabą odporność na wymywanie. Impregnaty rozpuszczalnikowe są natomiast bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych.

Na rynku dostępne są impregnaty o różnych właściwościach i dodatkowych walorach, przeznaczone do różnych potrzeb i zastosowań. Najpopularniejsze rozwiązania to tutaj:

  • impregnaty ogniochronne – utrudniające zapalenie się drewna i rozprzestrzenianie płomienia
  • impregnaty wodochronne – zabezpieczające przed wilgocią
  • impregnaty ochrony biologicznej – niszczące bakterie, pleśnie, owady, grzyby i niedopuszczające do ich powstawania
  • impregnaty lecznicze – stosowane doraźnie na powierzchniach już zaatakowanych przez owady, grzyby, pleśnie

Poza wymienionymi powyżej możemy sięgać również po preparaty łączące kilka różnych zastosowań. Więcej szczegółów na temat impregnatów do drewna znajdziesz w naszym artykule Jaki impregnat do drewna?.

Zabezpieczanie drewna - inne sposoby

Poza impregnatami do zabezpieczania drewna można z powodzeniem stosować także lakiery, bejce lub lakierobejce.

Lakierowanie

Chroni drewno przed uszkodzeniami mechanicznymi (ścieraniem i zadrapaniem), korozją biologiczną oraz wodą i słońcem. Ożywia barwę i podkreśla rysunek. Lakierowanie należy często powtarzać – nawet raz na dwa lata. Najlepiej przed lakierowaniem pokryć drewno bezbarwnym impregnatem. Zaleca się, by przed nałożeniem lakieru wykonać próbę na niewidocznym fragmencie drewna.

Malowanie emalią

Emalia zabezpiecza elewację na kilka lat (od 5 do nawet 8). Stosuje się ją na powierzchniach o niewielkim ryzyku uszkodzeń mechanicznych. Najlepiej dwukrotnie pokryć elewację bezbarwnym impregnatem, a następnie dwa razy pomalować emalią alkidową.

Bejcowanie

Bejce wnikają w głąb drewna, nadając mu kolor. Konserwują one elewację na mniej więcej 4 lata. Bejcowanie tylko w niewielkim stopniu hamuje rozwój grzybów i pleśni, dlatego drewno, które było sezonowane, a nie suszone komorowo, najlepiej zabezpieczyć dodatkowo lakierem lub woskiem. Odnawianie zabejcowanej i niepolakierowanej elewacji polega na jej zmatowieniu i ponownym zabejcowaniu.

Lakierobejcowanie

To rozwiązanie stosowane szczególnie w miejscach narażonych na wilgoć. Chroni drewno przez co najmniej 5 lat. Warstwę lakierobejcy nakładamy dwa albo trzy razy. Odnawianie polega na przetarciu papierem ściernym i pomalowaniu lakierem bezbarwnym.

Lazura

Lazura tworzy najmocniejszą powłokę. Niektóre dostępne na rynku preparaty zapewniają ochronę drewna nawet do 8 lat. Lazura chroni przed działaniem czynników atmosferycznych, promieniowaniem UV, rozwojem mchów i porostów oraz grzybami i owadami – co jest szczególnie istotne w przypadku używania do budowy drewna sezonowanego (w Drewnolandii polecamy i stosujemy wyłącznie drewno suszone komorowo, które jest wyjałowione, czyli pozbawione grzybów i szkodników mogących się rozwijać z biegiem czasu).

Zabezpieczenie drewna na zewnątrz - o czym należy pamiętać?

Zalety domów z drewna, a także drewnianych altan, domków, czy wiat to coś, do czego chyba nie musimy nikogo przekonywać. Jednak pamiętajmy, że każde drewno wymaga troskliwej opieki, a tym samym zabezpieczenia odpowiednim preparatem. Zanim natomiast przystąpimy do nałożenia preparatu, trzeba pamiętać o tym, by dokładnie oczyścić powierzchnię drewna z zabrudzeń, nalotów, piasku, kurzu, smarów oraz innych substancji utrudniających przyczepność. W trakcie nakładania preparatu należy stosować się ściśle do instrukcji na opakowaniu.

Lakierobejca czy impregnat - jak wybrać odpowiedni środek?

Dobór właściwego produktu zależy przede wszystkim od efektu, który chcemy osiągnąć (np. widoczna struktura drewna, efekt kryjący, połysk, czas, na jaki wystarczy dane zabezpieczenie). Jeśli masz wątpliwości w tym zakresie - skontaktuj się z nami. Nasi specjaliści doradzą odpowiedni preparat – najlepiej dostosowany do indywidualnych potrzeb i wymagań budowanego domu, altanki, czy wiaty.

Data dodania: 11 kwietnia 2015