Jak przygotować podłoże pod domek drewniany?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Poradnik

Jak przygotować podłoże pod domek drewniany?

Niezależnie od powierzchni, na której stanie domek, musi ona gwarantować jego stabilność i bezpieczeństwo. Warto więc wybrane stanowisko szczególnie dobrze przygotować, utwardzić i zazbroić.

Trzy kroki dobrego przygotowania podłoża pod zabudowę drewnianą

Przygotowanie podłoża pod domek drewniany nie jest trudne. Można je krótko zamknąć w trzech krokach. Trzeba jednak do każdej czynności podejść niezwykle skrupulatnie, bowiem gwarantuje to długoletnie i bezpieczne korzystanie z dobrze osadzonego domku.

Ważne jest, aby miejsce wybrane pod domek drewniany było też suche. Podmokły teren grozi bowiem rozwojem grzybów i pleśni oraz pęcznieniem elementów domku, co zagraża jego jakości i znacznie skraca możliwość jego użytkowania.

Oczyszczenie podłoża

Z miejsca, w którym chcemy ustawić domek, trzeba usunąć darń, kamienie, konary i wszystkie elementy, które uniemożliwiają przygotowanie płaskiej powierzchni. Jeśli grunt nie jest dostatecznie twardy, trzeba go dodatkowo utwardzić.

Podczas oczyszczania powierzchni warto jest nieco obniżyć teren, aby zrobić miejsce na kolejne warstwy kruszywa. Wystarczy zazwyczaj ok. 25 cm, które łatwo uzyskać podczas zrywania warstwy darni.

Naniesienie warstwy piasku

Warstwa piasku jest podstawą do kolejnych kruszyw tworzących solidne podłoże pod domek. Część ta powinna mieć ok. 7 cm. Warto pomiędzy dwie warstwy żwiru ułożyć geowłókninę, a wszystko dokładnie ubić zagęszczarką.

Ułożenie warstw tłucznia

Na warstwę piasku trzeba wysypać 10 cm warstwę tłucznia o dużej frakcji, a następnie frakcję drobniejszą, o wielkości ok. 16 mm. Każdą warstwę trzeba wyrównać i zagęścić, aby uzyskać podłoże stabilne i idealnie przygotowane pod punktowe ułożenie bloczków betonowych stanowiących najlepszą podporę pod drewnianą konstrukcję lub wylanie płyty fundamentowej, którą od powierzchni powinna oddzielać warstwa hydroizolacyjna w postaci np. papy.

Pamiętaj o izolacji i poziomie

Pierwszą izolacją podłoża pod domki z drewna jest agrowłóknina układana między dwie warstwy piasku. Drugą - hydroizolacja poprawiająca warunki na styku podłoża i drewnianej podłogi domku.

Już podczas przygotowywania miejsca pod budowę warto też pomyśleć o wypoziomowaniu terenu i co najważniejsze, nie można robić tego na oko. Na mniejszych powierzchniach można zastosować poziomicę murarską, na większych zalecany jest niwelator. Prawidłowe ustawienie domu z drewna nie tylko wpłynie na jego estetykę i użyteczność, ale również ochroni budowlę przed nieprawidłowym odpływaniem deszczu, zaleganiem śniegu czy wręcz pochyleniem budynku przez silniej wiejący wiatr.

Najważniejsza jest dokładność

Podczas wykonywania kolejnych kroków przygotowujących teren pod domek, warto być dokładnym! Tylko bowiem prawidłowe i sumienne oczyszczenie, wyrównanie, utwardzenie i zazbrojenie terenu budowy, pozwoli na długoletnie użytkowanie budowli.

Data dodania: 25 czerwca 2018