Domki drewniane bez pozwolenia na budowę w 2019 roku – sprawdź obowiązujące przepisy!

Łukasz
Łukasz, opiekun klienta

+48 790 500 966

Blog

Domki drewniane bez pozwolenia na budowę w 2019 roku – sprawdź obowiązujące przepisy!

Kupiłeś działkę, zagospodarowałeś ogród i do szczęścia brakuje Ci jedynie drewnianego domku, w którym będziesz mógł odpoczywać? Dzięki zmianom w ustawie Prawo budowlane, które miały miejsce w ostatnich latach, w wielu przypadkach nie będziesz potrzebował pozwolenia na budowę, aby na Twojej działce stanął tani, mały domek. Dowiedz się, w jakich przypadkach wystarczy tylko zgłoszenie budowy w urzędzie.

Domek drewniany bez pozwolenia - letniskowy czy całoroczny?

W naszej ofercie dostępne są zarówno drewniane domki letniskowe, jak i całoroczne. Oba rodzaje występują jednak przede wszystkim w wymiarach do 35m2 w podstawie, co pozwala na wybudowanie ich uproszczoną metodą – wystarczy zgłoszenie budowy w Starostwie Powiatowym. Domki letniskowe bez pozwolenia na budowę są przeznaczone typowo na okres wiosenny oraz letni. Domki całoroczne bez pozwolenia na budowę – jak sama nazwa wskazuje – są budowane w oparciu o technologię, która umożliwia ich eksploatację również poza najbardziej słonecznym okresem. Ale nie tylko, bo izolacja budynku (popularnie i nieco mylnie nazywana najczęściej ociepleniem) zwiększy komfort użytkowania domku również latem, nie dopuszczając do szybkiego i nadmiernego wzrostu temperatury wewnątrz.

W ustawie Prawo budowlane na próżno szukać definicji domku letniskowego. Z treści art. 29 można wnioskować, że domki bez pozwolenia są uznawane za budynki rekreacji indywidualnej, czyli za obiekty przeznaczone do sezonowego wypoczynku. Z tego względu domy z drewna bez pozwolenia najczęściej można spotkać na działkach za miastem.

Budynki o powierzchni przekraczającej 35m2 w przyziemiu – obojętnie czy przystosowane do całorocznego użytkowania, czy pozbawione izolacji bądź instalacji elektrycznych lub sanitarnych – są uznawane za budynki mieszkalne. Jeżeli na swojej działce chcesz postawić domek powyżej 35m2 w podstawie, to musisz kierować się przepisami odnoszącymi się do budynków mieszkalnych, nie do zabudowy letniskowej.

O tej różnicy nie należy zapominać, bo ma ona daleko idące konsekwencje. Inne formalności czekają na Ciebie, gdy na należącej do Ciebie działce chcesz postawić dom drewniany całoroczny lub letniskowy powyżej dopuszczalnego wymiaru przyziemia, a inne wówczas, gdy planujesz wygospodarować na działce jedynie miejsce na mały domek do 35m2, czyli mieszczący się w dozwolonym wymiarze.

Rekreacyjne domy bez pozwolenia na budowę – formalności

Zmiany, które miały miejsce w 2015 r., złagodziły wymogi stawiane przed inwestorami prywatnymi zainteresowanymi postawieniem na działce małego domku do 35m2. Jeżeli:

  • budynek będzie wolnostojący i jednokondygnacyjny (czyli nie posiada pełnego piętra bądź poddasza o charakterze użytkowym, może jednak z powodzeniem być wyposażony w antresolę lub pełne poddasze nieużytkowe, czyli strych),
  • powierzchnia zabudowy takiego obiektu będzie wynosić do 35m2 w podstawie (dlatego często konstrukcje tego rodzaju potoczenie opisuje się jako domki bez pozwolenia do 35m2),
  • liczba takich budynków nie będzie przekraczać jednego na każde 500m2 powierzchni działki,
  • to występowanie o pozwolenie na budowę nie jest konieczne.

Takie same zasady dotyczą nie tylko domów bez pozwolenia, ale także innych, niewielkich obiektów. Przykładami mogą być: obiekty gospodarcze o powierzchni zabudowy do 35m2 i rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,8m, garaże również do 35m2 oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków o wydajności do 7,5m3 na dobę.

Chcesz w najbliższe lato wypoczywać we własnym domu rekreacyjnym? Dzięki uproszczeniu przepisów to możliwe – nie musisz obawiać się, że procedura uzyskania stosownego pozwolenia na budowę zajmie całe miesiące. Zamiast myśleć o formalnościach, możesz zacząć przeglądać projekty domków letniskowych bez pozwolenia, które znajdziesz na naszej stronie internetowej. Gdy już znajdziesz idealny mały domek, pozostaje jedynie dokonać zgłoszenia w urzędzie.

Domki bez pozwolenia do 35m2 – gdzie zgłosić budowę domu letniskowego?

Dom letniskowy to świetne rozwiązanie z punktu widzenia każdego właściciela działki rekreacyjnej za miastem. Zabudowa letniskowa bez pozwolenia to doskonałe uzupełnienie dużego ogrodu, dlatego też inwestorów decydujących się na takie rozwiązanie jest wielu. Jeżeli chcesz do nich dołączyć, pozostaje – przed rozpoczęciem prac budowlanych – dokonać stosownego zgłoszenia. Nowe prawo budowlane wymaga, aby właściciel działki złożył dokumenty w starostwie lub urzędzie miasta na prawach powiatu. Rzadkością są sprawy, gdy właściwy jest urząd wojewódzki (ma to miejsce np. wówczas, gdy obiekt ma zostać zbudowany na terenie przystani morskiej lub morza terytorialnego).

Nie musisz samodzielnie tworzyć zgłoszenia budowy domu – możesz posłużyć się wzorem takiego dokumentu. Znajdziesz go m.in. na stronie internetowej Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii. Do zgłoszenia będziesz musiał dołączyć także załączniki, np.:

  • oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • szkice i rysunki, które pozyskasz u wykonawcy domku,
  • dowód uiszczenia opłaty skarbowej,
  • własnoręcznie naniesienie lokalizacji inwestycji na mapkę sytuacyjną działki (mapę pozyskasz w Starostwie Powiatowym, gdzie odbędzie się też procedura zgłoszenia).

Bardzo ważne, abyś dokonał zgłoszenia budowy jeszcze przed fizycznym jej rozpoczęciem. W przeciwnym razie postawione już części domku zostaną uznane za samowolę budowlaną, a Ciebie będzie czekać długa procedura jej legalizacji. W takiej sytuacji tracisz wszystkie korzyści, jakie dają domki letniskowe bez pozwolenia, a moment rozpoczęcia ich użytkowania odsunie się w czasie.

Nie rozpoczynaj prac również tuż po złożeniu zgłoszenia. Zanim postawisz domek drewniany bez pozwolenia, powinieneś odczekać ustawowe 21 dni, jakie urząd ma na zgłoszenie ewentualnego sprzeciwu. Jeżeli taki nie wpłynie – można zacząć działać.

Jeżeli interesują Cię tanie projekty domów bez pozwolenia na budowę, to u nas znajdziesz szeroki wybór takich obiektów. Każdemu inwestorowi gwarantujemy zarówno pomoc w wyborze projektu domu letniskowego, jak i wszystkie niezbędne szkice. Nasze domy bez pozwolenia do 35m2 to trwałe i eleganckie konstrukcje dostępne w wielu wariantach.

Budowa domu bez pozwolenia a warunki techniczne

Domy z drewna bez pozwolenia, które będą służyły jedynie do letniego odpoczynku, mogą zostać wzniesione na różnego rodzaju działkach prywatnych, w tym tych na terenie Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Wszelkie uwarunkowania prawne znajdziesz w planie zagospodarowania przestrzennego swojej działki. Wszystko to sprawia, że budowa domu letniskowego jest mniej skomplikowana. W efekcie inwestorzy mogą zakupić gotowe domy z drewna bez pozwolenia. Taka zabudowa letniskowa jest przystępna cenowo, a jednocześnie zapewnia wysoki komfort użytkowania.