Jak ogrzać domek letniskowy? Jakie ogrzewanie wybrać? | Drewnolandia

Jakie ogrzewanie wybrać do domku letniskowego?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

jakie ogrzewanie do domku letniskowego będzie najlepsze

Domek letniskowy, pomimo swojej nazwy, może być użytkowany również w miesiącach wiosennych, jesiennych, a nawet zimowych. Warunkiem jest jednak dostosowanie go do użytku całorocznego. Jedna z kwestii, które trzeba przemyśleć podczas montażu konstrukcji to zastosowanie rozwiązań zapewniających optymalną temperaturę we wnętrzu obiektu. Jak ogrzać domek letniskowy?

Ogrzewanie domku letniskowego — ważna potrzeba czy zbędny dodatek?

Ogrzewanie domku letniskowego wielu osobom wydaje się niepotrzebne, szczególnie jeśli wypoczywają w nim głównie w lipcu czy sierpniu. Warto jednak zaznaczyć, że w tego rodzaju obiekt można również użytkować w innych miesiącach. Nierzadko podczas letnich nocy temperatura nie jest tak wysoka, jak się tego oczekuje. Wtedy pomocne okazuje się ogrzewanie. Choć stanowi ono dodatkowy wydatek podczas stawiania domku z drewna, znacząco zwiększa komfort użytkujących go osób.

Na ogrzewanie swoich domków letniskowych decydują się również osoby, które często spędzają w nich weekendy w ciągu całego roku. Kto nie chciałby czasem uciec z dużego miasta i na kilka dni odpocząć w malowniczej okolicy? Po zastosowaniu odpowiednich rozwiązań będzie to możliwe nawet podczas chłodnych zimowych tygodni. Co więcej, domek letniskowy to również dobre miejsce do wyprawiania różnego rodzaju spotkań rodzinnych czy świąt. Wiele z nich wypada jesienią, zimą oraz wiosną, dlatego warto zadbać o ogrzewanie posiadanej konstrukcji, aby żaden z gości nie marzł.

Jak zwiększyć skuteczność ogrzewania domku letniskowego?

Zanim podejmie się decyzję dotyczącą tego, jakie ogrzewanie do domu letniskowego drewnianego wybrać, należy zadbać o ocieplenie konstrukcji. Zrezygnowanie z tego rozwiązania może prowadzić do tego, że z pomieszczeń zacznie uciekać nawet 30-35% ciepła! To bardzo duże straty, które nie tylko mogą sprawiać, że przebywanie w danym domku letniskowym będzie mniej komfortowe, lecz także powodować wzrost rachunków za samo ogrzewanie. W związku z tym, jeśli chce się w danej konstrukcji przebywać jesienią czy zimą, dobrze zainwestować w jej ocieplenie. Tym bardziej, że izolacja termiczna działa również w porze letniej, chroniąc wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem od promieni słonecznych.

Jak zaizolować domek letniskowy? W domkach z drewna sprawdza się wełna mineralna. O komfort cieplny pozwolą zadbać też szczelne okna oraz drzwi, które skutecznie zmniejszają straty ciepła. W innym przypadku do pomieszczeń szybko może zacząć dostawać się chłodne powietrze. Konstrukcje oferowane przez Drewnolandię mogą zostać wyposażone w okna PCV, a także drzwi zewnętrzne ocieplane, dzięki którym ogrzewanie domku letniskowego będzie jeszcze wydajniejsze.

Piecyk i komin — klasyczne rozwiązanie stosowane w domkach letniskowych

Jeśli chcemy zapewnić sobie pożądaną temperaturę w domku letniskowym, musimy zastanowić się nad montażem komina izolowanego zbudowanego z rur dwuściennych zawierających wełnę mineralną. Dzięki niemu możliwe będzie odprowadzenie z wnętrza obiektu spalin, niezależnie od wybranego kominka.

Wspomniane rozwiązanie nie wymaga obecności ceglanego przewodu ani fundamentu. Bez obaw może zostać zamontowany na zewnątrz przy ścianie domku letniskowego lub innych urządzeniach. Warto zaznaczyć, że kominy izolowane wykazują odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także są niepalne, co zwiększa bezpieczeństwo domowników.

Czym ogrzać domek letniskowy, w którym jest komin izolowany? Stosuje się go do odprowadzania spalin powstających w wyniku wykorzystania następujących paliw: drewna, węgla, miału, a także innych energetycznych paliw stałych. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju rozwiązanie jest oferowane przez Drewnolandię wyłącznie, gdy dachy domków letniskowych są pokryte gontem bitumicznym, a nie blachodachówką. Co więcej, sam komin nie jest odpowiedzialny za ogrzewanie. W tym celu konieczne staje się zamontowanie również wolnostojącego piecyka, potocznie nazywanego także “kozą”.

Jeśli zamontujemy w nim specjalny wkład kominkowy, zwiększający efektywność opisywanego rozwiązania, sprawimy, że pobyt w domku letniskowym będzie jeszcze przyjemniejszy. Możliwe jest również zastosowanie systemu, który zapewni równomierne rozprowadzenie ciepła po całej konstrukcji.

W ogrzewaniu domków letniskowych o małych powierzchniach może pomóc piecyk wolnostojący typu koza. 

Dzięki niemu w krótkim czasie zwiększymy temperaturę w danym pomieszczeniu. Co więcej, doskonale sprawdza się on jako element dekoracyjny w domku letniskowym. Niezależnie od tego, czy postawimy na klasyczny kominek czy piecyk, trzeba pamiętać, że piecyk wymaga stałego dokładania do niego odpowiedniej ilości opału, aby mógł działać bez zarzutów i zapewniać pożądany komfort cieplny.

Grzejniki elektryczne w domku letniskowym — dlaczego warto na nie postawić?

Wiele osób spędzających w domkach letniskowych znaczną część swojego wolnego czasu stawia również na ogrzewanie elektryczne. Dlaczego? Plus tego rozwiązania to przede wszystkim fakt, że jest ono samoobsługowe. W tym przypadku nie musimy pamiętać, aby regularnie dorzucać do piecyka drewno — za sprawą grzejników elektrycznych we wszystkich pomieszczeniach będzie ciepło. To dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, którym przeszkadza to, że piecyk głównie ogrzewa jedno pomieszczenie.

Jak ogrzać domek letniskowy i nie przepłacać? Grzejnik elektryczny to także doskonały wybór dla każdego, komu zależy na optymalizacji kosztów za ogrzewanie. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na określenie, do jakiej temperatury mają zostać nagrzane poszczególne pomieszczenia oraz wskazanie czasu, po jakim grzejniki mają się wyłączyć. Co więcej, dzięki tego rodzaju instalacji możliwe jest szybkie nagrzanie wychłodzonych pomieszczeń, np. po przyjeździe do domu letniskowego po dłuższym czasie nieobecności. Warto zaznaczyć, że wiele osób łączy dwa opisane rozwiązania, np. w salonie stawiają piecyk, a w sypialni czy łazience decydują się na montaż grzejników elektrycznych.

Jak ogrzać domek letniskowy? Alternatywne sposoby

Inny sposób na zapewnianie osobom przebywającym w domku komfortu cieplnego to ogrzewanie gazowe. Jeśli nie chcemy podłączać konstrukcji do sieci gazowej, można zainwestować w przenośny piecyk gazowy, jednak w tym wypadku konieczne jest pamiętanie o regularnej wymianie butli. W domku letniskowym na pewno sprawdzi się też ogrzewanie podłogowe. Przyjemne ciepło mogą w wybranych pomieszczeniach rozprowadzać także grzejniki olejowe, które będą stanowić dodatkowe element instancji cieplnej, szczególnie w okresie zimowym. 

FAQ:

Czy ogrzewanie domku letniskowego jest potrzebne?

Ogrzewanie domku z drewna może okazać się konieczne, jeśli zamierzamy spędzać tam wolne chwile również w chłodniejszych porach roku.

Czy grzejniki elektryczne można zamontować w domku z drewna?

Ogrzewanie elektryczne sprawdzi się w domku letniskowym z drewna, zapewniając optymalną temperaturę we wszystkich pomieszczeniach.

Jak wybrać odpowiednie ogrzewanie do domku letniskowego?

Przed wybraniem odpowiedniego rozwiązania, warto przemyśleć przede wszystkim swoje potrzeby. Zazwyczaj w tego rodzaju konstrukcjach instaluje się ogrzewanie elektryczne lub montuje piecyk albo kominek.

Data dodania: 17 grudnia 2021