Ogrzewanie domku letniskowego - jakie wybrać? | Drewnolandia

Jakie ogrzewanie wybrać do domku letniskowego?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

jakie ogrzewanie do domku letniskowego będzie najlepsze

Domek letniskowy, pomimo swojej nazwy, może być użytkowany również w miesiącach wiosennych, jesiennych, a nawet zimowych. Warunkiem jest jednak dostosowanie go do użytku całorocznego. Jedna z kwestii, które trzeba przemyśleć podczas montażu konstrukcji to zastosowanie rozwiązań, które pozwolą na skutecznie ogrzewanie domku letniskowego. Jak więc ogrzać domek letniskowy i zapewnić właściwą izolację domku drewnianego? Co pozwoli zminimalizować koszty ogrzewania?

Ogrzewanie domku letniskowego – ważna potrzeba czy zbędny dodatek?

Ogrzewanie domku letniskowego wielu osobom wydaje się niepotrzebne, szczególnie jeśli wypoczywają w nim głównie w lipcu czy sierpniu. Warto jednak zaznaczyć, że tego rodzaju obiekt można również użytkować w innych miesiącach. A nawet jeśli z domku letniskowego nikt nie planuje korzystać zimą, komfort cieplny i tak może okazać się zbawienny. To dlatego, że nierzadko nawet podczas letnich nocy temperatura nie jest tak wysoka, jak się tego oczekuje. Wtedy ogrzewanie domku letniskowego ratuje urlopowiczów od przykrywania się stertą koców. Więc ogrzewanie domku stanowi dodatkowy wydatek podczas budowli, znacząco zwiększa komfort użytkujących go osób.

Zima w domkach letniskowych

Na ogrzewanie domku letniskowego decydują się również osoby, które często spędzają w nich weekendy w ciągu całego roku. Kto nie chciałby czasem uciec z dużego miasta i na kilka dni odpocząć w malowniczej okolicy? Po zastosowaniu odpowiednich rozwiązań będzie to możliwe nawet podczas chłodnych zimowych tygodni. Co więcej, domek letniskowy to również dobre miejsce do wyprawiania różnego rodzaju spotkań rodzinnych czy świąt. Wiele z nich wypada jesienią, zimą oraz wiosną, dlatego warto zadbać o ogrzewanie w domkach letniskowych, aby żaden z gości nie marzł.

Jak zwiększyć skuteczność ogrzewania domku letniskowego?

Zanim podejmie się decyzję dotyczącą tego, jakie ogrzewanie do domu letniskowego drewnianego wybrać, należy zadbać o ocieplenie konstrukcji. Zrezygnowanie z tego rozwiązania może prowadzić do tego, że z pomieszczeń zacznie uciekać nawet 30-35% ciepła! To bardzo duże straty, które nie tylko mogą sprawiać, że przebywanie w danym domku letniskowym będzie mniej komfortowe, lecz także powodować wzrost rachunków za samo ogrzewanie. W związku z tym, jeśli chce się w danej konstrukcji przebywać jesienią czy zimą, dobrze zainwestować w jej ocieplenie. Tym bardziej że izolacja termiczna działa również w porze letniej, chroniąc wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem od promieni słonecznych.

Izolacja dla komfortu cieplnego – na co zwrócić uwagę?

Jak zaizolować domek letniskowy? Jeśli Twoje finanse pozwalają jedynie na podstawy, zadbaj przynajmniej o to, by zaizolować ściany. W domkach z drewna sprawdza się wełna mineralna. O komfort cieplny pozwolą zadbać też szczelne okna oraz drzwi, które skutecznie zmniejszają straty ciepła. W innym przypadku do pomieszczeń szybko może zacząć dostawać się chłodne powietrze. Konstrukcje oferowane przez Drewnolandię mogą zostać wyposażone w okna PCV, a także drzwi zewnętrzne ocieplane, dzięki którym ogrzewanie domku letniskowego będzie jeszcze wydajniejsze.

Ogrzewanie domku letniskowego – piecyk i komin

Jeśli chcemy zapewnić sobie pożądaną temperaturę, musimy wybrać preferowaną metodę ogrzewania domku letniskowego. Jako źródło ciepła w trakcie stawiania domku wybiera się między innymi piecyk wraz z kominem. Dlatego warto zastanowić się nad montażem komina izolowanego, zbudowanego z rur dwuściennych, zawierających wełnę mineralną. Dzięki niemu możliwe będzie odprowadzenie z wnętrza obiektu spalin, niezależnie od wybranego kominka.

Zalety piecyka i komina w konstrukcji budynku

Takie ocieplenie domku nie wymaga obecności ceglanego przewodu ani fundamentu. Bez obaw może zostać zamontowany na zewnątrz przy ścianie domku letniskowego lub innych urządzeniach. Warto zaznaczyć, że kominy izolowane wykazują odporność na niekorzystne warunki atmosferyczne, a także są niepalne, co zwiększa bezpieczeństwo we wnętrzu obiektu.

Czym ogrzać drewniany domek letniskowy z kominem?

Czym ogrzać domek letniskowy, w którym jest komin izolowany? Stosuje się go do odprowadzania spalin powstających w wyniku wykorzystania następujących paliw: drewna, węgla, miału, a także innych energetycznych paliw stałych. Warto jednak pamiętać, że tego rodzaju rozwiązanie jest oferowane przez Drewnolandię wyłącznie, gdy dachy domków letniskowych są pokryte gontem bitumicznym, a nie blachodachówką. Co więcej, sam komin nie jest odpowiedzialny za ogrzewanie. W tym celu konieczne staje się zamontowanie również wolnostojącego piecyka, potocznie nazywanego także „kozą”.

Jeśli zamontujemy w nim specjalny wkład kominkowy, zwiększający efektywność opisywanego rozwiązania, zapewnimy optymalną temperaturę i sprawimy, że pobyt w domku letniskowym będzie jeszcze przyjemniejszy. Możliwe jest również zastosowanie systemu, który zapewni równomierne rozprowadzenie ciepła po całej konstrukcji.

Jaki sposób grzania do małych domków letniskowych?

W ogrzewaniu domków letniskowych o małych powierzchniach może pomóc piecyk wolnostojący typu koza.

Dzięki niemu w krótkim czasie zwiększymy temperaturę w danym pomieszczeniu. Co więcej, doskonale sprawdza się on jako element dekoracyjny w domku letniskowym. Niezależnie od tego, czy postawimy na klasyczny kominek, czy piecyk, trzeba pamiętać, że piecyk wymaga stałego dokładania do niego odpowiedniej ilości opału, aby mógł działać bez zarzutów i zapewniać pożądany komfort cieplny.

Grzejniki elektryczne w domku letniskowym — dlaczego warto na nie postawić?

Wiele osób spędzających w domkach letniskowych znaczną część swojego wolnego czasu stawia również na ogrzewanie elektryczne. Dlaczego? Plus tego rozwiązania to przede wszystkim fakt, że jest ono samoobsługowe. W tym przypadku nie musimy pamiętać, aby regularnie dorzucać do piecyka drewno — za sprawą grzejników elektrycznych we wszystkich pomieszczeniach będzie ciepło. To dobre rozwiązanie szczególnie dla osób, którym przeszkadza to, że piecyk głównie ogrzewa jedno pomieszczenie.

Domki letniskowe – oszczędne źródło ciepła

Jak ogrzać domek letniskowy i nie przepłacać? Grzejnik elektryczny to także doskonały wybór dla każdego, komu zależy na optymalizacji kosztów za ogrzewanie. To nowoczesne rozwiązanie pozwala na określenie, do jakiej temperatury mają zostać nagrzane poszczególne pomieszczenia oraz wskazanie czasu, po jakim grzejniki mają się wyłączyć – to ogromna oszczędność energii elektrycznej.

Co więcej, dzięki tego rodzaju instalacji możliwe jest szybkie nagrzanie wychłodzonych pomieszczeń, np. po przyjeździe do domu letniskowego po dłuższym czasie nieobecności. Warto zaznaczyć, że wiele osób łączy dwa opisane rozwiązania, np. w salonie stawiają piecyk, a w sypialni czy łazience decydują się na montaż grzejników elektrycznych.

Jak ogrzać domek letniskowy? Alternatywne sposoby

Coraz bardziej zyskującą na popularnością formą ogrzewanie są także folie grzewcze. To nic innego jak płaski rodzaj grzejnika, w pełni elastyczny i odporny na uszkodzenia. Dzięki swojemu rozmiarowi, umieszcza się go na podłodze bezpośrednio pod panelami podłogowymi, co pozwala na równomierne i wydajne rozprowadzenie ciepła po całej powierzchni budynku.

Inny sposób na zapewnianie osobom przebywającym w domku komfortu cieplnego to ogrzewanie gazowe. Instalacja gazowa dość rzadko wybierana jest jako preferowana forma ogrzewania, gdyż często brakuje odpowiednich mediów. W przypadku, gdy nie jest to problemem – to rozwiązanie bardzo wygodne w eksploatacji.

Jeśli nie możemy lub nie chcemy podłączać konstrukcji do sieci gazowej, można zainwestować w przenośny piecyk gazowy, jednak w tym wypadku konieczne jest pamiętanie o regularnej wymianie butli. Wykorzystanie mobilnych piecyków gazowych jest jednak świetne ze względu na poręczność – możemy go postawić dosłownie w każdym miejscu. Jest też tanim rozwiązaniem, a więc dobrym, jeśli częstotliwość przebywania w domku jest dość niska. Z kolei taki wybór wiąże się też z ryzykiem zapłonu – w związku z czym może stresować niektórych domowników.

W domku letniskowym na pewno sprawdzi się też ogrzewanie podłogowe. Panele grzewcze nie przesuszają pomieszczenia, dają wrażenie luksusu i zapewniają komfort przy niższej temperaturze w porównaniu do np. grzejników elektrycznych. To oznacza, że zapewniają oszczędność na etapie użytkowania. Elektryczne ogrzewanie podłogowe będzie też tańsze pod względem instalacji niż np. ogrzewanie wodne.

Przyjemne ciepło mogą w wybranych pomieszczeniach rozprowadzać także grzejniki olejowe, które będą stanowić dodatkowe element instancji cieplnej, szczególnie w okresie zimowym. Utrzymują ciepło przez dość długi czas i są regulowane ręcznie, jednak wolno się „rozkręcają” i nie nagrzewają pomieszczeń tak szybko, jak inne metody.

Ogrzewanie jest także możliwe przy użyciu promiennika podczerwieni, wykorzystywane są też panele hybrydowe. To opcja dla tych wczasowiczów, którzy wręcz uwielbiają zimowe urlopy lub ich domek letniskowy znajduje się w pobliżu pięknego stoku narciarskiego. Taki wybór sprawdza się bowiem w dobrze zaizolowanych konstrukcjach, z których często korzysta się zimą. Promiennik podczerwieni daje szybkie i energooszczędne ciepło, w opcji hybrydowej wraz z równomiernym rozprowadzeniem temperatury. Jedyną wadą jest tu wysoki koszt – choć lepiej traktować to jako inwestycję w przyjemność!

FAQ:

  1. Czy ogrzewanie domku letniskowego jest potrzebne?

Ogrzewanie domku z drewna może okazać się konieczne, jeśli zamierzamy spędzać tam wolne chwile również w chłodniejszych porach roku. Dzięki niemu utrzymamy stałą temperaturę w każdym pomieszczeniu. Przyda się w większości domków, ponieważ nawet w trakcie letnich nocy może nam doskwierać niska temperatura.

  1. Jaki system grzewczy wybrać do domku letniskowego?

Optymalną temperaturę w domku letniskowym zapewni między innymi piecyk typu koza lub ogrzewanie elektryczne – grzejniki elektryczne lub elektryczne ogrzewanie podłogowe. Dobrym pomysłem może być też ogrzewanie gazowe lub przenośny piecyk gazowy zasilany butlą. Niektórzy decydują się także na grzejniki olejowe.

  1. Jak wybrać odpowiednie ogrzewanie do domku letniskowego?

Przed wybraniem odpowiedniego rozwiązania na chłodniejsze dni, warto przemyśleć przede wszystkim swoje potrzeby. Zazwyczaj w tego rodzaju konstrukcjach instaluje się ogrzewanie elektryczne lub montuje piecyk albo kominek. Nie zapominajmy także o tym, że najważniejsze jest bezpieczeństwo użytkowania systemu.

Data dodania: 17 grudnia 2021