Profesjonalne projektowanie ogrodów – czy warto skorzystać z usług specjalisty?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Profesjonalne projektowanie ogrodów – czy warto skorzystać z usług specjalisty?

Przy zakupie domu czy mieszkania coraz częściej decydujemy się na skorzystanie z usług architekta wnętrz. Chcemy, aby nasze cztery kąty były piękne, funkcjonalne, urządzone w przemyślany sposób i ze smakiem. Z tych samych powodów powinniśmy rozważyć przygotowanie przez specjalistę profesjonalnego projektu ogrodu.

Pamiętajcie o ogrodach

Człowiek zaczął prowadzić osiadły tryb życia już w epoce kamienia gładzonego. Zasiedlając dziewicze tereny, ludzie zaczęli kreować swoje otoczenie według własnych potrzeb – pierwsze ogrody służyły do uprawy roślin, te miejsca były bardziej użytkowe niż piękne. Później rozwinęła się sztuka ogrodowa. Z historii znamy wspaniałe ogrody dawnych cywilizacji. Ogrody w Egipcie, chińskie oraz wywodzące się od nich popularne do dziś ogrody japońskie, o wiele późniejsze babilońskie Wiszące ogrody królowej Semiramidy czy w końcu biblijna kolebka ludzkości – Eden, rajski ogród, z którego wygnani zostali Adam i Ewa.

Od neolitu nie zmieniło się jedno – człowiek chce, potrzebuje i lubi wpływać na otaczający go krajobraz. I właśnie w tym miejscu przychodzi nam na pomoc profesjonalne projektowanie ogrodów – znane przecież już od starożytności, w zmienionej formie funkcjonuje aż do dziś. Warto oddać się w ręce ekspertów! Jeżeli przecenimy swoje siły i zdecydujemy się na to, że sami projektujemy ogród, może to przynieść więcej problemów niż korzyści.

Projektant ogrodu? Bzdura! Sam posadzę sobie krzaki

No właśnie nie bzdura. Po pierwsze, projektanci ogrodów to specjaliści, którzy dobrze znają się na swoim fachu, przygotują nasz ogród nie tylko estetycznie, ale też użytkowo. Projektant ogrodu zajmie się odpowiednim doborem gatunków roślin, weźmie przy tym pod uwagę warunki świetlne i glebowe. Nie wszystkie rośliny możemy sadzić obok siebie, tak jak nam się podoba. Niektóre z nich mogą mieć trujące owoce (np. pięknie kwitnąca kalina koralowa), a to jest szczególnie ważne, jeżeli mamy dzieci czy zwierzęta. W takiej sytuacji chwila nieuwagi wystarczy, żeby doprowadzić do tragedii.

Kolejnym argumentem za oddaniem się w ręce profesjonalistów, jest fakt, że projektanci ogrodów mogą współpracować ze szkółkami hodowli roślin, uzyskując w ten sposób dostęp do większej ilości gatunków. Dzięki temu są w stanie zakupić sadzonki lepszej jakości niż te, które możemy znaleźć w popularnych marketach budowlanych, a przy zakupach hurtowych potrafią wynegocjować korzystne rabaty. Specjalista, przygotowując dla nas projekt ogrodu, udzieli nam również rad odnośnie odpowiedniej pielęgnacji poszczególnych gatunków. Odpowie na pytania, kiedy i jak przycinać krzewy, co zrobić po przekwitnięciu rośliny, jak chronić ogród zimą. Projektant ogrodów weźmie również pod uwagę fakt, jak rośliny będą wyglądały za kilka lat albo już na jesień i stworzy taki projekt ogrodu, który nie będzie wymagał przesadzania krzewów co kilka sezonów.

Piękny ogród to harmonijny ogród

Projektowanie ogrodu przy pomocy eksperta to również duża oszczędność czasu – oddajemy się przecież w ręce specjalistów, którzy wezmą na siebie koordynację prac i dopilnują, aby przebiegły one prawidłowo, zgodnie z ustalonym projektem. Natomiast jeżeli zdecydujemy, że zaprojektujemy ogród samodzielnie, możemy stracić czas, pieniądze i przede wszystkim nerwy.

Projekty ogrodu są przemyślane w taki sposób, aby ostateczny efekt był spójny z przestrzenią dookoła. Jeżeli na posesji posiadamy letniskowy domek lub altanę w określonym stylu (rustykalnym, nowoczesnym, angielskim czy modernistycznym), to ogród nie powinien odbiegać od nich wyglądem. W przeciwnym razie nie będzie wyglądał zbyt estetycznie. Projektant ogrodu zadba natomiast o to, żeby całe otoczenie pozostało w idealnej harmonii.

Dlatego nie bójmy się powierzyć przestrzeni wokół swojego domu projektantom, którzy zadbają o nasze otoczenie profesjonalnie. Wykwalifikowany specjalista umiejętnie zaprojektuje nasz ogród w taki sposób, że nawet prace wokół domu staną się codzienną przyjemnością.

Data dodania: 3 lipca 2019