Jak urządzić drewniany taras?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Jak urządzić drewniany taras?

Dla wielu osób taras jest dodatkową przestrzenią wypoczynkową w domu. Z przyjemnością spędza się na nim czas, praktycznie od wiosny do późnej jesieni. Dobrze urządzony taras powinien być więc funkcjonalny oraz atrakcyjny.

Dlatego już robiąc plan ogrodu, warto zadbać o przygotowanie nawierzchni tarasu, zaplanować okoliczne nasadzenia i zaprojektować stałe elementy dekoracyjne.

Wybierz swój styl

Taras z drewna powinien być naturalnym przedłużeniem domu. Zdecydowanie nie warto urządzać go jednak z przypadkowych mebli, na które nie mamy miejsca w salonie czy kuchni. I choć styl tarasu ma uprzyjemniać spędzany na nim czas, to moda w architekturze krajobrazu jest nie bez znaczenia i obecnie w aranżacjach najczęściej dominują trzy główne style.

Taras w stylu nowoczesnym

Jednymi z najpopularniejszych rozwiązań są aranżacje ogrodów w stylu nowoczesnym. Takie tarasy są geometryczne i minimalistyczne. Przeważają tu duże płaszczyzny w kolorach bieli, czerni i szarości oraz efekt połysku. W otoczeniu nowoczesnych tarasów znajdują się płyty betonowe, drewno kompozytowe oraz ascetyczne nawierzchnie. Przestrzeń podkreślają smukłe donice, ozdobne panele, szkło i metal. Często sięga się tu również po pojedyncze, barwne elementy.

Taras w stylu boho

Równie modny w ogrodowych aranżacjach jest styl boho, gdzie plan ogrodu jest mocno przypadkowy i wyróżnia się swobodą natury. To połączenie delikatnych kolorów ziemi: brązów, beży, kremowej bieli i zieleni, z intensywnymi i energetycznymi barwami kojarzonymi z Marokiem i cyganerią. Jest tu więc dużo miękkich siedzisk, ozdobne dywany, pompony oraz mnóstwo lnu, bawełny, ratanu i drewna.

Taras w stylu rustykalnym

Dla osób ceniących naturę i spokój najlepszym rozwiązaniem są zaś tarasy w stylu rustykalnym, częściej nazywane wiejskimi. Pojawiają się tu plecionki, kosze, metalowe kanki, balie oraz wiadra, które często służą za pojemniki dla roślin.

Zadbaj o odpowiednie meble

Tarasy drewniane muszą umożliwiać wypoczynek. Meble tarasowe powinny być wygodne, ponadczasowe, mocne, łatwe w czyszczeniu i estetyczne. Zawsze też muszą być spójne z wybranym stylem aranżacji przestrzeni.

Idealne meble na nowoczesnym tarasie będą więc proste, przestronne i praktyczne. Często wybór pada na zestawy z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, aluminium lub stali. Coraz popularniejsze są też meble z technorattanu, o splocie płaskim, zwartym i bez zbędnych ozdób. Z kolei realizując projekt tarasu w stylu boho, warto zdecydować się na meble eklektyczne, retro oraz własnoręcznie robione. Sprawdzą się tu huśtawki, bujane fotele, rozłożyste szezlongi. Meble tarasowe w stylu rustykalnym będą zaś wykonane z drewna, rattanu i technorattanu, wikliny oraz metalu. Sprawdzą się tu sofy, pojemne narożniki, wygodne siedziska, fotele, ławki, a nawet taborety. Oczywiście na tarasie rustykalnym często pojawi się komplet jadalniany z krzesłami.

Zaplanuj rośliny

Na nowoczesnych tarasach otoczonych krótko ciętymi trawnikami najczęściej ustawiane są donice z roślinami. Zawsze są to okazy mało wymagające, a doniczki coraz częściej zaopatrzone są w samonawodnienie. Często spotykane są tu niewielkie drzewa i krzewy, geometrycznie cięte bukszpany, żywotniki szczepione na pniu, cisy i sosny, rododendrony oraz trawy.

Z kolei styl boho podkreśla wolność i daje poczucie swobody. Tutaj nie trzeba martwić się o nadmiar faktur i kolorów oraz umiar. W boho ceni się kolor i rozłożystość sumaka octowca, delikatność klonów palmowych, ulotność tawuł i pęcherznic. Sprawdzą się tu werbeny, krwawniki, jeżówki, rozchodniki. Styl boho lubi też powojniki, winobluszcze i róże.

W otoczeniu tarasu rustykalnego pojawią się zaś jednoroczne cynie, maciejki, słoneczniki, astry, pelargonie, bratki i stokrotki. Nie zabraknie tu tradycyjnych drzew liściastych, kwitnących krzewów, róż i hortensji. Często spotka się winorośle, glicynie i groszki pachnące oplatające liczne pergole.

Nie zapomnij o klimatycznym oświetleniu

Zastanawiając się, jak zaprojektować ogród, warto zaplanować nie tylko położenie tarasu, nasadzenia i stałe elementy architektury krajobrazu. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na nawodnienie i oświetlenie otoczenia.

Na surowych i minimalistycznych tarasach nowoczesnych najlepiej sprawdzą się oszczędne lampy ledowe, które podkreślą geometrię założeń. Z kolei na niezobowiązujących i swobodnych tarasach boho najlepiej umieścić delikatne lampy solarne, lampiony oraz podwieszane girlandy. Na rustykalnych tarasach sprawdzą się natomiast lampy przypominające uliczne latarnie czy wiktoriańskie kandelabry.

Data dodania: 19 sierpnia 2019