Jak ocieplić domek letniskowy?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

jak ocieplić domek letniskowy?

W obiegowej opinii przyjęło się, że ocieplanie domków letniskowych to niewiele ponad zbędny wydatek. Wszak użytkujemy je przede wszystkim latem, gdzie wysokie temperatury w naturalny sposób ogrzewają domek i ocieplenia wydają się po prostu niepotrzebne. Ten skrót myślowy i potoczna nazwa „ocieplenia” wprowadzają jednak niepotrzebne zamieszanie. Bo właściwa nazwa ociepleń to izolacje termiczne. I podobnie jak torba termiczna na zakupy czy termos na napoje, pełnią one dwie funkcje.

Dlaczego warto ocieplić domek?

Aby domek letniskowy uznać za w pełni ocieplony, trzeba wyposażyć go w izolacje termiczne całego szkieletu konstrukcyjnego, zatem nie tylko ścian i dachu ale również podłogi. Do tego przewidzieć należy również szczelną stolarkę okienną (okna komorowe PCV z szybą zespoloną przynajmniej z dwóch tafli szkła) oraz drzwi ocieplane, w naszej ofercie wykonane z solidnej stali, a dodatkowo wyposażone w funkcję antywłamaniową dzięki zastosowaniu kilku mocnych zamków. Izolacje termiczne sprawdzają się jednak nie tylko zimą, ale w równym stopniu – także latem.

W okresie zimowym zapobiegają szybkiemu spadkowi temperatury wewnątrz domku, a także spowalniają odpływ wytworzonej wewnątrz temperatury. Oznacza to, że po uruchomieniu systemu grzewczego domek rekreacyjny bardzo szybko nabierze komfortowej temperatury, a wytworzone ciepło wolniej będzie opuszczać wnętrze. W cieplejszych porach roku izolację działają z kolei niczym tarcza, chroniąc wnętrze przed nadmiernym nagrzaniem od promieni słonecznych. Drewno ma bowiem to do siebie, że nagrzewa się bardzo szybko, w rezultacie w niezabezpieczonym izolacjami domku bardzo szybko zrobi się gorąco, zwłaszcza na antresoli bądź poddaszu, gdzie w samo południe będzie utrzymywać się efekt „sauny”. Jeżeli już jednak decydujemy się ocieplać domek wypoczynkowy, to jakich materiałów użyć do tego celu?

Wełna najlepszym przyjacielem szkieletu

Wełna mineralna bądź inne jej rodzaje (np. wełna skalna czy drzewna) to najprostsze, relatywnie tanie i najbardziej odpowiednie rozwiązanie dla izolacji termicznych domków szkieletowych kanadyjskich. Charakteryzuje je przede wszystkim łatwość układania – wełnę rozwija się bezpośrednio z rolki i docięte na wymiar fragmenty po prostu wciska pomiędzy kantówki tworzące szkielet konstrukcji. Jest to też materiał oddychający, co w przypadku domku z drewna jest sprawą kluczową. Pod żadnym pozorem nie można w szkielecie umieszczać styropianu.

Popularny izolator nie przepuszcza w powietrza, jest przy tym tak szczelny, że wytwarzająca się między nim a deską elewacyjną (bądź wewnętrzną boazerią wykończeniową) wilgoć nie ma szans na odparowanie, w rezultacie skrapla się i negatywnie oddziałuje na stan konstrukcji. W budynkach murowanych objawia się to trudnym do usunięcie grzybem, w przypadku szkieletów kanadyjskich jednak – stopniowym gniciem drewna. Do izolacji zastosuj więc dowolnie wybrany rodzaj wełny, pamiętając najpierw o wyłożeniu konstrukcji folią wiatroizolacyjną zabezpieczającą wełnę przed oddziaływaniem warunków zewnętrznych.

izolacja domku letniskowego

W przypadku oferty producenta Drewnolandii, folia wiatroizolacyjna jest przewidziana w standardzie nawet podstawowej wersji domków, czyli stanu surowego zamkniętego. Wyłożoną w szkielecie wełnę należy zabezpieczyć jeszcze drugą folią – tzw. paroizolacją. Ta z kolei będzie chronić wełnę przed wilgocią wytwarzaną wewnątrz domku. Zabezpieczenie wełny foliami jest kluczowe, gdyż w przeciwnym razie ta może chłonąć wilgoć, wraz z upływem lat zmniejszając swoją objętość, a co za tym idzie – niwelując skuteczność ocieplenia.

Alternatywy w ocieplaniu domków

Można oczywiście zastanowić się również nad alternatywnymi sposobami izolacji domku, np. wdmuchiwanymi granulatami, wciąż jednak mając na uwadze, aby zastosować materiał pozwalający domkowi oddychać. Tak zabezpieczone domki letniskowe będą charakteryzowały się wytrzymałością oraz optymalnymi warunkami użytkowania przez wiele długich lat.

Sprawdź więcej na temat ociepleń i izolacji

Data dodania: 29 listopada 2020