Domek letniskowy nad jeziorem - o czym należy wiedzieć? | Drewnolandia

Domek letniskowy nad jeziorem — o czym należy wiedzieć przed budową?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

domek letniskowy nad jeziorem

Domek letniskowy nad jeziorem to marzenie wielu miłośników natury. Jest doskonałą opcją dla osób, które szukają miejsca na rodzinny wypoczynek, a także dla każdego, kto chce nieco odpocząć od zgiełku dużego miasta. Przed rozpoczęciem montażu obiektu warto jednak przemyśleć kilka kwestii. Na co zwrócić uwagę podczas budowy domku letniskowego nad jeziorem?

Domek letniskowy a pozwolenie na budowę — czy trzeba się o nie starać?

Pierwszym pytaniem, które pada po podjęciu decyzji o montażu domku letniskowego, jest: czy potrzebuję pozwolenia na budowę. Kwestię tę reguluje prawo budowlane. Poszukując odpowiednich zapisów, warto pamiętać, że w dokumentach nie pada określenie „domek letniskowy”, a zamiast tego — „budynek rekreacji indywidualnej”. Uzyskanie pozwolenia wiąże się z wieloma formalnościami. Zazwyczaj można jednak tego uniknąć.

Zgodnie z prawem obowiązującym od tego roku domki letniskowe, których powierzchnia nie przekracza 70 m², mogą zostać postawione bez pozwolenia na budowę. Oprócz tego konstrukcja musi być domkiem wolnostojącym, a także parterowym. Do pięter nie zalicza się jednak antresola, nadająca się do wykorzystania np. jako przestrzeń do spania.

Zgodnie z zapisami w dokumentach obiekt, który ma być postawiony bez pozwolenia, powinien również być jedyną konstrukcją przypadającą na 500 m² działki. Tego rodzaju domki letniskowe, doskonale sprawdzające się nad jeziorem, można znaleźć w ofercie Drewnolandii.

Domki letniskowe nad jeziorem a trudności terenowe — na co zwrócić uwagę?

Jeśli chce się zamienić ośrodek wypoczynkowy na własny domek letniskowy nad jeziorem, warto najpierw przemyśleć, gdzie powinien stanąć. Tereny położone blisko zbiorników wodnych mogą bowiem powodować pewne trudności podczas montażu konstrukcji. Przede wszystkim należy zadbać o stabilny dojazd do miejsca, w którym ma pojawić się wymarzony obiekt. Jest to istotne nie tylko z punktu widzenia osób mających spędzać w danym miejscu swój urlop, lecz także dzięki temu możliwe staje się dostarczenie na teren budowy wszystkich niezbędnych elementów.

Warto również zwrócić uwagę na to, aby teren działki był niepodmakający. Okazuje się to ważne, ponieważ stawiając domki letniskowe nad jeziorem na grząskim gruncie, trzeba liczyć się z wieloma trudnościami. Istotne jest także ocenienie, w jakiej odległości od brzegu powinna być umiejscowiona stawiana konstrukcja. W innym przypadku może się okazać, że obiekt zostanie umieszczony na terenach zalewowych. Budując nad jeziorem domki, należy również zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, w którym są lokalne wytyczne odnoszące się do stawiania domków letniskowych na określonych terenach.

Jak wybrać odpowiedni projekt domku letniskowego?

Domek letniskowy nad samym brzegiem jeziora, przez którego okna można oglądać piękne krajobrazy, to doskonały wybór dla każdego, kto chce zapewnić sobie komfortowe noclegi w zacisznym miejscu i na własnych warunkach. Aby jednak wszyscy wspominali rodzinne wczasy z uśmiechem na twarzy oraz chętnie wracali do danego obiektu, należy zadbać o wybór odpowiedniego projektu konstrukcji. Obecnie można bez trudu znaleźć tanie domki letniskowe, które spełnią oczekiwania całej rodziny. Warto zwrócić uwagę na warianty z aneksem kuchennym, co pozwoli zaoszczędzić miejsce i dać poczucie większej przestrzeni nawet w niewielkim obiekcie.

Większe konstrukcje letniskowe pozwolą zapewnić osobne sypialnie dla każdego członka rodziny, a nawet przygotować pomieszczenie do dyspozycji gości. Nie można zapomnieć również o tym, że w tego rodzaju domkach łazienka też powinna zapewniać wszystkim wypoczywającym w danym miejscu komfort. Warto więc podczas wyboru projektu zastanowić się, czy określony domek położony nad jeziorem zagwarantuje wszystkim oczekiwaną przestrzeń, a także, czy wszystkie znajdujące się w nim pomieszczenia będą praktycznie rozmieszczone.

Dodatkowe możliwości podczas budowy domku letniskowego nad jeziorem

Podczas budowy obiektu letniskowego warto nie tylko przemyśleć, jak powinien wyglądać, lecz także, czy rzeczywiście będzie zamieszkiwany wyłącznie w czasie ciepłych, letnich miesięcy. Całoroczny domek uzyskamy, wyposażając go w odpowiednie instalacje, a także decydując się na ocieplenie. Pozwoli to na komfortowe użytkowanie określonej konstrukcji niezależnie od warunków pogodowych czy pory roku.

Warto przy tym podkreślić, że w domkach letniskowych z reguły zakłada się instalację elektryczną oraz hydrauliczną, ponieważ bez nich komfortowe korzystanie z obiektu byłoby dla większości osób niemożliwe. Jeśli natomiast chcemy mieć pewność, że podczas wypoczynku blisko jeziora wiosną, jesienią czy zimą nie zmarzniemy, powinniśmy zdecydować się na ocieplenie konstrukcji. Ważne jest także zadbanie o montaż szczelnych okien i drzwi.

Trzeba także zaznaczyć, że dom całoroczny będzie prawdopodobnie wymagał zastosowania solidnych fundamentów, natomiast w przypadku domku sezonowego wystarczy fundament punktowy z prefabrykowanych bloczków, który bez trudu można wykonać samodzielnie.

Koszt budowy wymarzonego domku letniskowego

Ile trzeba zapłacić za domki nad jeziorem? Wszystko zależy od wybranego projektu. Przede wszystkim wpływ na cenę ma wielkość danego obiektu, a także materiały, z jakich ma powstać. W przypadku konstrukcji proponowanych przez Drewnolandię można mieć pewność, że wszystkie zlecenia są realizowane z wykorzystaniem najlepszego drewna konstrukcyjnego na rynku. Obiekt dla dwóch osób można nabyć już za niecałe 20 tysięcy złotych. Z kolei za domek dla 4 osób trzeba zapłacić około 40 tysięcy. Należy przy tym podkreślić, że jeśli często przebywa się nad jeziorem, montaż własnego obiektu jest bardziej opłacalny niż wynajęcie domku letniskowego.

Plac zabaw, ogródek, taras — co z otoczeniem domku letniskowego?

Nie każdy obiekt letniskowy musi być położony nad samym jeziorem. Często uniemożliwiają to wcześniej omówione problemy z terenem. W związku z tym warto odpowiednio zadbać nie tylko o wybór samego projektu czy firmy, która ma zająć się montażem konstrukcji, lecz także o jej otoczenie. Wokół domku letniskowego dobrze zorganizować przestrzeń, w której będzie można komfortowo spędzić czas na świeżym powietrzu. Jeśli w domku często będą pojawiać się dzieci, warto wybrać teren w pobliżu placu zabaw lub wstawić np. huśtawkę na swoją posesję.

FAQ:

Czy budowa własnego domku letniskowego nad jeziorem w turystycznej miejscowości jest opłacalna?

Budowa domku letniskowego jest opłacalna dla osób, które często spędzają wakacje lub urlop poza domem i lubią wypoczywać w tego rodzaju miejscowościach.

Kiedy nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę domku letniskowego?

Pozwolenie na budowę nie jest potrzebne, jeśli powierzchnia domku letniskowego nie przekracza 70 m².

Jak wybrać odpowiedni projekt domku letniskowego?

Domek letniskowy powinien odpowiadać wielkością oraz ułożeniem pomieszczeń potrzebom osób, które mają spędzać w nim swój wolny czas.

Data dodania: 4 kwietnia 2022