Zestaw solarny na działkę – czy wystarczy, by zasilić domek letniskowy?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

zestaw solarny na działkę

Panel słoneczny na działkę stanowi sposób na zasilanie urządzeń prądem pozyskanym z alternatywnych źródeł. Inwestorzy wybierają takie rozwiązanie, aby zapewnić sobie niezależność energetyczną. Co trzeba wiedzieć, decydując się na montaż ekologicznych modułów i na co zwracać uwagę przy ich zakupie?

Zasada działania systemów fotowoltaicznych polega na przekształceniu promieni słonecznych w energię elektryczną. Proces ten zachodzi w ogniwach fotowoltaicznych (PV), w których znajduje się półprzewodnik (najczęściej krzem). Moduły montuje się w domach jednorodzinnych, firmach, instytucjach publicznych. Solary sprawdzają się też na działkę. Instalacje cieszą się ogromną popularnością, ponieważ pozwalają na znaczące oszczędności w budżecie.

Jaki komplet do domku letniskowego o powierzchni do 35 m kw.?

Aby dopasować panel solarny na działkę, należy obliczyć całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną. Wartość tę najłatwiej oszacować, mnożąc moc nominalną sprzętów i długość ich pracy w ciągu całego dnia. Pod uwagę bierze się wszystkie urządzenia, których będzie się używać. Jeśli chcemy, aby instalacje PV stały się głównym źródłem energii, najlepiej postawić na dwa moduły słoneczne o mocy około 300 W. To powinno w zupełności wystarczyć do oświetlenia pomieszczeń lub zasilenia rozmaitych sprzętów, np. lodówek, kosiarek, komputerów, telewizorów. Do tego trzeba jeszcze zainwestować w dwa akumulatory o łącznej pojemności 440 Ah oraz przetwornicę napięcia o mocy ciągłej liczącej ponad 2 tys. W i mocy chwilowej wynoszącej 4 tys. W.

Należy też zastanowić się nad wyborem produktów monokrystalicznych i polikrystalicznych. Te pierwsze są droższe w produkcji, ale odznaczają się wyższą wydajnością i mniejszą powierzchnią. Przykładowo, bateria słoneczna na działkę o standardowych wymiarach (około 100x165 cm) z monolitycznego kryształu krzemu dostarczy mocy na poziomie 280 W, natomiast panel polikrystaliczny – 250 W. Warto rozważyć tę kwestię przy ograniczonym miejscu potrzebnym do przytwierdzenia ogniw.

Zestaw solarny na działkę – jak go zamontować i z czego się składa?

Artykuły są fabrycznie przygotowane do instalacji i większość osób jest w stanie założyć je samodzielnie. W komplecie znajdują się: żelowy akumulator na działkę, regulator ładowania (chroniący przed nadmiernym napięciem z kolektora oraz wyładowaniem zasobnika energii), przetwornica (jej zadaniem jest zmiana napięcia stałego na przemienne o wartości 230 V). Żeby zamontować system, nie trzeba dysponować specjalistycznymi narzędziami – wystarczy śrubokręt oraz kluczyk oczkowy. Ważne, aby przestrzegać instrukcji producenta i wykonywać wszystkie czynności w ściśle określonym porządku. Na początku łączy się regulator ładowania i akumulator. Potem do regulatora przyłącza się panele. Do ostatniego etapu należy zestawienie przetwornicy napięcia i akumulatora.

Gdzie najlepiej przymocować panele słoneczne na działkę?

Moduły ustawia się w kierunku południowym, a ich kąt nachylenia powinien liczyć około 35 stopni. Instalacje fotowoltaiczne można zamontować na domku, ale pod warunkiem, że obiekt mieści się w nasłonecznionym miejscu. Dobierając system montażowy na skośny dach, trzeba zwrócić uwagę na materiał, którym jest pokryty (np. blachodachówki, dachówki ceramiczne lub betonowe, blachy trapezowe). Solar na działkę da się także przykręcić do powierzchni z drewna, papy lub gontu, jednak wtedy sięga się po specjalne uchwyty. W przypadku instalacji na gruncie niezbędne jest użycie konstrukcji wsporczych ustawionych na betonowych podstawach.

Czy panel solarny na działkę sprawdza się przez cały rok?

Fotowoltaika działa najwydajniej od marca do października. W tych miesiącach stopień nasłonecznienia jest optymalny, w związku z czym stale produkuje się energia. To dobra wiadomość, gdyż domki letniskowe odwiedza się przeważnie w okresie wakacyjnym. W zimie baterie słoneczne na działkę mogą być niewystarczające. Ze względu na małą ilość promieni słonecznych oraz silne zachmurzenie ogniwa nie osiągają maksymalnej sprawności. Wówczas korzystanie z instalacji trzeba ograniczyć do zasilania pojedynczych sprzętów. Może się jednak okazać, że energii będzie tak mało, że system sam się wyłączy. Warto wiedzieć, że kolektory nie dostarczają prądu, kiedy są w całości pokryte śniegiem. W takiej sytuacji poleca się zostawić moduły, odłączając od nich przetwornice napięcia oraz regulator.

Prąd pozyskiwany z solarów to zatem doskonałe rozwiązanie na działkę. Energia odnawialna to temat, który z roku na rok zyskuje na popularności. Ministerstwo Energii prognozuje, że w 2040 r. łączna moc uzyskana za pomocą modułów PV wyniesie przeszło 20,2 GW. Tym samym Polska ma szansę stać się liderem wśród europejskich rynków fotowoltaiki.

Źródło:

Polityka energetyczna Polski do 2040 r., zaktualizowany projekt Ministerstwa Energii, 2019

Data dodania: 8 stycznia 2020