Jak urządzić altanę w środku? Wystrój altany krok po kroku

Jak urządzić altanę w środku? Wystrój altany krok po kroku

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Jak urządzić altanę?

Altany to nie tylko schronienia przed deszczem czy letnim słońcem, ale także oazy spokoju i relaksu. Poniżej przedstawiamy pomysły na meble, dodatki, oświetlenie i rośliny, które nadadzą wnętrzu altany wyjątkowy charakter, czyniąc z niej funkcjonalną przestrzeń.

Wystrój altany ogrodowej – od czego zacząć?

  • Projekt – najlepiej wykonywać go w programie komputerowym. Dzięki temu na bieżąco możemy wprowadzać i podglądać zmiany, a to najlepszy sposób na to, aby uniknąć rozczarowań i nietrafionych pomysłów.
  • Ustalenie głównego przeznaczenia altany – od przeznaczenia zależy również aranżacja altany. Inne meble, oświetlenie i dodatki sprawdzą się bowiem w półotwartej altanie przeznaczonej do grillowania, inne zaś w zamkniętej, która służy przede wszystkim jako schowek.
  • Dopasowanie aranżacji do stylu altany – warto dopasować elementy wyposażenia do stylu altany. Dzięki temu wszystko będzie tworzyć harmonijną całość i stworzy o wiele milszą dla oka przestrzeń niż stylistyczny miszmasz.
  • Rozsądny wybór – oświetlenie, meble i dekoracje muszą być dobrze dopasowane pod kątem nie tylko wygody i funkcjonalności, ale także warunków, na jakie są wyeksponowane. Słońce, wiatr i wilgoć to najwięksi wrogowie niektórych materiałów, dlatego, aby uniknąć niepotrzebnych strat, warto postawić wyłącznie na elementy przeznaczone do użytkowania na zewnątrz.

Wystrój altany ogrodowej a wybór mebli

Do niezbędnych elementów wyposażenia każdej altanki ogrodowej należą komplety mebli ogrodowych, które odpowiadają za zapewnienie komfortu oraz możliwości odpoczynku. Szeroka oferta dostępnych na rynku produktów sprawia, że każdy znajdzie meble ogrodowe spełniające wszystkie oczekiwania i potrzeby. W wyposażeniu wiaty ogrodowej warto mieć przede wszystkim klasyczne krzesła ogrodowe lub fotele ogrodowe, które są idealnym miejscem relaksu. Dobrym rozwiązaniem mogą być fotele wiszące, które stanowią wspaniałe miejsce do odprężenia się i jednocześnie gwarantują zachwycający efekt wizualny.

Altany ogrodowe, które staną się miejscem spotkań wielu członków rodziny i przyjaciół, warto wyposażyć w duże i wygodne sofy ogrodowe oraz sporych rozmiarów stół. Prawdziwym hitem może okazać się także altana ogrodowa z hamakiem lub leżakami ogrodowymi.

Wystrój altany ogrodowej – akcesoria i ozdobne dodatki

Altana ogrodowa jest miejscem, w którym możemy poczuć się jak na wakacjach. Muszle, dywaniki i słomkowe makatki, a nawet kawałek rybackiej sieci pozwolą znowu poczuć się jak podczas pobytu w nadmorskim kurorcie. Na szczycie dachu można zamieścić praktyczną ozdobę, czyli różę wiatrów, np. w formie blaszanego kogucika. Na krawędziach dachu można powiesić dzwoneczki, które pod wpływem wiatru będą wydawały przyjemny dźwięk. Ciekawy efekt da również kryształ-pryzmat rozszczepiający światło. Dzięki niemu w altanie pod wpływem promieni słonecznych można wyczarować tęczę.

Aby z kolei dodać altanie nieco domowego klimatu, we wnętrzu można umieścić dywaniki lub wodoodporne zasłony.

Jak urządzić altanę ogrodową – oświetlenie

Oświetlenie altany ogrodowej jest zarówno bardzo ważną funkcję praktyczną, jak i dekoracyjną. Możemy je zainstalować zarówno wewnątrz altanki, jak i na jej fasadzie. Bardzo istotne jest to, czy altanka jest podłączona do sieci elektrycznej. Jeśli tak, to możemy skorzystać z klasycznego oświetlenia zasilanego prądem sieciowym. Jednak niezależnie do tego, czy wykorzystamy oświetlenie typu LED, klasyczne lampy stojące, wiszące czy ozdobne girlandy świetlne, należy pamiętać, że musi to być oświetlenie przeznaczone na tereny zewnętrzne. Wybierzmy je także w przypadku altanki zamkniętej, bowiem normalne lampy przeznaczone do mieszkań, z reguły nie są odporne na niskie temperatury, a wnętrze altanki, mimo że może być zamknięte, nie będzie przecież ogrzewane.

Jeżeli w altance nie ma prądu i nie możemy lub po prostu nie chcemy go do niej doprowadzać, to skorzystajmy z oświetlenia solarnego. Oczywiście możemy także skorzystać ze świec, ale pamiętajmy, aby w drewnianej konstrukcji altanki robić to w sposób rozsądny, aby nie wzniecić pożaru.

Jak urządzić altankę na działce – aranżacja z grillem

Ciepłe wieczory spędzane na świeżym powietrzu są jednym z uroków lata, dlatego warto zadbać o odpowiednie miejsce do wspólnego spędzania czasu. Grillowanie uwielbiamy wszyscy – nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Warto zatem pomyśleć o przytulnym miejscu, w którym mogłaby się spotkać przy ruszcie cała rodzina lub grono bliskich przyjaciół. Miejsce wygodne, przestronne i funkcjonalne – altana ogrodowa nadaje się idealnie.

Wybierając altanę dużych rozmiarów, bez trudu zmieścimy w nim ławki ogrodowe, krzesła, fotele, stoły lub małe stoliki, przy których wygodnie usiądą najbliżsi. Pod dachem altany możemy swobodnie ustawić grille, paleniska ogrodowe i akcesoria do grillowania.

Jak urządzić altanę na działce w stylu skandynawskim

Styl skandynawski właściwie towarzyszy nam już od kilku lat, Ty również możesz zdecydować się na ten wystrój. Z powodzeniem możemy określić go jako ponadczasowy. W przypadku wnętrza w tym stylu należy skupić się na materiałach oraz kolorze. Dużo bieli, szarości z akcentami czerni.

Mile widziane jest drewno, żeliwo czy też naturalne sznurki splecione ze sobą dekoracyjną techniką makramy, które sprawią, że poczujemy się niczym w zupełnie innej strefie klimatycznej. W stylu skandynawskim możemy zauważyć niecodzienne zjawisko połączenia delikatnej surowości z przytulnym klimatem, wykorzystując w tym celu np. poduszki dekoracyjne.

Wystrój altany ogrodowej w stylu rustykalnym

Tradycyjna altana ogrodowa to produkt, który skonstruowany jest z drewna naturalnego. Jej rustykalny lub wiejski charakter podkreśli też odpowiednie zadaszenie tarasu, czyli trzcina lub gont drewniany. Do takiej altanki warto wstawić meble ogrodowe, które będą również wykonane z drewna naturalnego. Im bardziej naturalne w swojej formie będą meble, tym lepiej.

Do dekoracji warto użyć pnących roślin np. ażurowe ścianki i dachy doskonale sprawdzają się w przypadku bluszczu. Altanę możemy przyozdobić także pelargoniami, begoniami, nagietkami, a nawet ziołami w pojemnikach. Dobrze jest posadzić malwy, ostróżki i słoneczniki. Za dekorację mogą też posłużyć koła od wozów, gliniane naczynia (nawet potłuczone, w które włożymy ziemię i posadzimy kwiaty), a także beczki i wiklinowe kosze.

FAQ:

  1. Od czego zacząć urządzanie altany ogrodowej?

Przed wystrojem altany ogrodowej do każdej aranżacji warto wykonać przynajmniej wstępny projekt. Wystrój altany ogrodowej powinien również odpowiadać jej przeznaczeniu i stylowi.

  1. Jakie rośliny do wnętrza altany będą dobrym pomysłem?

Do altany można wybrać kwiaty pnące i obsadzić nimi drewniane kraty lub kwiaty wiszące, a doniczki zamontować na wyżej położonych deskach.

  1. Czy na postawienie altany potrzebne jest zezwolenie?

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2d i art. 30 ust.1 ustawy – budowa altany ogrodowej nie wymaga pozwolenia na budowę ani zgłoszenia, jeżeli jest to obiekt wolnostojący i jego powierzchnia zabudowy nie przekracza 35 m².

Data dodania: 12 stycznia 2024