Mobilny domek letniskowy - cena i najważniejsze informacje

Mobilne domki letniskowe – co warto o nich wiedzieć?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

mobilny domek letniskowy

Własny domek letniskowy to doskonała inwestycja dla osób lubiących spędzać czas wolny na własnych warunkach. Ostatnio coraz większą liczbę zwolenników mają konstrukcje na kółkach, które także można postawić na swojej posesji. Jakie zalety wyróżniają tego rodzaju obiekty? Kiedy mobilny domek letniskowy jest dobrym wyborem? Odpowiadamy!

Czym właściwie jest mobilny domek letniskowy?

Domek letniskowy mobilny to nic innego jak konstrukcja umieszczona na kółkach, co pozwala na swobodne jej przestawianie. Warto podkreślić, że błędem jest zestawienie tego rodzaju obiektu z przyczepą kempingową, ponieważ ta, w przeciwieństwie do opisywanego domku mobilnego jest zarejestrowanym pojazdem. Trzeba też mieć na uwadze, że tego rodzaju konstrukcja także podlega prawu budowlanemu. Jednak ze względu na to, że obiekty mobilne zazwyczaj mają niewielkie rozmiary, z reguły wystarczy zgłoszenie ich postawienia do starostwa powiatowego.

Mobilne domki letniskowe od dawna są popularne m.in. w Niemczech czy Holandii. Coraz chętniej wybierają je też Polacy. W tego rodzaju konstrukcji najczęściej mieści się sypialnia, łazienka, a nawet salon z aneksem kuchennym. Nietrudno znaleźć również domki mobilne całoroczne, które można odwiedzać nie tylko latem i wiosną, lecz także późną jesienią oraz zimą, ponieważ są ocieplone i mają wszystkie niezbędne instalacje. Ile kosztuje mobilny domek letniskowy? Cena zależy od wybranego projektu oraz producenta. Najtańsze konstrukcje są dostępne od kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Jakie zalety mają domki mobilne?

Liczną grupę swoich zwolenników domki mobilne zawdzięczają swoim zaletom. Wśród nich warto wskazać:

  • możliwość ich przestawiania – dotyczy to nie tylko niewielkiego przesunięcia posiadanego obiektu na terenie działki, lecz także całkowitej zmiany jego miejsca. Wykorzystując usługi transportowe, konstrukcję w niezmienionym stanie można łatwo i szybko przewieźć nawet do innego kraju. Na to zwracają uwagę przede wszystkim osoby, które często się przeprowadzają i nie są pewne, czy za kilka lat dalej będą chciały spędzać swój urlop w tym samym miejscu. Dodatkowo swój domek mobilny możemy postawić bez obaw również na ziemi dzierżawionej, ponieważ zawsze istnieje możliwość jego przetransportowania na inną działkę ;
  • możliwość zakupu wersji z pełnym wyposażeniem - domki mobilne, w przeciwieństwie do wersji budowanych w tradycyjny sposób, w całości powstają w kontrolowanych warunkach zakładu produkcyjnego. Dzięki temu można je zamówić w dowolnym niemal standardzie, również pod klucz, z pełnym umeblowaniem, gotowe do użytku natychmiast po przetransportowaniu na działkę.
  • łatwość odsprzedaży na rynku wtórnym - choć domek wypoczynkowy buduje się na całe życie, nierzadko zdarza się, że sytuacja zmusza nas do zmiany miejsca zamieszkania i porzucenia za sobą także wszystkich nieruchomości. Ich odsprzedaż może być utrudniona, zwłaszcza w terenach mniej atrakcyjnych turystycznie. Ten problem nie występuje jednak w przypadku domków mobilnych, które z łatwością można odsprzedać każdej zainteresowanej osobie, niezależnie od jej miejsca zamieszkania. Domek można przecież przetransportować w każdą lokalizację.
  • swobodę, jakie zapewniają własne domki letniskowe – ta zaleta dotyczy nie tylko wariantów mobilnych, lecz także innych konstrukcji przeznaczonych do odpoczynku, które ma się na własność. Dzięki nim można odpocząć bez wcześniejszego umawiania terminu oraz dostosowywania do obowiązujących w ośrodkach letniskowych czy hotelach regulaminów;
  • wygodę – tak jak zostało wspomniane, możemy nabyć w pełni wyposażony domek mobilny. Instalacja hydrauliczna, cieplna oraz inne niezbędne elementy również nierzadko są w standardzie, co sprawia, że spędzanie czasu w tego rodzaju konstrukcji jest dla wszystkich komfortowe;
  • trwałość – opisywany rodzaj konstrukcji jest tworzony w taki sposób, aby możliwe było korzystanie z niej przez wiele lat. Możemy nabyć domek mobilny całoroczny dostosowany do odwiedzania niezależnie od pory roku czy warunków atmosferycznych, co również jest znacznym plusem.

Obiekty mobilne są ciekawą alternatywą dla tradycyjnego domu, na co zwraca uwagę coraz większa liczba osób.

Kto powinien zainwestować w domek mobilny?

Domek mobilny to dobry wybór dla osób, które, tak jak zostało wcześniej wspomniane, nie mają swojej działki, a jedynie dzierżawią określony teren. Co więcej, tego rodzaju rozwiązanie będzie odpowiednie, jeśli dana rodzina często zmienia miejsce zamieszkania lub wypoczynku. Pomimo tego, że opisywanej konstrukcji nie można przewieźć tak łatwo, jak przyczepy kempingowej, w domku mobilnym odnajdą się ludzie, którzy cenią swobodę i nie chcą przez wiele kolejnych lat spędzać wakacji w tym samym miejscu, a jednocześnie zależy im na tym, aby czas wolny organizować na własnych zasadach.

Mobilny domek składa się z reguły z kilku pomieszczeń wyposażonych w drzwi wewnętrzne, co oznacza, że może w nim spędzać czas rodzina, a także, bez obaw przenocujemy tam znajomych i przyjaciół – szczególnie jeśli wstawimy do pokoju dziennego kanapę z funkcją spania. Warto podkreślić, że w znacznej liczbie opisywanych konstrukcji projekt łazienki, sypialni czy salonu jest wykonywany w taki sposób, aby pomieszczenia nie różniły się od tych w klasycznych obiektach.

Jak wybrać domek mobilny dla siebie?

Aby mobilny domek letniskowy spełniał oczekiwania domowników, powinien być dopasowany do ich potrzeb. W tym celu dobrze przemyśleć ile osób będzie w nim najczęściej spędzać czas, a także ile będzie potrzebnych sypialni. Dla małej rodziny wystarczy niewielka konstrukcja. Jeżeli jednak często przyjmujemy u siebie gości, dobrze postawić na nieco większy wariant. Przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić również, czy konstrukcja została wykonana z trwałych materiałów – to sprawi, że dach nie będzie przeciekać nawet po kilku latach użytkowania obiektu, a do środka nie dostanie się zimno i wilgoć z zewnątrz.

Jeżeli chcemy spędzać czas w domkach także zimą, należy upewnić się, że ściany oraz podłoga są właściwie ocieplone. Ważne jest też wykończenie domku. W końcu od tego zależy, jak w każdym z pomieszczeń będą się czuli członkowie rodziny. Kupując nowy domek, można również zainwestować w wyposażenie dodatkowe, które pozwoli jeszcze milej spędzić czas wolny, np. meble do ogrodu.

Drewniane konstrukcje letniskowe jako alternatywa dla domków mobilnych

Domek mobilny nie jest jedyną opcją dla osób szukających odpowiedniej konstrukcji letniskowej. Jeśli kupujemy działkę na własność i wiemy, że dane miejsce jest tym, w którym chcemy spędzać swoje wakacje oraz inne dni wolne, możemy postawić na klasyczny dom drewniany. Zgodnie z obowiązującym prawem, jeśli jego powierzchnia nie przekroczy 70 m2 i konstrukcja jest parterowa, nie trzeba starać się o pozwolenie na budowę. Tego rodzaju inwestycja to doskonały wybór dla stawiających na solidne rozwiązania.

Warto także podkreślić, że klasyczne domki letniskowe często wyglądają też estetyczniej niż ich mobilne alternatywy. Co więcej, obecnie można zamówić taką konstrukcję stworzoną zgodnie z określonymi oczekiwaniami wraz z montażem, co również jest niezwykle wygodne. Nasza oferta obejmuje wiele domków o odmiennych rozmiarach oraz ułożeniach pomieszczeń, co pozwala bez trudu znaleźć odpowiednią opcję dla siebie.

Co wybrać – drewniany domek letniskowy czy konstrukcję mobilną? Wszystko zależy od oczekiwań, jakie mamy względem danego obiektu.

FAQ:

O czym pamiętać decydując się na domek mobilny?

Inwestując w konstrukcję na kółkach, warto upewnić się, że wybrany producent domków mobilnych zadbał o jej solidne wykonanie z trwałych materiałów. Należy również sprawdzić, czy wielkość obiektu oraz ułożenie pomieszczeń odpowiadają oczekiwaniom domowników.

Jakie zalety ma mobilny domek letniskowy?

Podstawową zaletą mobilnego domku letniskowego jest fakt, że konstrukcja ta ma kółka, a to oznacza, że można ją bez trudu załadować na samochód dostawczy i przetransportować w inną lokalizację. To daje jego właścicielom znaczną swobodę.

Drewniany domek letniskowy czy wariant mobilny – co jest lepszym wyborem?

To, która konstrukcja lepiej spełni swoje zadanie, zależy od oczekiwań osób mających przebywać w danych domkach. Jeśli jednak szukamy większej, estetycznej konstrukcji, często lepszym wyborem jest klasyczny domek letniskowy.

Data dodania: 7 czerwca 2022