Czy trzeba zgłaszać budowę domku ogrodowego?

Czy trzeba zgłaszać budowę domku ogrodowego?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Czy trzeba zgłaszać budowę domku ogrodowego

Domek letniskowy ogrodowy inaczej nazywany domkiem narzędziowym, może określać niewielką szopę, szafę ogrodową, a nawet całkiem duże pomieszczenie gospodarcze. Ponieważ domki letniskowe ogrodowe to najczęściej mniejsze budynki, nie wymagają pozwolenia na budowę, jednak są konieczne do zgłoszenia. Wszystkie inne budowy, które nie przekraczają powierzchni 70m2, również nie wymagają pozwolenia.

Ile metrów od granicy działki można postawić domek letniskowy ogrodowy?

W przypadku budowy domku letniskowego ogrodowego najczęściej wybieranym miejscem, w którym stawiana jest budowla, to narożnik działki. Obiekty w tym miejscu nie zajmują potrzebnego miejsca w centrum działki, jednak należy pamiętać, że Prawo budowlane określa odległość postawienia obiektu od granicy działki budowlanej.

W przypadku zabudowy jednorodzinnej, domki letniskowe, domki narzędziowe i inne obiekty gospodarcze o długości nie większej niż 6,5 metra i wysokości nie większej niż 3 metry mogą znaleźć się bezpośrednio przy granicy działki lub w odległości nie mniejszej niż 1,5 metra ścianą bez okien i drzwi. W praktyce oznacza to, że dom letniskowy narzędziowy może przylegać do ściany budynku istniejącego.

Czy trzeba zgłaszać budowę domku letniskowego narzędziowego?

Gotowe domki letniskowe ogrodowe z roku na rok zyskują na popularności. Sytuacja z pozwoleniem na budowę jest w tej kwestii jasna – zarówno konstrukcje drewniane, jak i polipropylenu nieprzekraczające 70m2 nie wymagają pozwolenia. Natomiast prawo nie jest jasno ustalone w przypadku zgłoszenia takiego elementu.

Jeśli gotowy domek letniskowy podepniemy pod definicję niewielkiego obiektu służącego utrzymaniu czystości, zgłoszenie nie będzie konieczne. Jednak w niektórych sytuacjach domek narzędziowy może być potraktowany jako samowola budowlana, a to będzie równoznaczne z koniecznością zgłoszenia. Aby uniknąć nieprzyjemności, warto na wszelki wypadek zgłosić budowę, szczególnie w przypadku konstrukcji murowanych ze stałymi fundamentami.

Czy trzeba zgłaszać budowę domku letniskowego?

Zgłoszenie budowy domku letniskowego tak jak w przypadku domków ogrodowych, jest wystarczające w przypadku zabudowy powyżej 35m2, ale nieprzekraczającej 70m2. Zgłoszenia budowy domku letniskowego dokonuje się w Starostwie Powiatowym. Przy budowie domku letniskowego na zgłoszenie wszystkie dokumenty można przygotować samodzielnie. Niezbędne będą m.in. oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Budowa domku letniskowego na zgłoszenie musi również spełniać określone wymogi. Musi to być budynek wolnostojący oraz budynek parterowy. Domek letniskowy musi się również zaliczać w kategorię budynków rekreacji indywidualnej, czyli budynków przeznaczonych do okresowego wypoczynku.

Czy trzeba zgłaszać budowę domku letniskowego ogrodowego, nie mając Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego?

W domku letniskowym istotną kwestią jest Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, który reguluje wszelkie kwestie związane z planowaną budową. W przypadku działki, na której nie uchwalono Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, konieczne jest samodzielne uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Chociaż formalności związane z budową domku letniskowego nie zabierają dużo czasu, brak warunków zabudowy wiąże się z większą ilością wizyt w urzędzie i dodatkowymi wnioskami.

Data dodania: 4 sierpnia 2023