Budowa domku letniskowego ⇒ Cena ▷ Ile kosztują materiały?

Ile kosztują domki letniskowe?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Domek letniskowy Cena

Domek letniskowy to dla wielu osób spełnienie marzeń o prywatnej odskoczni od wielkomiejskiego zgiełku, codziennej rutyny i o możliwości spędzenia wolnego czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Dysponując własnym domkiem letniskowym, nie musimy długo zastanawiać się nad planami na weekend czy wakacyjny odpoczynek dla całej rodziny – nawet przy ograniczonym budżecie. Poza tym domek letniskowy może także być źródłem zarobku, jeśli postanowimy go wynajmować osobom trzecim. Tylko czy to marzenie ma szansę się zmaterializować? Czy budowa domku letniskowego nie pochłonie fortuny, cennego czasu i masy nerwów? Ile kosztuje domek letniskowy (choćby w przybliżeniu) i od czego zależy jego cena? Sprawdźmy!

Domki letniskowe – cena uzależniona od kilku zmiennych

Planowanie budowy domku letniskowego zacznijmy od przemyślenia kilku kwestii, od których w głównej mierze uzależniony będzie koszt inwestycji. Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na rozwiązanie już dostępne w ofercie danego producenta, czy będziemy projektować naszą letnią ostoję od postaw, do finalnej wyceny realizator będzie potrzebował kilku informacji, m.in.:

  • Ile osób ma pomieścić domek letniskowy? - czy będziemy przebywać w nim we dwójkę, czy może całą rodziną? A może zamierzamy często zapraszać znajomych lub faktycznie myślimy o krótkoterminowym wynajmie? W Drewnolandii budujemy zarówno maleńkie domki dla par, jak i takie, które pomieszczą nawet do ośmiu osób, a ceny obu rozwiązań bardzo się różnią.
  • Czy domek o powierzchni do 35m² nam wystarczy, czy potrzebujemy większego metrażu? - d tego zależy konieczność uzyskania pozwolenia na budowę, a tym samym dodatkowe koszty, formalności i czas na ich załatwienie.
  • Czy domek ma być parterowy, czy piętrowy? Czy ma być wyposażony w zabudowany taras lub ganek?
  • Czy z domku będziemy korzystać tylko w lecie, czy ma to być obiekt całoroczny?

Po przemyśleniu powyższych kwestii poszukajmy inspiracji i przejrzyj różne projekty z oferty wybranego producenta. W kolejnym kroku skontaktujmy się z wykonawcą. Na tym etapie ustalimy kolejne wytyczne, które będą miały wpływ na ostateczną cenę domku letniskowego, np. konkretny materiał, liczbę i przeznaczenie pomieszczeń, rodzaj fundamentu czy dodatkowe udogodnienia.

Najtańszy domek letniskowy, czyli minidomek na działce ROD

Dzierżawa działki na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych to coraz chętniej wybierane przez mieszkańców dużych miast rozwiązanie na weekendowy czy świąteczny odpoczynek. Nic dziwnego, w końcu dysponując taką działką, możemy zrelaksować się na świeżym powietrzu i to nieopodal miejsca zamieszkania. Działki ROD są niewielkie i trzeba liczyć się z bliską obecnością sąsiadów, ale mimo to miejsca wystarczy na organizację aktywnej zabawy dla dzieci czy przyjęcia dla rodziny bądź przyjaciół.

Domek na działce ROD to najtańsza tego typu inwestycja. Niewielka działka, to niewielki metraż budynku. Zgodnie z przepisami polskiego prawa na działce ROD nie można mieszkać, więc konstrukcja domku nie musi spełniać określonych wymagań. Taki domek letniskowy na działkę ROD często jest po prostu przedłużeniem altany działkowej, a jego całkowita powierzchnia to maksymalnie 35 m². W naszej ofercie minidomki na działki ROD kosztują w okolicach 10 – 15 tysięcy złotych. Taki budynek nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę, co ogranicza koszty i formalności do minimum.

Budowa domku letniskowego – koszt rozwiązania dla pary

W przypadku zakupu działki prywatnej, własnościowej, możemy pozwolić sobie na budowę domku letniskowego, w którym bez przeszkód będziemy mogli zamieszkać na weekend, urlop, czy nawet na dłuższy okres (np. całe wakacje). Taki domek musi więc już być nieco większy, wyposażony w instalację elektryczną i hydrauliczną oraz po prostu funkcjonalny. Jeśli zamierzamy wybudować domek dwuosobowy, możemy pomyśleć o metrażu w granicach 25 m² w zabudowie parterowej lub ewentualnie z niewielką antresolą. To wystarczy, by wygospodarować miejsce na niewielką sypialnię, łazienkę oraz przestronny salon z aneksem kuchennym. Dostępne w naszej ofercie domki dwuosobowe składają się zazwyczaj z jednego bądź dwóch pomieszczeń oraz sporego tarasu, idealnego do odpoczynku na świeżym powietrzu. Warto rozważyć zakup domku skandynawskiego – dzięki szkieletowej konstrukcji montaż domku jest błyskawiczny, co obniża koszt całego przedsięwzięcia.

Domek dla dwóch osób w naszej ofercie kosztuje w granicach 17 – 25 tysięcy złotych.

Rodzinny domek letniskowy – cena wakacyjnej kwatery dla czterech osób

Drewniany domek letniskowy dla rodziny, przyjmijmy, czteroosobowej ma zazwyczaj powierzchnię od 25 do 35 m². Nawet na tak niewielkiej przestrzeni jesteśmy w stanie zmieścić przestronny salon z kuchnią, łazienkę, sypialnię na antresoli oraz spory, zadaszony taras. Taki domek rekreacyjny idealnie nadaje się do rodzinnego wypoczynku – miejsca wystarczy zarówno dla rodziców, jak i maluchów, a przy drobnych „wyrzeczeniach” okazyjnie przenocujemy także większą liczbę osób. Domek tej wielkości nie wymaga oczywiście pozwolenia na budowę, a wybudować można go na samodzielnie przygotowanych fundamentach, dzięki czemu znów nieco zaoszczędzimy.

Koszt budowy domku letniskowego dla czterech osób to między 25 a 55 tysięcy złotych w zależności od wybranego projektu.

A ile kosztuje domek letniskowy kilkuosobowy?

Maksymalny rozmiar domku, który można postawić na działce w procedurze „na zgłoszenie”, czyli bez konieczności ubiegania się o pozwolenia na budowę to 35 m². Przy odpowiednim zagospodarowaniu tej przestrzeni w domku zmieści się nawet osiem osób! Większe możliwości mieszkaniowe podnoszą także atrakcyjność domku w oczach potencjalnych wynajmujących. Tego typu domek najczęściej jest całoroczny, więc nadaje się do zamieszkania zarówno podczas letnich wakacji, jak i ferii zimowych. To doskonała baza wypadowa, która umożliwi nam turystyczną eksplorację bliższej i dalszej okolicy.

Dostępne w naszej ofercie wieloosobowe domki letniskowe to zazwyczaj konstrukcje piętrowe, składające się z kilku pomieszczeń (sypialnie, salon z aneksem kuchennym, łazienka) oraz sporego tarasu z zadaszeniem. Liczbę pomieszczeń, ich metraż, rozkład i przeznaczenie możemy dostosować indywidualnie do potrzeb Klienta. Koszt budowy domku letniskowego, w którym zmieści się do ośmiu to wydatek rzędu 36 – 80 tysięcy złotych.

Jakie inne koszty trzeba wziąć pod uwagę?

Podane dla powyższych konfiguracji orientacyjne widełki cenowe obejmują wybudowanie i wykończenie domku letniskowego „pod klucz”. Budynek jest więc wyposażony w drzwi, okna, dach, podłogę. Drewniana konstrukcja jest zabezpieczona i zaimpregnowana, a jako właściciele otrzymujemy dwuletnią gwarancję (którą możemy przedłużyć). Czy trzeba przygotować się na dodatkowe koszty?

Tak, przy czym jednym obowiązkowym kosztem jest postawienie fundamentów. W przypadku niewielkich domów letniskowych czy po prostu zabudowanych altanek ogrodowych wystarczą rozmieszczone punktowo betonowe bloczki, z którymi poradzimy sobie samodzielnie. Jest to też najtańsza opcja – około 30 – 60 zł za m². Nieco droższym rozwiązaniem będzie fundament z rur szalunkowych lub zbrojona płyta fundamentowa, bo oprócz materiałów, do kosztów musimy wliczyć pracę fachowców. Dodatkowo płatne będę nieuwzględnione w cenie domku letniskowego funkcjonalności i zabezpieczenia, np. ocieplenie ścian i podłogi czy założenie instalacji. W przypadku domów całorocznych musimy jeszcze doliczyć koszt ogrzewania.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą naszych drewnianych domków letniskowych. Wszystkie projekty są już wycenione, a w opisie znaleźć można koszt dodatkowych opcji, by przygotować kompletny, całościowy kosztorys.

Data dodania: 20 stycznia 2021