Jak urządzić mały drewniany domek letniskowy 35m2? Styl skandynawski!

Jak urządzić mały domek letniskowy do 35 m2?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Urządzanie małego domku letniskowego

Mimo że 35 m2 nie wydaje się dużym polem do popisu w kwestii możliwości zaaranżowania przestrzeni, w przypadku domku letniskowego jest to naprawdę zadowalająca powierzchnia. Profesjonalni producenci domków drewnianych zawsze służą radą w temacie jego wystroju, jednak najważniejsze jest dopasowanie wnętrza do swoich potrzeb i gustów. Dla niezdecydowanych przygotowaliśmy artykuł o tym, jak urządzić domek letniskowy 35 m2. Poniżej znajdziesz garść inspiracji i praktyczne wskazówki.

Jak urządzić domek letniskowy - zaplanowanie schowków

Na początku rozważań o tym, jak urządzić domek letniskowy drewniany, warto skupić się na przestrzeni potrzebnej do schowania wszystkich potrzebnych rzeczy. Dom letniskowy to nie tylko miejsce do spania, jedzenia i relaksu na kanapie. Jeśli chcemy uzyskać spójną, estetyczną i praktyczną aranżację, będziemy musieli uwzględnić w niej przestrzeń do przechowywania naszych rzeczy. Zastanówmy się więc, czy potrzebujemy schowka na narzędzia, rower i inne sprzęty sportowe, akcesoria do aktywności wodnej, pościel i materace dla gości, grilla, zabawki dla dzieci i wiele innych przedmiotów, z których na etapie projektu domu możemy nie zdawać sobie sprawy.

Znaczną część z nich można schować w domkach narzędziowych i innych tego typu konstrukcjach na podwórku, ale niektóre rzeczy musi pomieścić sam domek letniskowy. Jak urządzić dodatkowe schowki? Warto wykorzystać niepozorne przestrzenie, które właściwie do niczego na co dzień nie służą, a mogą pełnić funkcję dodatkowej szafki. Mogą znajdować się np. pod schodami czy w skosach dachu. Warto też umieścić w domku łóżka ze skrzyniami - można tam chować nie tylko pościel, ale także wiele innych przedmiotów.

Wnętrze domku - praktyczne wskazówki

Zastanawiając się, jak urządzić mały domek letniskowy, najczęściej szukamy wskazówek, które pozwoliłyby nam lepiej wykorzystać niewielką przestrzeń. Okazuje się bowiem, że trików na estetyczną, a jednocześnie ergonomiczną aranżację jest bardzo dużo, a niektóre z nich znajdziesz poniżej:

  • Meble, które umieścisz w domku, mogą być wielofunkcyjne. Przykładowo stół kuchenny może pełnić również funkcję biurka do pracy czy nauki. Sofa, na której w dzień oglądamy telewizję i odpoczywamy, może służyć do spania - wybierzmy wygodny, szerszy model, który się rozkłada.
  • Kwestię stołu jadalnego można rozwiązać też meblem przenośnym (składanym). W ten sposób z łatwością przetransportujemy się na posiłek na taras czy na trawę, co jest znacznie lepszą opcją niż siedzenie w domu, kiedy pogoda dopisuje.
  • Warto zadbać o ciągi komunikacyjne - przemyślmy, jak będziemy się poruszać w domku i nie zastawiajmy dróg pomiędzy kolejnymi pomieszczeniami.
  • Dodatkowo na okno warto od razu założyć moskitiery - z domku letniskowego będziemy korzystać najczęściej w cieplejszej porze roku, kiedy, jak wiadomo, łatwo o chmarę komarów przy lampce nocnej.

Jak urządzić domek letniskowy 35 m2 - tego błędu unikaj

Często zdarza się, że osoby decydujące się na domki letniskowe, nie uwzględniają w swoich planach i budżecie jego urządzenia. Oznacza to, że zwozimy tam starsze meble z domu lub te zalegające w piwnicy czy garażu. Drewniany domek zamienia się wówczas w graciarnię i nie spełnia funkcji potrzebnych do skutecznego relaksu - jest po prostu nieestetyczny. Czy oznacza to, że budując go, musimy wydać drugie tyle na aranżację? Nie - wystarczy, że domowe starocie przerobimy na elementy spójnej całości. Jak to zrobić?

Możemy zdecydować się na usługę renowacji mebli, ale można to zrobić taniej i prościej. Po pierwsze malowanie - samodzielne pokrywanie mebli jednolitą farbą sprawi nam dużo frajdy i może być zajęciem dla całej rodziny. Po drugie tkaniny - pokryjmy łóżka i fotele kocami czy narzutami pasującymi do siebie i reszty wystroju wnętrza. Z pozoru zupełnie różne krzesła zyskają spójny charakter, jeśli dołożymy do nich jednolite siedziska. Dopasujmy do mebli również zasłony czy rolety.

Mimo że na początku może wydawać się, że zbieranina mebli i dodatków bez gustu nie będzie nam utrudniała życia w domku letniskowym, z czasem pstrokate, staromodne czy po prostu brzydkie wnętrze zacznie nas irytować i odbierać szansę na udany relaks.

Jak urządzić domek letniskowy 35 m2 - ściany

W kwestii ścian mamy dwie główne opcje - nie ingerujemy w ich wygląd i zostawiamy drewnianą powierzchnię lub tynkujemy i malujemy wnętrze domu. Każdy wariant ma swoje zalety i zależy tylko od upodobań właściciela. Dobra wiadomość jest taka, że w przeciwieństwie do domów całorocznych w domkach letniskowych nie trzeba gładzić ścian - można od razu przejść do malowania.

Jeśli zdecydujemy się na malowanie ścian, warto zostawić tę czynność na czas, kiedy będziemy mieli już wybrane wszystkie inne elementy wystroju - meble, tkaniny, zasłony, dodatki. Łatwiej jest bowiem dopasować do nich barwę ścian, niż dobierać każdy element wyposażenia pokoju do koloru farby. Z drugiej strony, możemy po prostu wybrać uniwersalny odcień - biel, beż itp. - i pomalować ściany na początku aranżowania domku letniskowego. Przy okazji takie jasne barwy powiększą i doświetlą przestrzeń, co jest bardzo ważne w pomieszczeniach służących do relaksu.

Jak urządzić domek letniskowy 35 m2 - oświetlenie

Ta kwestia jest bezpośrednio związana z oknami - jeśli są duże, możemy poświęcić mniej uwagi na oświetlenie. Małe okna to jednak więcej miejsca na zagospodarowanie ścian i mniejszy wpływ temperatury zewnętrznej na mikroklimat w domu. Więc jak urządzić drewniany domek letniskowy pod względem światła? Tak jak w mieszkaniu, warto wykorzystać zarówno oświetlenie główne, jak i punktowe czy zadaniowe. W zależności od naszych zainteresowań i potrzeb możemy zafundować sobie kącik z lampą do czytania, listwę nad kuchennym okapem czy lampkę do majsterkowania. Najważniejsze jest jednak to, że takie plany należy ustalić już na samym początku, na etapie projektu, ponieważ potrzebny będzie odpowiedni rozkład gniazdek.

Jak urządzić domek letniskowy w stylu skandynawskim?

Styl rodem z norweskich domków szkieletowych jest zdecydowanie jednym z najpopularniejszych sposobów na aranżację ich polskich odpowiedników. Skandynawski wystrój wnętrz jest stosowany równie chętnie w mieszkaniach. Czym się charakteryzuje i jak urządzić domek letniskowy 35 m2? Po pierwsze kolorystyka - drewno i biel to w tym przypadku obowiązkowe połączenie. Wnętrza powinny być jasne, ale przytulne - dodaj miękkie koce i poduchy na krzesła. Jeżeli chodzi o domki do 35 m2, wybierając tekstylia, najlepiej pozostań przy bieli bądź dla urozmaicenia wybierz brązy lub szarości. Świetnie sprawdzą się zarówno metalowe elementy mebli, jak i plecione siedziska. Pamiętaj jednak, że wnętrza mają być przede wszystkim komfortowe - na plecionym fotelu połóż więc miękką szarą poduszkę.

Urządzanie domku letniskowego w jednym stylu jest powszechną praktyką, która przynosi naprawdę zadowalające efekty. Jeśli styl skandynawski do Ciebie nie przemawia, wypróbuj styl góralski, boho, rustykalny, grecki czy Hamptons - wszystkie opisaliśmy w artykule pt. Jak urządzić domek letniskowy?

FAQ:

1. Jak urządzić przestrzeń w domku letniskowym?

Dobierz kolor ścian dopiero po ustaleniu mebli i dodatków, wybieraj wielofunkcyjne meble, by zaoszczędzić przestrzeń, rozważ aranżację w jednym stylu (np. skandynawskim) i nie zapominaj o zadbaniu o dobre oświetlenie.

2. Jak urządzić domek letniskowy 35 m2?

W mniejszych domkach najważniejsze jest dobre wykorzystanie przestrzeni - zamontuj szafki pod schodami, w skosach dachu czy przy suficie. Wybierz łóżka z pojemnymi skrzyniami.

3. Jakich błędów unikać przy aranżacji domków letniskowych?

Nie warto robić z domku graciarni - jeśli chcesz zwieźć tam meble i dodatki z mieszkania, stwórz z nich spójną całość. Pomaluj meble na pasujące do siebie kolory, a łóżka i siedzenia pokryj kocami, narzutami i poduszkami o podobnych odcieniach.

Data dodania: 13 maja 2021