Ogrodzenie działki – co musisz wiedzieć?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

co musisz wiedzieć o ogrodzeniu działki

Ogrodzenie działki, czy to rekreacyjnej, czy prywatnej posesji, na której stoi nasz dom, nie jest obowiązkiem. Z pewnością jednak warto pomyśleć o ogrodzeniu, choćby ze względu na poczucie prywatności, jakie daje płot okalający nasz teren. Innym przypadkiem będzie ogrodzenie placu budowy - tutaj tymczasowy płot, wykonany np. z siatki, zabezpieczy budowę i skutecznie odstraszy nieproszonych gości - jeśli nie złodziei, to z pewnością zwierzęta. Co warto wiedzieć na temat ogrodzeń? Czy na budowę ogrodzenia konieczne jest pozwolenie? Wszystkiego, co istotne, dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Stawianie ogrodzenia - co mówią w tym zakresie przepisy?

Budowa płotu to nie tylko wybór materiału, koloru, czy konstrukcji ogrodzenia. Istotne znaczenie ma także jego wysokość, sposób wykończenia, to czy stawiamy płot od strony ulicy, lub też czy planujemy montaż w ogrodzeniu bramy wjazdowej. Te elementy budowy ogrodzenia regulują stosowne przepisy, które z pewnością warto poznać, zanim przystąpimy do prac.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami pozwolenie na ogrodzenie nie jest wymagane w sytuacji, gdy wysokość stawianego płotu nie przekracza 2,2 m (licząc od poziomu gruntu). I tak analogicznie, prawo budowlane wskazuje na konieczność uzyskania pozwolenia na budowę ogrodzenia, gdy te będzie miało powyżej 2,2 m wysokości, a więc np. 3 m.

UWAGA! Od wymienionego przepisu istnieją dwa wyjątki:

Zgłoszenie budowy (a także remontu) ogrodzenia będzie konieczne w sytuacji, gdy płot znajduje się na działce graniczącej z ulicą, torami kolejowymi / tramwajowymi, parkiem, czy innym miejscem publicznym.

Pozwolenie na budowę ogrodzenia będziemy musieli uzyskać także wtedy, gdy zdecydujemy się na płot betonowy, spełniający funkcję muru oporowego.

Podsumowując: Budowa ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymaga uzyskania pozwolenia, niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na płot drewniany, lamelowy, czy tymczasowe ogrodzenie z siatki. Natomiast betonowy mur oporowy wymaga już takiego pozwolenia, a także przygotowania stosownego projektu, nawet jeśli jest niższy niż 2,2 m. Mury oporowe (także klinkierowe, czy gabiony) można budować samodzielnie, nie występując o pozwolenie, jeśli ich maksymalna wysokość to 1,2 m i nie wymagają zbrojenia, czy głębokiego fundamentowania.

Jakie rodzaje ogrodzeń mamy do wyboru?

Jak ogrodzić działkę? Wiele zależy od tego, czy zależy nam na ogrodzeniu stałym, czy jedynie tymczasowym (np. dla ogrodzenia placu budowy). W tym drugim przypadku postawienie ogrodzenia jest obowiązkowe. Dlaczego? Tymczasowe ogrodzenie placu budowy ma za zadanie zabezpieczyć sprzęt, czy materiały budowlane przed kradzieżą, a dodatkowo uchronić osoby postronne, które mogłyby ucierpieć, wchodząc na teren budowy. Tutaj sprawdzi się np. tani płot z siatki, jednak warto pamiętać, że jego minimalna wysokość to 1,5 m, a słupki, na których rozciągnięta zostanie siatka, powinny znajdować się w odległości ok. 2,5 m od siebie. Taki płot powinien także zostać postawiony w odległości od planowanego budynku nie mniejszej niż 1/10 jego wysokości.

Wśród propozycji ogrodzeń prywatnych posesji mamy do wyboru przynajmniej kilka rozwiązań, w tym ogrodzenia panelowe (solidne, a przy tym tanie), czy estetyczne ogrodzenia palisadowe. Najlepsze ogrodzenie na działkę rekreacyjną to z pewnością te wykonane z drewna. Drewniane ogrodzenia doskonale komponują się z zabudową działek tego typu, jaką są drewniane domki letniskowe. Zastanawiając się nad taką propozycją, możemy wybrać m.in. ogrodzenie z desek, które nie będzie wymagało podmurówki - wystarczy wkopać w ziemię pionowe słupki i przytwierdzić do nich poziome deski. Inną propozycją będzie ogrodzenie lamelowe, które zapewni nam większe poczucie prywatności. Te także nie wymaga podmurówki, jednak należy je stawiać na w miarę ukształtowanym terenie.

Pamiętajmy, że drewniane ogrodzenie, tak jak inne konstrukcje wykonane z drewna, jak altany ogrodowe, czy drewutnie, będzie wymagało okresowej impregnacji, która zabezpieczy drewno przed działaniem wilgoci, a także brudem oraz kurzem. O tym piszemy więcej w naszym artykule Jaki impregnat do drewna?

Stawiając ogrodzenie, z pewnością warto sprawdzić także, czy dana gmina nie stawia konkretnych wytycznych dotyczących np. koloru, materiału, czy wysokości ogrodzeń stawianych na działkach.

Wysokość ogrodzenia i inne warunki, jakie musi spełniać ogrodzenie

Wiemy już, jaka jest maksymalna wysokość płotu, która nie wymaga uzyskania pozwolenia na jego budowę - 2,2 m. Wybierając ogrodzenie na działkę, musimy dodatkowo pamiętać o innych warunkach, które musi ono spełniać, a mianowicie:

  • ogrodzenie musi być bezpieczne dla ludzi i zwierząt - nie można na wysokości poniżej 1,8 m stosować ostrych zakończeń płotu, np. w formie drutu kolczastego,
  • brama lub furtka w ogrodzeniu powinny otwierać się do wewnątrz działki,
  • w przypadku bram przesuwnych, zarówno brama, jak i mechanizm sterujący oraz przestrzeń, w ramach której brama się przesuwa, powinny znajdować się w granicach działki,
  • szerokość furtki powinna wynosić nie mniej niż 0,9 m,
  • minimalna szerokość bramy wjazdowej na posesję to 2,4 m.

Jeśli dokonaliśmy zakupu działki i mamy sąsiada, warto ustalić z nim kwestie budowy ogrodzenia, a nawet spisać umowę. W ten sposób określimy jasno rodzaj i wygląd ogrodzenia, a także sposób ponoszenia kosztów budowy. Dodatkowe regulacje w tym zakresie zawiera Prawo budowlane oraz artykuł 154 Kodeksu cywilnego.

Data dodania: 30 kwietnia 2020