Projekty domków letniskowych - Projekty domów do 35m2!

Projekty domków letniskowych — na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

projekty domków letniskowych

Domki letniskowe zyskują coraz większą liczbę zwolenników. Przede wszystkim są doskonałym wyborem dla osób, które lubią spędzać czas wolny na świeżym powietrzu, z dala od centrum miasta. Przed rozpoczęciem budowy trzeba jednak zastanowić się nad ich wyglądem, wielkością oraz kilkoma innymi aspektami dotyczącymi samej konstrukcji. Na co zwrócić uwagę, przeglądając projekty domków letniskowych?

Czy warto zainwestować w projekt domu letniskowego?

Domki letniskowe to inwestycja, którą powinny rozważyć osoby lubiące wypoczywać na własnych warunkach. Po postawieniu swojego domku nie trzeba myśleć o wynajmowaniu miejsc w ośrodkach wypoczynkowych, co nie zawsze jest łatwe, szczególnie jeśli planujemy urlop w sezonie letnim. Posiadacze własnych działek mogą również zabrać ze sobą na wakacje czworonożnego przyjaciela, na co czasami nie zgadzają się właściciele hoteli. Co więcej, projekt domku letniskowego może zostać wykonany w taki sposób, żeby móc organizować w nim większe rodzinne spotkania.

Warto też zaznaczyć, że choć projekty domów letniskowych oraz ich montaż mogą stanowić wyzwanie finansowe, to dodając do siebie koszty corocznego urlopu, cena szybko się zwróci. Ponadto konstrukcja stworzona według własnego planu będzie maksymalnie dostosowana do potrzeb osób, które mają w niej przebywać. Domek letniskowy to też swoboda przyjazdów oraz wyjazdów — nie ma konieczności wymeldowywania się o określonej porze czy też wcześniejszej rezerwacji pokoi, ponieważ wszystko zależy od właścicieli danego obiektu.

Gotowy projekt domku letniskowego czy przygotowany na zamówienie — na co postawić?

Pierwszym pytaniem, na które trzeba sobie odpowiedzieć, planując postawienie jakiejkolwiek konstrukcji na działce, jest to, czy chcemy wybrać indywidualny czy gotowy projekt domu letniskowego. Oba rozwiązania mają swoje plusy i są oferowane przez Drewnolandię. Pierwsze polecane jest posiadaczom działek o nietypowych wymiarach. Rozpoczęcie prac już z myślą o określonym terenie pozwoli na to, aby dopasować do niego cały projekt. Domek letniskowy stworzony zgodnie z indywidualnym planem to również dobry wybór dla osób, które stawiają przed konstrukcją wysokie, sprecyzowane wymagania.

Warto jednak pamiętać, że indywidualne projekty domów letniskowych są droższe niż warianty gotowe. Co więcej, ich przygotowanie również trwa dłużej. W związku z tym, jeśli właścicielowi posesji zależy na tym, aby szybko zacząć spędzać weekendy w wymarzonym lokum letniskowym, powinien zwrócić uwagę na gotowe projekty domków. Obecnie można wybierać spośród wielu różnych propozycji, a także modyfikować je tak, aby odpowiadały potrzebom osób, które mają spędzać w nich czas. Drewnolandia oferuje odmienne projekty tak, żeby każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Projekty domów letniskowych całorocznych czy sezonowych — które wybrać?

Przeglądając projekty domów letniskowych, trzeba również rozważyć, czy w wybranym obiekcie chcemy spędzać jedynie urlopy oraz weekendy w ciepłej porze roku czy też jesienią oraz zimą, gdy temperatury na dworze będą niższe. Projekt domu letniskowego całorocznego będzie zakładać położenie klasycznych fundamentów — w przeciwieństwie do wariantu sezonowego o mniejszej powierzchni (do 25-30 m2), gdzie wystarczający będzie fundament z prefabrykowanych bloczków ze względu na mniejszą wagę tego rodzaju domów letniskowych.

Różnicę między tymi dwoma rodzajami domków stanowi również ocieplenie — w przypadku wariantów sezonowych nie jest potrzebne, ponieważ tego rodzaju konstrukcje są zamieszkiwane głównie latem. Z kolei domki drewniane całoroczne wyposaża się w odpowiednią izolację termiczną, dzięki której można w nich spędzić nie tylko letni urlop, lecz także jesienny weekend czy zorganizować imprezę sylwestrową. Warto pamiętać o tym, że w projekcie domku sezonowego nie trzeba uwzględniać schematu instalacji elektrycznej czy hydraulicznej. W praktyce jednak większość tego rodzaju konstrukcji podobnie jak warianty całoroczne jest wyposażona w określone instalacje w trosce o komfort osób spędzających w nich czas.

Wielkość domku letniskowego jako istotna kwestia podczas wyboru projektu

Poszukując idealnego domku letniskowego dla siebie, trzeba również przemyśleć, jak duży ma być. Powierzchnia użytkowa powinna bowiem odpowiadać potrzebom całej rodziny. Obecnie można znaleźć plany tego rodzaju konstrukcji przypominające projekty domów jednorodzinnych — duże, z wieloma przestronnymi pomieszczeniami oraz poddaszem użytkowym. Jeśli jednak komuś zależy na tym, żeby móc wybudować swój domek letniskowy bez ubiegania się o pozwolenie, powinien postawić na projekt zakładający budowę konstrukcji, której powierzchnia nie przekracza 35 m2, a od początku 2022 roku bez pozwolenia będzie można budować nawet dwa razy większe domy! Ustawa Polski Ład przewiduje bowiem nowelizację prawa budowlanego, dzięki czemu bez zbędnych formalności będzie można stawiać domki o powierzchni nawet 70 m2.

Warto przy tym zaznaczyć, że projekty domków letniskowych o mniejszych rozmiarach również mogą być przestronne i zmieścić więcej osób. Trzeba też pamiętać, że oprócz odpowiedniej powierzchni, dom, który można wybudować bez pozwolenia, powinien być parterowy, ale może posiadać antresolę. Projekty tego rodzaju konstrukcji można znaleźć w naszej ofercie.

Rozkład pomieszczeń w domku letniskowym — projekt dopasowany do przyszłych domowników

Rozkład pomieszczeń to kolejna kwestia, którą należy wziąć pod uwagę, wybierając domki letniskowe. Projekty do 35 m2 mogą uwzględniać łazienkę, kuchnię oraz sypialnię, a nawet dodatkowy pokój, np. przeznaczony dla dzieci. Okazuje się to ważne szczególnie w przypadku większych rodzin, które chcą spędzać tam znaczną część wolnego czasu. Warto także sprawdzić, czy projekt uwzględnia zadaszony taras — dzięki niemu, nawet jeśli zacznie padać, będzie można spędzić czas na świeżym powietrzu przed domem.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru projektu domku letniskowego?

Warto zadbać też o to, jak będzie wyglądać dom letniskowy. Projekt danej konstrukcji może być utrzymany w stylu klasycznym lub nowoczesnym, z większymi przeszkleniami oraz płaskim dachem. Choć na działce rekreacyjnej nie spędzamy całego roku, powinna odpowiadać upodobaniom osób, które mają mieszkać tam w swoim wolnym czasie. Chcąc cieszyć się ładnym, a przy tym funkcjonalnym domem letniskowym, warto również powierzyć jego zaprojektowanie specjaliście z doświadczeniem lub postawić na wariant gotowy, cieszący się dobrymi opiniami innych osób.

FAQ:

Indywidualne czy gotowe projekty domków letniskowych — co wybrać?

Oba rozwiązania mają swoje plusy — pierwsze będzie dobre dla właścicieli działek o nietypowych wymiarach, z kolei na drugi powinny zdecydować się osoby, którym zależy na szybkim postawieniu domku.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektów domków letniskowych?

Przy wyborze projektu domku letniskowego dla siebie, warto zwrócić uwagę na jego wielkość, rozmieszczenie poszczególnych instalacji oraz pomieszczeń, a także dostosowanie do użytkowania sezonowego lub całorocznego.

Czy domki letniskowe o powierzchni do 35 m2 są odpowiednie dla większej rodziny?

Mniejsze domki letniskowe będą odpowiednie również dla większej rodziny pod warunkiem odpowiedniego zagospodarowania dostępnej przestrzeni, o co powinien zadbać projektant.

Data dodania: 24 listopada 2021