Dzieci na działce – o czym należy pamiętać?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Dzieci na działce – o czym należy pamiętać?

Dzieci uwielbiają działki. To dla nich miejsce niezwykle atrakcyjne. Uczą się tam obcować z przyrodą, poznają rośliny i zwierzęta, a angażując się w drobne prace, doceniają wysiłek włożony wuprawę warzyw i owoców oraz w utrzymanie estetyki otoczenia.

Na działce dzieci oczywiście jednak głównie się bawią i warto im to umożliwić. Najprostszym rozwiązaniem jest wydzielenie strefy przeznaczonej tylko dla nich. Można tam wówczas postawić elementy placu zabaw czy zbudować domek. Niezależnie jednak od sposobu zorganizowania dziecięcej przestrzeni, najważniejszym kryterium doboru akcesoriów, powinno być bezpieczeństwo.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Przebywającego na działce dziecka przede wszystkim nie powinno się zostawiać bez nadzoru, ponieważ - szczególnie kilkulatek - ma niesamowite pomysły, a przy tym nie potrafi jeszcze rozpoznać niebezpieczeństwa. Dlatego w furtce wyjściowej zainstaluj zamek, zadbaj o zabezpieczenie oczek wodnych, a na sprzęty, maszyny ogrodnicze i środki chemiczne zorganizuj domek narzędziowy.

W ogrodzie zrezygnuj z roślin trujących, okazów kłujących oraz odmian niebezpiecznych dla dzieci z alergiami. W zasięgu ręki dziecka zdecydowanie lepiej sprawdzą się soczyste warzywa czy słodkie owoce.

Ponadto, przygotowując dla dziecka bezpieczne miejsce do zabawy, zwróć uwagę na wymagania techniczne wybranych sprzętów:

  • trampoliny, huśtawki i liny trzeba montować na miękkiej nawierzchni, amortyzującej ewentualne upadki,
  • wybrane akcesoria powinny mieć wokół siebie odpowiednią przestrzeń bezpieczeństwa,która z reguły wynosi 1,5 m,
  • nie warto wybierać akcesoriówo wysokości wyższej niż 3 metry, a jeśli już zdecydujemy się np. na rozbudowaną wieżę na placu zabaw, musi mieć ona zabezpieczające balustrady, poręcze i stabilne podesty,
  • wszystkie sprzęty muszą posiadać certyfikaty bezpieczeństwa i wymagane atesty,
  • wybierając elementy placu zabaw, warto postawić na moduły, które z wiekiem dziecka będzie można przerabiać i rozbudowywać,
  • kupując piaskownicę, koniecznie zwróć uwagę, czy można ją zabezpieczyć przed zwierzętami, opadłymi liśćmi czy innymi zanieczyszczeniami.

Zwróć też uwagę na dziecko podczas Twoich prac ogrodniczych. Koszenie trawy, przycinanie konarów, a nawet zwykłe podlewanie grządek może być dla dziecka niebezpieczne.

Zapewnij rozrywkę

Ponieważ dziecko szybko się nudzi, lepiej zainwestować w zabawki modułowe, które dają znacznie więcej możliwości i zapewniają różnorodną rozrywkę. Takie rozwiązania szczególnie polecane są przy wyborze domku dla dzieci.

Choć bowiem domki plastikowe są lekkie, można je łatwo czyścić i przestawiać, a żywa kolorystyka zachęca do zabawy w nich, to z reguły przeznaczone są głównie dla najmłodszych i trudno je dodatkowo rozbudować. Dla starszych dzieci sprawdzają się budowle drewniane na podłożu lub słupach. To trwałe i solidne konstrukcje, które jednocześnie wspaniale wpisują się w otoczenie. Domek budowany na podłożu idealnie pasuje do małych i średnich ogrodów, a dla modeli z podestem warto zarezerwować więcej miejsca na średnich lub dużych działkach.

Każdy drewniany domek dla dzieci jest ekologiczny i zazwyczaj ma większe rozmiary, a jego konstrukcja przygotowana jest do eksploatacji przez wiele lat. Dzięki możliwości rozbudowy zpowodzeniem można rozszerzać go o kolejne atrakcje, zaczynając od huśtawek, po sklepik, ściankę wspinaczkową, zestaw lin, ślizgi, a nawet dodatkowe podesty.

Co najważniejsze, po czasie montowane na podłożu domki drewniane dla dzieci do ogrodu można wykorzystać jako schowek narzędziowy.

Jak pomalować domek dla dziecka?

Domki dla dzieci muszą być oczywiście odświeżane. O ile domek z tworzywa sztucznego można szybko wyczyścić wodą z detergentem, o tyle domek drewniany wymaga systematycznej konserwacji.

Niezwykle ważna jest więc impregnacja drewna, która zabezpiecza je przed wilgocią, grzybamii owadami oraz przygotowuje do naniesienia lakierobejcy, lakierowania lub malowania na wybrany kolor. Tu jednak należy uważać z rodzajem farb. Preferowane są bowiem specjalne produkty przystosowane do malowania zewnętrznych elementów drewnianych, które dodatkowo posiadają atesty dopuszczające do stosowania na powierzchniach użytkowanych przez najmłodszych.

Czy gotowe domki to jedyne rozwiązanie?

Oczywiście przygotowując miejsce zabaw dla dzieci, niekoniecznie trzeba inwestować w gotowe place zabaw. Z powodzeniem można wykorzystać drzewa do powieszenia huśtawek czy krzewy do zrobienia kryjówek. Poza tym z witek wierzbowych przygotuje się świetne namioty, ze starej palety i kawałka materiału statek piracki, a wykorzystując opony, stworzy się piaskownicę albo tor przeszkód. Tutaj doprawdy nie ma żadnych ograniczeń i tylko od naszej inwencji twórczej zależy sposób przygotowania działki dla dziecka.

Data dodania: 31 lipca 2019