Elewacja domku letniskowego - czym obić domek z zewnątrz? | Drewnolandia

Elewacja domku letniskowego — jaką wybrać?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

elewacja domku letniskowego

Elewacja domku letniskowego — jaką wybrać?

Dla każdej osoby mającej domek letniskowy istotne jest to, w jaki sposób zostanie urządzony. Nie można jednak zapominać o roli, jaką odgrywają zewnętrzne ściany konstrukcji. To od nich zależy, czy będzie trwała i estetyczna. Odpowiednio wykonane wykończenie sprawi, że obiekt będzie odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Jaka elewacja domku letniskowego sprawdzi się najlepiej?

Czym powinna się charakteryzować elewacja domku letniskowego?

Tak jak wspominaliśmy, elewacja domku letniskowego odgrywa niezwykle istotną rolę dla trwałości budynku oraz jego wyglądu. To na nią zwracają uwagę nie tylko odwiedzający dany obiekt goście, lecz także wszystkie osoby, które mijają go, przechodząc obok działki. Estetyczny wygląd postawionej konstrukcji zachęca do odpoczynku na jej tarasie czy w otaczającym ją ogrodzie. Dzięki zadbaniu o tę kwestię każdy, kto odwiedzi domek letniskowy, będzie mógł z przyjemnością odpoczywać na świeżym powietrzu blisko domu.

Elewacja stanowi wizytówkę domków letniskowych, dlatego zadbanie o jej odpowiedni wygląd jest tak ważne. Kolejna istotna kwestia to wytrzymałość wybranego materiału obiciowego. Trzeba mieć na uwadze, że pomimo tego, że domki letniskowe są odwiedzane głównie na kilka dni latem, ich ściany zewnętrzne powinny wytrzymać wszystkie pory roku i pozostać w doskonałym stanie tak, aby podczas kolejnych wakacji znów zachwycać wszystkich swoim wyglądem.

Zastanawiając się, czym obić domek letniskowy warto zwrócić również uwagę na to, aby był on odporny na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu nawet przy intensywnej eksploatacji pozostanie w dobrym stanie i gdy wrócimy do niego na wakacje, znów będziemy mogli z przyjemnością wypoczywać na łonie natury przy swoim domku. Podsumowując, elewacja gotowej konstrukcji powinna być:

  • odporna na zmienne warunki atmosferyczne,
  • odporna na uszkodzenia mechaniczne,
  • estetyczna,
  • dopasowana do wystroju pozostałej części posesji.

Gdy już określimy swoje najważniejsze potrzeby, możemy przejść do poszukiwania odpowiedniego materiału, który zapewni ochronę konstrukcji.

Czym obić domek letniskowy? Drewnem!

Obecnie elewację można wykonać z wielu materiałów. Do najpopularniejszych należą drewniane deski elewacyjne. Tego rodzaju rozwiązanie to świetny wybór dla osób, które cenią kontakt z naturą. Opisany materiał nie tylko świetnie się prezentuje, lecz także ma wiele innych zalet. Przede wszystkim, dzięki temu, że nie zatrzymuje w pomieszczeniach wilgoci, tworzy w nich odpowiedni mikroklimat. Ponadto drewno doskonale izoluje ciepło, a to sprawia, że dłużej utrzymuje się ono wewnątrz konstrukcji, co pozwala na oszczędność w ogrzewaniu. Stanowi to ważną kwestię, szczególnie jeśli domek jest użytkowany również w chłodniejszych miesiącach.

Należy jednak pamiętać, że drewno wymaga przeprowadzania odpowiednich zabiegów konserwujących. Jeśli jednak będziemy o tym pamiętać, elewacja wykonana z naturalnego surowca przez długi czas będzie zachwycać doskonałym wyglądem. Ściany zewnętrze pokryte drewnianymi deskami to doskonały wybór dla osób, które chcą, aby ich domek był przytulny. Warto również pamiętać o tym, że ten materiał pasuje do wielu aranżacji, dlatego niezależnie od tego, czy chcemy stworzyć rustykalną posesję czy elegancki domek, drewno świetnie się sprawdzi.

Inne materiały, z których wykonuje się elewacje domków letniskowych

Podczas stawiania domku letniskowego, nie trzeba wybierać drewna. Obecnie stosuje się również m.in. płytki elewacyjne. W zależności od wybranego rodzaju mogą wykazywać odporność na uszkodzenia oraz niskie i wysokie temperatury, a także wilgoć. Część osób stawiających na eleganckie rozwiązania decyduje się też na wykorzystanie kamienia podczas robienia elewacji ich domku letniskowego. Pozwala to na uzyskanie niepowtarzalnych efektów.

Ściany zewnętrzne można również otynkować, jednak to rozwiązanie jest nieco rzadziej stosowane. Niektórzy wykładają ściany zewnętrze konstrukcji blachą, co doskonale komponuje się z nowoczesnym, chłodnym stylem. Inni natomiast stosują panele PCV, które z powodzeniem imitują pozostałe tworzywa. Ponadto są lekkie, a dzięki temu również łatwe w montażu. Osoby, którym zależy na tym, aby ich domek letniskowy wyróżniał się na tle innych obiektów, mogą również postawić na ozdobienie jego ścian zewnętrznych za pomocą tapety.

W jakim stylu powinny być utrzymane zewnętrzne ściany domku letniskowego?

Oprócz znalezienia odpowiedniego materiału, z którego ma być wykonana elewacja, trzeba również wybrać jej styl. Dobrze, jeśli będzie on odpowiadać charakterowi całej posesji, tworząc z pozostałymi elementami spójną całość. Tak jak zostało wspomniane, drewno sprawdzi się niemal w każdym przypadku – świetnie podkreśli klasyczne aranżacje, a także wpisze się w elegancki wystrój ogrodu. Warto pamiętać o tym, że też kolor ścian zewnętrznych można dopasować do odcienia dachu, drzwi czy ram okiennych. Elewacja domku letniskowego powinna również współgrać z tarasem oraz postawionymi na nim meblami ogrodowymi.

Warto też przemyśleć, jakim tłem dla ogrodzenia są ściany zewnętrzne. Jeśli płot jest utrzymany w klasycznym stylu, dobrze wybrać również takie wykończenie ścian zewnętrznych. Najbardziej uniwersalne jak zawsze pozostają odcienie brązu (palisander, teak, orzech), choć coraz częściej wybierane są również domki w stylu skandynawskim, łączące bardziej wyrazistą kolorystycznie elewację z białymi dodatkami. Podczas projektowania elewacji warto pamiętać o tym, że w przypadku domku letniskowego można nieco puścić wodze fantazji i np. stworzyć ściany zewnętrzne zawiązujące do morza w odcieniach błękitu oraz bieli.

Osoby, które chcą nadać swojemu domkowi letniskowemu niepowtarzalny charakter, mogą również zdecydować się na połączenie kilku materiałów i dodanie do drewnianej elewacji np. elementów z kamienia lub szklanych ścian, które sprawią, że pomieszczenia wewnątrz konstrukcji staną się jeszcze jaśniejsze.

Na jaką elewację domku letniskowego postawić?

Jak wybrać odpowiednie ściany zewnętrzne, jakie powinien mieć domek letniskowy? Elewacja musi pasować do pozostałych elementów na posesji, a także odpowiadać wszystkim, którzy mają spędzać na niej swoje wakacje czy urlop. Dzięki temu wypoczywanie w ogrodzie czy na tarasie będzie jeszcze przyjfemniejsze. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru warto również zastanowić się nad finansami, jakie mają być przeznaczone na wykończenie elewacji, a także na cechach wykorzystywanych do tego materiałów.

FAQ:

Jaka powinna być elewacja domku letniskowego?

Elewacja domku letniskowego powinna być odporna na zmienne warunki atmosferyczne, a także na uszkodzenia mechaniczne.

Dlaczego warto postawić na drewnianą elewację domku letniskowego?

Elewacja domku wykonana z drewna zapewnia korzystny mikroklimat w środku, a także jest świetnym izolatorem termicznym. Poza tym świetnie komponuje się z różnymi stylami aranżacji posesji.

Jak wybrać odpowiednią elewację do swojego domku letniskowego?

Warto dopasować ją do stylu, w jakim zaaranżowana jest sama posesja. Dobrze też wziąć pod uwagę swoje możliwości finansowe oraz cechy wybranego materiału.

Data dodania: 18 lutego 2022