Budowa domku letniskowego krok po kroku. Jak zacząć?

Budowa domku letniskowego – od czego zacząć?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

budowa domku letniskowego

Domek letniskowy cieszy się wśród klientów coraz większą popularnością. Prosta bieżąca obsługa oraz wspaniały wygląd zewnętrzny to cechy, przez które coraz więcej osób decyduje się na jego budowę na swojej działce. Wielu jednak odstraszają formalności oraz trudności techniczne w ramach jego wznoszenia. Dowiedz się, na czym polega budowa domku letniskowego i dlaczego wcale nie jest tak trudna, jak zakładasz.

Domek letniskowy – przeznaczenie

Do niedawna własne lokum w dużym mieście stanowiło dla wszystkich młodych osób mieszkających w pobliskich wsiach prawdziwe marzenie. Co prawda w dalszym ciągu tak jest, jednak powszechność tego zjawiska znacznie się zmniejszyła. Obecnie również młodzi ludzie coraz bardziej doceniają spokój, którego w miejskim zgiełku w zasadzie nie da się zaznać. Hałasy dochodzące z pobliskich ulic, głośne rozmowy z sąsiadujących z nami restauracji czy przejazdy tramwajów po torach kolejowych to dźwięki, z którymi borykają się praktycznie wszyscy mieszkańcy dużych aglomeracji. Nie da się ich usunąć, da się jednak zmniejszyć ich wpływ na nasze samopoczucie.

Mowa o domku letniskowym, który można postawić na działce, dokonując jedynie odpowiedniego zgłoszenia. To obiekt, który pełni w polskim prawie budowlanym funkcję „budynku rekreacji indywidualnej”, w którym można wypocząć zarówno po pracy, jak i na wakacjach czy w innym czasie wolnym. I to nie tylko w okresie wiosenno-letnim ale także jesienią, a nawet w zimie. Domy rekreacyjne w technologii szkieletowej można bowiem ocieplić na takich samych zasadach jak domy mieszkalne i komfortowo użytkować niezależnie od warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz.

Zalety budowy domku letniskowego na zgłoszenie

Domek letniskowy drewniany ma wiele zalet, przez które stanowi nie tylko świetne miejsce wypoczynku ale także realną alternatywę dla murowanych domów mieszkalnych, w których można spędzić także cały rok.

  • W budowie domku letniskowego liczy się niska cena – koszt formalności, zakupu domku oraz jego montażu, jest zdecydowanie niższy niż w przypadku domu murowanego.
  • Krótki czas budowy – budynki rekreacyjne w technologii kanadyjskiej szkieletowej charakteryzują się szybkim czasem budowy, wynoszącym od 1 do maksymalnie 5 dni, w zależności od rozmiaru oraz wybranego standardu wykończeń.
  • Zaletą domków letniskowych jest także ekologia – piękny wygląd zewnętrzny łączy się bezpośrednio z ekologicznym pochodzeniem materiałów. Wspaniała elewacja nawiązuje do natury i pokazuje nasze przywiązanie względem życia w zgodzie z nią.

Zalet jest jednak znacznie więcej, w tym łatwość w konserwacji oraz proste formalności.

Budowa domku letniskowego krok po kroku

Budowa domku letniskowego tylko z pozoru wydaje się trudna i skomplikowana, gdyż wiele osób łączy termin „budowy” ze wznoszeniem domu o dużej powierzchni. Zasady budowy w technologii kanadyjskiej szkieletowej są zupełnie różne, a tym samym odmienne są także wymogi stawiane inwestorowi. Do budowy domu szkieletowego trzeba przygotować się tylko w podstawowym stopniu. Należy pamiętać przede wszystkim o wykonaniu wszelkiego rodzaju prac ziemnych, jak doprowadzenie mediów (woda, prąd) a także przygotowania podłoża pod domek. W zależności od wielkości budynku, dopuszczalne opcje obejmują nie tylko pełną płytę fundamentową czy też fundament tradycyjny oparty na wymurowanej po obrysie domu ostrodze, ale także opcje mniej kosztowne, jak fundament punktowy z ramą drewnianą lub bloczki fundamentowe.

Budowa domku letniskowego – najpierw formalności

Przed rozpoczęciem robót budowlanych, należy załatwić wszystkie wymagane prawnie formalności. Przede wszystkim niezbędne okaże się zgłoszenie budowy domku letniskowego, czyli skorzystanie z instytucji stanowiącej alternatywę dla pozwolenia na budowę.

Standardowe pozwolenie na budowę polega na uzyskaniu przez właściwy organ pozwolenia rozpoczęcia prac budowlanych, co w praktyce może trwać nawet kilka miesięcy. W przypadku domków letniskowych o powierzchni do 70 m2 jest zupełnie inaczej. Można bowiem skorzystać z budowy na zgłoszenie.

Wystarczy wysłać wniosek do odpowiedniego starostwa powiatowego, dołączając oczywiście wszystkie wymagane prawnie dokumenty, po czym oczekiwać przez 21 dni na odpowiedź. Jeśli nie nadejdzie – można rozpocząć budowę zgodnie z prawem. Brak decyzji negatywnej równa się odpowiedzi pozytywnej. W rezultacie jeśli dopełnisz wszystkich formalności, rozpoczniesz budowę już po 3 tygodniach od zgłoszenia. Wśród dokumentów powinno znaleźć się poświadczenie o prawie dysponowania nieruchomością na cele budowlane, informacje o zakresie prac budowlanych oraz o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.

Domki letniskowe – jak zacząć ich właściwą budowę?

Od czego zacząć budowę domku letniskowego? Przede wszystkim od fundamentów. To w zasadzie te jedyny wymóg budowlany dla inwestora, który musi przygotować plac pod posadowienie domku w sposób niebudzący żadnych zastrzeżeń. Fundamenty to podstawa każdego obiektu budowlanego i nie inaczej jest w przypadku obiektów rekreacyjnych, jakim są domki letniskowe.

  • Bloczki betonowe – bardzo popularne, a przy tym także proste w zastosowaniu rozwiązanie, które cechuje się bardzo niskimi kosztami. Przede wszystkim betonit jest odporny na praktycznie wszystkie warunki atmosferyczne, w tym na działanie wilgoci oraz niskiej i wysokiej temperatury. Ponadto jest także bardzo prosty w ułożeniu, dzięki czemu można z łatwością zniwelować za jego pomocą wszelkie nierówności terenu. Trzeba jednak pamiętać, że jest to najmniej stabilny rodzaj fundamentu i z czasem powoduje efekt nierównomiernego osiadania budynku.
  • Fundament punktowy z rur szalunkowych – to popularna alternatywa dla bloczków betonowych, która polega na wypełnieniu masą betonową kartonowych rur szalunkowych po ich wkopaniu w odpowiednich miejscach. Zachowanie idealnego poziomu jest trudne – i w tym przypadku pomoc fachowca okaże się nieoceniona. Zwłaszcza, że całość należy zwieńczyć drewnianą ramą stanowiącą podstawę dla samego budynku.
  • Wylewka – najdroższy, lecz także najbardziej solidny fundament, wybierany przede wszystkim przez inwestorów, dla których liczy się ponadprzeciętna trwałość. Warstwa betonu powinna sięgać około 30 cm w głąb gruntu, co zapewnia w zasadzie stuprocentową stabilność postawionego na nim domku letniskowego. Pełna płyta fundamentowa lub fundament tradycyjny zapobiegają nieprzewidywalnemu osiadaniu domku na gruncie.

Jak zakończyć budowę domku letniskowego?

Budowa fundamentów to oczywiście dopiero początek. Niezbędny okaże się także sam domek letniskowy drewniany, tutaj jednak najprościej zdać się na specjalistów. Warto wybrać model o odpowiedniej wielkości, pamiętając jednocześnie, aby nie przekroczyć 70 m2 zabudowy – wówczas inwestor będzie musiał przejść całą procedurę uzyskania pozwolenia na budowę.

Podczas montażu domku warto skorzystać z pomocy fachowców, którzy doskonale znają specyfikę tych obiektów, pracę drewna i jego wymagania, a także dysponują wszystkimi niezbędnymi narzędziami. Samodzielna budowa domku letniskowego jest mniej pewna, choć i tutaj istnieją na rynku opcje dla osób pragnących wznieść wymarzony budynek własnymi siłami, choćby seria domków SM z oferty Drewnolandii. Przed rozpoczęciem działania warto także sprawdzić, ile kosztuje budowa domku letniskowego i pomoc fachowców.

FAQ:

Jak zacząć budowę domu letniskowego?

Aby zbudować domek letniskowy, należy rozpocząć od fundamentów, dzięki którym postawiony obiekt będzie można bezpiecznie posadowić na działce. Mogą mieć formę bloczków, rur szalunkowych lub wylewki.


Budowa domku letniskowego na działce rolnej – czy to możliwe?

Tak, na działce rolnej można wybudować domek letniskowy. Prawo budowlane dopuszcza taką możliwość, w przeciwieństwie do chęci budowy domu mieszkalnego, klasa gruntu nie może być jednak zbyt wysoka. Wiążącej odpowiedzi w tej kwestii dostarczy lokalny urząd miasta lub starostwo powiatowe.

Na czym polega zgłoszenie budowy domku letniskowego?

Zgłoszenie budowy do odpowiedniego starostwa to znaczne uproszczenie podczas budowy domku letniskowego. Wystarczy wysłać odpowiedni wniosek wraz z dokumentami i oczekiwać 21 dni – jeśli przez ten czas nie dotrze do nas decyzja odmowna, możemy rozpocząć budowę.

Data dodania: 5 października 2022