Jak urządzić domek letniskowy?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Jak urządzić domek letniskowy?

Własny domek letniskowy jest fantastycznym miejscem wypoczynku. Aby jednak doznać pełnego odprężenia, warto zadbać, aby wystrój jego wnętrz był harmonijny, spójny i w ulubionym stylu.

Zdecyduj się na swój styl

Wystrój domku letniskowego rządzi się swoimi prawami, choć powinien być dostosowany do wymagań użytkowników i umożliwiać im spędzanie czasu w ulubionej formie aktywności. Na pewno w domku letniskowym nie poleca się składować mebli i akcesoriów, które już nie pasują w domu mieszkalnym. Ponieważ jednak urządzenie domku wypoczynkowego nie musi być kosztowne, stare wyposażenie warto poddać niewielkim przeróbkom, które dopasują je do wybranego stylu aranżacji.

Styl grecki

Jeśli chcesz mieć domek w stylu greckim, postaw na białe ściany, meble wykonane z naturalnych materiałów, plecione kosze i tekstylia w jasnych, niebieskich i białych odcieniach. Ważnym elementem są nadruki oliwek, gałązek oraz pasów. Jeśli będziesz chciał przerobić stare meble, najlepiej zdecyduj się na postarzane dodatki.

Styl skandynawski

Z kolei wybierając popularny styl skandynawski, w domku letniskowym zrób drewniane, bielone ściany, ustaw białe meble i metalowe dodatki. Ponieważ w stylu skandynawskim modne są miękkie koce, szaro-białe tekstylia i futra, umieść te elementy np. na drewnianych, metalowych lub plecionych siedziskach. Nieodzownym elementem są tu też gwiazdki, które powinny pojawić się przynajmniej na materiałach.

Styl boho

Wielbiciele boho, gdzie styl eklektyczny kojarzy się z hipisowskim designem, powinni postawić na kolorowe, kwieciste, miękkie poduchy, które często zastępują siedziska. Niezwykle udanym dodatkiem są tu patchworki, metalowe tabliczki, kolorowe, drewniane antyki i plecionki. Oczywiście w domku letniskowym urządzonym w stylu boho, nie może zabraknąć symbolu pacyfki.

Styl Hamptons

Jeśli zaś lubisz otaczać się nadmorskim glamour, postaw na styl Hamptons, który jest idealny dla osób ceniących luksus. W tym stylu liczą się wygodne, białe lub beżowe, pikowane kanapy, fotele i krzesła. Warto otoczyć się złotymi oraz srebrnymi dodatkami, a także jasnymi meblami i elementami marokańskiej koniczyny.

Styl góralski

Dla miłośników drewna, skór i kominka z palącymi się drwami, najlepszy będzie styl góralski pełen koronkowych tkanin, ludowych motywów i kolorowych haftów. W domku urządzonym w tym stylu sprawdzą się surowe, niemal toporne meble i naturalne zdobienia.

Styl rustykalny

Nie można też zapomnieć o najmodniejszym w domkach letniskowych stylu rustykalnym, często nazywanym wiejskim. Otoczenie pełne naturalnych materiałów, drewna i kwiatów przywołuje bowiem w naszej kulturze skojarzenia sielskiego odpoczynku i powrotu do babcinych, odprężających klimatów.

Nie zapomnij o odpowiednim wyposażeniu

Niezależnie od wybranego stylu, zawsze postaw na estetyczne i praktyczne wyposażenie domku letniskowego. Meble zawsze powinny być wygodne i spełniać wszystkie potrzeby osób odpoczywających we wnętrzu. W jednym domku będą to więc miękkie fotele, w innym proste ławy.

Miłośnikom ogrodnictwa warto przygotować skrzynię na ubrania robocze, stół do drobnych prac ogrodniczych czy szafkę na narzędzia. Jeśli zaś w domku letniskowym przebywać będą wielbiciele książek, we wnętrzu wyposażonym w odpowiednie oświetlenie koniecznie trzeba ustawić wygodny fotel, a tuż obok regał na ulubione lektury.

Szczególnie zwrócić uwagę warto na pomieszczenia, w których przebywać będą dzieci. Potrzebują one bowiem przestrzeni, urozmaicenia i możliwości rozwoju swoich zainteresowań, które też niezwykle często się zmieniają.

Niezależnie od upodobań wypoczywających, każdy domek letniskowy powinien być jednak wyposażony w solidny stół jadalniany, krzesła, leżaki i zestawy wypoczynkowe. Konieczne są też pojemne szafki. W domku letniskowym nie można również zapomnieć o toalecie oraz niewielkiej łazience z miejscem do umycia się.

Wystrzegaj się tych błędów

Tak jak wspomnieliśmy na początku, tworząc na działce miejsce do wypoczynku, nie ulegaj pokusie przywiezienia do domku letniskowego wszystkich rzeczy, które nie mieszczą się w garażu. Wybierz tylko praktyczne, estetyczne i dobrej jakości rzeczy, które posłużą Ci przynajmniej kilka lat i będą tworzyły spójny design. Jeśli domek wypoczynkowy musisz jednak urządzić z niepotrzebnych w domu mebli, połącz je kolorem, tekstyliami czy charakterystycznymi dla konkretnego stylu detalami.

Nie przenoś jednak wystroju domu do domku letniskowego. Stwórz w nim wakacyjny klimat, który da Ci jednocześnie namiastkę znanego otoczenia. Takie rozwiązanie pozwoli bardziej Ci odpocząć.

Koniecznie zwróć też uwagę na dobre oświetlenie, nic tak bowiem nie psuje wyglądu otoczenia, jak zawieszona w centralnym punkcie naga żarówka o zimnym świetle.

Data dodania: 16 września 2019