Dom 70 m bez pozwolenia - Producent ?  Nowe: Projekty - Domy - Ceny

Domki całoroczne 70 m2 na zgłoszenie – co powinieneś wiedzieć?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

zgloszenie domku 70m2

Pośród wielu różnych punktów zakrojonego na szeroką skalę rządowego projektu „Polski Ład” znalazły się również propozycje uproszczenia prawa budowlanego, dzięki któremu całoroczny domek do 70 m2 będzie można postawić bez pozwolenia na budowę czyli na popularne zgłoszenie. Kilka dni temu do sejmu trafił projekt ustawy, mamy więc nareszcie szansę bliżej przyjrzeć się jej szczegółom. W jaki sposób wkrótce będzie można sformalizować budowę drewnianego domku całorocznego 70 m2? Oto co wiemy na ten moment.

Dom mieszkalny 70 m2 na zgłoszenie – bez dziennika i kierownika budowy

W przypadku domów jednorodzinnych do 70 m2 najważniejsza zmiana dotyczy wykluczenia z całego procesu udziału kierownika budowy oraz dziennika budowy. Takie rozwiązanie pozwoli zaoszczędzić na procedurze formalizacji, a także przyspieszyć jej proces. W przypadku całorocznych domów mieszkalnych 70 m2 w dalszym ciągu jednak konieczny ma być zakup projektu architektonicznego. Nie trzeba jednak będzie go zlecać indywidualnie do biura projektowego. Zamiast tego, będzie można skorzystać z przygotowywanej już przez rząd bazy gotowych projektów domków do 70 m2, z których będzie można wybrać jeden interesujący projekt, a następnie nabyć go za symboliczną złotówkę. Z tego rodzaju projektem będzie można wystąpić ze zgłoszeniem domku. Konieczność ubiegania się o klasyczne pozwolenie na budowę nie będzie dłużej konieczna. Projekt zakłada jednak także pewne ograniczenia, o wielopiętrowych domach mieszkalnych będzie więc można niestety zapomnieć. Maksymalne dopuszczalna w ustawie powierzchnia użytkowa domu jednorodzinnego do 70 m2 nie będzie mogła być większa niż 90 m2. Oznacza to, że w przypadku maksymalnie wykorzystanej powierzchni przyziemia (70 m2), taki dom całoroczny mieszkalny bez pozwolenia będzie mógł zostać wyposażony jedynie w antresolę o powierzchni do 20 metrów kwadratowych. Ograniczenie dotyczy też liczby kondygnacji. Tych będą mogły być maksymalnie dwie. Jeżeli chodzi z kolei o dopuszczalne zagęszczenie domów całorocznych mieszkalnych do 70 m2 na zgłoszenie, to na każdych 1000 m2 działki będzie można postawić najwyżej jeden taki obiekt.

Domek rekreacyjny 70 m2 bez pozwolenia – już nie tylko do 35 m2

Dotychczasowe uproszczenia w prawie budowlanym dotyczące budowy domku rekreacji indywidualnej obejmowały domki o powierzchni zabudowy do 35 m2. Powyżej tej powierzchni, domek musiał zostać sformalizowany za pomocą pozwolenia na budowę, co wiązało się z procedurą analogiczną do tej jak przy budowie domu mieszkalnego, tj. zakupem projektu architektonicznego, zatrudnieniem geodety oraz kierownika budowy. Procedura wydłużała też czas oczekiwania na możliwość rozpoczęcia budowy, wiązała się również z wyższymi kosztami niż w przypadku samego tylko zgłoszenia. Projekt ustawy z „Polskiego Ładu” opisuje jednak również zmiany jakich mają doczekać się drewniane domki letniskowe, wypoczynkowe. Zapisy projektu zakładają możliwość budowy domku letniskowego do 70 m2 na zgłoszenie, z pominięciem dotychczasowych procedur związanych z ubieganiem się o pozwolenie na budowę. Oznacza to tyle, że już wkrótce budowa domku drewnianego o powierzchni przyziemia do 70 m2 będzie ograniczała się do odwiedzenia Starostwa Powiatowego lub innego urzędu odpowiedniego dla danej gminy i złożenia odpowiedniego wniosku oraz szkiców planowanego budynku. Na decyzję, podobnie jak wcześniej trzeba będzie zaczekać 21 dni. Jeżeli urząd nie wniesie w tym czasie sprzeciwu – będzie można przystąpić do budowy domku letniskowego lub domku całorocznego rekreacyjnego do 70 m2. Podobna jak dotychczas będzie również dopuszczalna gęstość zabudowy. Na każdym 500 m2 działki będzie można postawić jeden taki domek. Warto jednak zauważyć, że w przypadku domków rekreacyjnych do 70 m2, będzie trzeba ograniczyć się do narzuconej przez rząd szerokości budynku. Rozpiętość elementów konstrukcyjnych domku nie będzie mogła być bowiem większa niż 6 metrów, z kolei wysięg wsporników – nie większy niż 2 metry.

Domki całoroczne rekreacyjne i letniskowe do 70 m2 na zgłoszenie w ofercie Drewnolandii

Firma Drewnolandia, jako jeden z liderów konstrukcji z drewna w Polsce oraz członek renomowanego Stowarzyszenia Dom Drewniany oczywiście bacznie analizuje treść projektu ustawy, a także rozmaitym poprawkom zgłoszonym już w połowie września w trakcie 1. czytania, aby już wkrótce móc wdrożyć do oferty domki rekreacyjne do 70 m2 oraz domki całoroczne do 70 m2. Nasz dział architektoniczny już teraz pracuje nad projektami domków jak najbardziej atrakcyjnych wizualnie oraz najpełniej wykorzystujących potencjał zapisów ustawy, aby wkrótce przedstawić ofertę domków drewnianych szkieletowych 70 m2 bez pozwolenia. Do kontaktu zapraszamy jednak już teraz. Jeżeli mają Państwo pytania odnośnie planowanych w ramach ustawy zmianach w prawie budowlanym lub posiadają Państwo indywidualne projekty domków 70 m2 i chcą abyśmy zajęli się ich wyceną – serdecznie zapraszamy do kontaktu e-mailowego lub telefonicznego!

Data dodania: 17 września 2021