Domki narzędziowe – drewniane, blaszane czy plastikowe?

Łukasz, konsultant handlowy

+48 790 500 966

Blog

Domki narzędziowe – drewniane, blaszane czy plastikowe?

Domki narzędziowe są niewielkimi i prostymi konstrukcjami. Ich głównym przeznaczeniem jest magazynowanie narzędzi i urządzeń ogrodniczych, środków chemicznych i nawozów oraz mebli ogrodowych w sezonie zimowym.

Domek narzędziowy w ogrodzie warto jednak tak dopasować do założeń architektury krajobrazu, aby stanowił ciekawy element ogrodu. Trzeba też pamiętać, że jeśli szopka narzędziowa posiada dodatkowe funkcje pomocnicze, takie jak wiata na drewno czy zewnętrzne skrzynie narzędziowe, możliwości jej wykorzystania znacznie się zwiększają.

Domki narzędziowe wykonane są z różnych materiałów

Domki gospodarcze mają różne parametry techniczne zależne od ich wielkości, sposobu montażu poszczególnych elementów oraz użytego materiału. Na rynku ogrodniczym wiodącymi materiałami, z których robi się domki narzędziowe, są: drewno, metal i plastik.

Domki na narzędzie z drewna

W ogrodach najczęściej ustawiane są ponadczasowe, drewniane szopy narzędziowe, które wyróżniają się estetycznym wyglądem, stylem i różnorodną formą. Ponieważ z reguły wyposażone są w podłogę i okna, można je łatwo zaadaptować do innych celów. Ich płaskie lub spadziste dachy kryte gontem, papą, dachówką, a nawet strzechą, umożliwiają łatwe wkomponowanie budynku w otoczenie. Domki można też szybko naprawiać, malować, rozbudowywać.

Narzędziownie drewniane zazwyczaj wykonywane są z miękkiego drewna sosnowego, dlatego wymagają regularnej konserwacji oraz okresowej pielęgnacji. Ponadto są rozwiązaniem najdroższym.

Domki ogrodowe narzędziowe plastikowe

Domek na narzędzia plastikowy jest najbardziej uniwersalną konstrukcją. Nie wymaga praktycznie żadnych zabiegów konserwacyjnych, a jego pielęgnacja ogranicza się do szybkiego mycia. Plastikowe narzędziownie są szczelne i odporne na warunki atmosferyczne oraz promieniowanie UV. Można je samodzielnie montować i łatwo przenosić. Dzięki rozwiniętej technologii ich produkcji każdy może też zakupić plastikowy domek gospodarczy idealnie imitujący naturalne drewno.

Niestety tańsze szopki plastikowe narażone są na powstawanie odbarwień i powolne płowienie koloru. Co więcej, trudno je naprawić i poważniejsze uszkodzenia całkowicie eliminują je z użytkowania. Tego rodzaju budynków nie można też rozbudować i dowolnie dostosowywać do aktualnych wymagań.

Domki narzędziowe z blachy

Domki narzędziowe metalowe są najmniej popularnym rozwiązaniem. Zazwyczaj wykonane są ze stali ocynkowanej, stali nierdzewnej lub aluminium. Choć są szczelne, odporne na warunki zewnętrzne i promieniowanie UV oraz wymagają jedynie pielęgnacyjnej konserwacji powierzchni, przed ich zakupem powstrzymuje mało atrakcyjny wygląd. Ponadto latem bardzo się nagrzewają, a zimą mają słabą izolację, co nie jest bez znaczenia dla trzymanych wewnątrz sprzętów.

Poza tym mało który domek ogrodowy narzędziowy metalowy wyposażony jest w podłogę, co wymaga ustawienia go na płycie fundamentowej, kostce brukowej lub innym podłożu gwarantującym jego stabilność.

Najważniejsze cechy domków narzędziowych

Niezależnie, czy wybierzemy domek gospodarczy blaszany, plastikowy czy z drewna, warto zastanowić się nad odpowiednimi parametrami budynku. Szczególnie ważna jest wielkość szopki, uwzględniająca obecne i przyszłe potrzeby. Pamiętać musimy, że domek narzędziowy może służyć również do przechowywania rowerów, mebli czy zabawek, które warto odpowiednio poukładać.

Trzeba się zastanowić również nad kształtem i sposobem pokrycia dachu. Z reguły szopki narzędziowe są jedno lub dwuspadowe i najczęściej pokrywa się je gontem lub papą. Bywa jednak, że domki narzędziowe z drewna kryte są dachówką lub strzechą. To z reguły droższe rozwiązania, ale znacznie estetyczniejsze i trwalsze.

Przy kupnie narzędziowni warto też wybrać odpowiedni rodzaj zamontowanych drzwi i okien, orynnowanie i wentylację. Niewątpliwie ważna jest także podłoga, która w wielu przypadkach dołączana jest do półfabrykatów za dodatkową opłatą.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą. Domki letniskowe, całoroczne, wiaty i altany czy inne konstrukcje z drewna - wszystko to znajdziesz w naszym asortymencie!

Data dodania: 21 czerwca 2019