Europejskie budownictwo drewniane - w jakim kierunku zmierza?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Europejskie budownictwo drewniane - drewnolandia

Budownictwo drewniane w Europie przeżywa swój złoty wiek, a jego popularność wciąż będzie rosła. Nastaje era drewna. Konstrukcje drewniane w budownictwie obejmują już nie tylko obiekty mieszkalne, ale także budynki użyteczności publicznej. Coraz częściej dotyczy to również wieżowców.

Budownictwo drewniane w Polsce najczęściej kojarzone jest z XIX i XX wiekiem (faktycznie budulec jest wykorzystywany od tysiącleci). Najstarsza architektura drewniana na ziemiach polskich dotyczyła zabudowy słowiańskich grodów. Dzisiaj moda na drewno powraca, chociaż w nieco innej formie. To nowoczesne budownictwo, które łączy w sobie praktyczność, wytrzymałość i nowoczesny design. Niesłabnącą popularnością cieszy się drewniane budownictwo szkieletowe. Takie domy z drewna można budować przez cały rok, gdyż nie wymagają wykonywania wielu robót „mokrych”. W dodatku budynki w technologii szkieletowej (przy odpowiednim projekcie) spełniają standardy energooszczędne. W tym aspekcie podążamy za trendami europejskimi, ale na poniższe projekty na razie niestety tylko spoglądamy z zachwytem. Europa natomiast próbuje dorównać krajom azjatyckim, Kanadzie i USA. Warto zwrócić uwagę na to zestawienie.

Drewniane osiedla i nowoczesne budynki mieszkalne

Drewniane wieżowce czy nawet całe osiedla nie są już melodią przyszłości. Takie projekty powstają i są coraz śmielej wdrażane. Przykładem jest Toronto, gdzie na 9 hektarach nabrzeża powstaje całe osiedle z drewna kanadyjskiego. Projekt mieszkalno-usługowy rozpoczęto w 2017 roku. Inicjatorem jest firma Alphabet, należąca do Google, która zatrudniła architektów z pracowni Snøhetta oraz biura architektonicznego Thomasa Heatherwicka. Projekt obejmuje dwie wieże mieszkalne, które są połączone falującym podium. Osiedle budowane jest w modelu co-living, ma więc zbliżać do siebie mieszkańców.

Osiedla z drewna cieszą się uznaniem także w Japonii, która w 2010 wprowadziła ustawę, zgodnie z którą wszystkie nowe budynki instytucji publicznych do maksymalnie trzech kondygnacji mają być budowane z drewna. Efektowne elewacje z drewnianych konstrukcji ramowych zastosowano w 7-piętrowych budynkach mieszkalnych w Berlinie (projekt studia Kaden Klingbeil). W Polsce drewniane bloki powstają w ramach programu Mieszkanie+. Pod tym względem próbujemy dogonić kraje skandynawskie. Na oddzielną uwagę zasługują domy mieszkalne z komponentu. Materiał budulcowy pokryty jest szarym papierem z powierzchnią węglanową, który chroni przed promieniowaniem wysokiej częstotliwości.

Wieżowce z drewna – alternatywa dla szkła i stali

Firmy projektowe coraz częściej oglądają się w stronę naturalnych budulców przy projektowaniu wieżowców. Trend jest na tyle wyraźny, że w niektórych rejonach (np. w stanie Oregon w USA) zmieniono prawo budowlane w ten sposób, by dopuszczało budowę wysokich budynków z drewna. Obecnie najwyższy (według Council on Tall Buildings and Urban Habitat) jest Mjøstårnet, budynek z drewna, który powstał niedawno w norweskim miasteczku Brumunddal. Ma 85,4 metra wysokości i 18 kondygnacji. Budowę rozpoczęto w 2017 roku, do użytku oddano go w marcu 2019 roku. Elementami zbudowanymi z innego budulca są jedynie betonowe stropy, które zastosowano w pierwszych siedmiu kondygnacjach. Rekord chce podbić (i to kilkukrotnie) japońska firma Sumitomo Forestry. Jej celem jest budowa wieżowca o wys. 350 m z 70 kondygnacjami. Koszt inwestycji opiewa na 5,6 mln USD i ma uczcić 350 rocznicę założenia firmy. Budynek ma powstać w Tokio, budowa zostanie zakończona w 2041 roku. Będzie to nie tylko najwyższy budynek z drewna, ale także najwyższy drapacz chmur w Japonii. Być może Europa podąży za koncepcją i wkrótce usłyszymy o równie śmiałym projekcie.

Drewno w sporcie

Drewniane obiekty mogą także służyć do budowy obiektów sportowych. Dach i fasady, schody i tarasy pionowe Stadionu Narodowego w Tokio zaprezentowanego pod koniec listopada bieżącego roku są niemal w całości pokryte drewnem. Obiekt ma być miejscem ceremonii otwarcia i zamknięcia Igrzysk Olimpijskich 2020. Na chwilę obecną pomieści ponad 68 tys. ludzi. Za projekt odpowiada Kengo Kuma. Znakiem rozpoznawczym japońskiego architekta jest wykorzystywanie naturalnych budulców. Prawdopodobnie drewniany stadion (z nieco mniejszym rozmachem) powstanie bliżej nas – w Anglii. Forest Green Rovers walczy o zatwierdzenie projektu drewnianego stadionu na 5000 miejsc. Radni mają obiekcje, ale nie dotyczą one bezpieczeństwa czy wytrzymałości obiektu, lecz hałasu generowanego podczas rozgrywek piłki nożnej. Może to przeszkadzać studentom uczącym się w pobliskim William Morris College. Kolejne posiedzenie w tej sprawie odbędzie się 18 grudnia 2019 roku. Za projekt odpowiada Zaha Hadid, niestety architekt nie dożyła ogłoszenia wyników konkursu.

Źródła:

https://nieruchomosci.wprost.pl/budownictwo/10192748/historia-zatoczyla-kolo-przyszlosc-nalezy-do-drewnianych-budynkow.html

http://wyborcza.biz/ekodzialania/7,162865,23042542,tokio-powstaje-ekologiczny-70-pietrowy-drewniany-wiezowiec.html

https://www.infoarchitekta.pl/artykuly.PROJEKT:3-nowosci-firmowe:7170-kombinacja-drewna-betonu-i-fermacell.html

https://blog.mipimworld.com/development/tokyo-wooden-high-rise-marks-shift-towards-the-timber-tower-mipim-news/

http://www.sportmarketing.pl/newsroom/27790,znamy-projekt-stadionu-dla-tokio-2020

http://www.bryla.pl/bryla/7,85298,20930799,jedyny-na-swiecie-drewniany-stadion-wedlug-projektu-zahy-hadid.html

Data dodania: 18 grudnia 2019