Domek letniskowy na zgłoszenie czy pozwolenie na budowę? Przepisy prawne

Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę — co jest potrzebne przy domku letniskowym?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

zgłoszenie czy pozwolenie na domek letniskowy?

Domki letniskowe mają dużą liczbę zwolenników. Postawione w malowniczych miejscowościach pozwalają na wypoczynek w komfortowych warunkach. Przed rozpoczęciem korzystania z własnego lokum, trzeba je jeszcze postawić. O jakich formalnościach należy pamiętać, planując stworzenie swojego domku letniskowego? Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę – co będzie niezbędne?

Domek letniskowy – zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?

Coraz więcej osób, zamiast wynajmować pokoje w hotelach, decyduje się na wybudowanie własnych domków letniskowych w ulubionych miejscowościach. Tego rodzaju konstrukcje pozwalają na spędzenie całego lata w komfortowych warunkach i na własnych zasadach. Bez wypełnienia odpowiednich formalności niemożliwe jest jednak legalne postawienie domku letniskowego. Zgłoszenie czy pozwolenie na budowę — co jest wymagane przez obowiązujące prawo budowlane?

Warunki postawienia domku letniskowego, podobnie jak każdej innej konstrukcji mieszkalnej, reguluje prawo budowlane.Warto przy tym zaznaczyć, że w obowiązujących przepisach nie znajdzie się określenia „domek letniskowy”. Tego rodzaju konstrukcje określane są w nim mianem „budynku rekreacji indywidualnej”. Choć jeszcze kilka lat temu konieczne było uzyskanie pozwolenia na budowę, aktualnie nie ma obowiązku jego posiadania w przypadku stawiania niektórych konstrukcji, w tym większości domków letniskowych. Zamiast tego, trzeba jednak chęć ich wybudowania zgłosić do Starostwa Powiatowego.

Zmiany w prawie znacznie ułatwiły proces budowy domku letniskowego, dlatego obecnie coraz więcej osób decyduje się na kupno działki i postawienie tego rodzaju konstrukcji. Przed rozpoczęciem prac, trzeba jednak dokładnie zapoznać się z obowiązującymi przepisami tak, aby od razu dostarczyć do Starostwa Powiatowego wszystkie potrzebne dokumenty, co pozwoli w jak najkrótszym czasie dopełnić wszelkich formalności i rozpocząć budowę wymarzonego domku letniskowego.

Domek letniskowy a pozwolenie na budowę – kiedy może być ono potrzebne?

Czasem jednak konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę określonego domku letniskowego. Dzieje się tak, jeżeli:

  • powierzchnia użytkowa danego domku przekracza 35 m²,
  • na 500 m² działki przypada więcej niż jeden domek letniskowy,
  • wybrana konstrukcja nie jest domkiem parterowym (jednokondygnacyjnym, w co nie wliczają się jednak antresole),
  • nie ma być to domek wolnostojący.

Jeśli przynajmniej jeden z wyżej wymienionych punktów odnosi się do budowanego domku letniskowego, konieczne będzie uzyskanie pozwolenia na budowę. Na szczęście większość z dostępnych obecnie konstrukcji spełnia cechy budynku rekreacji indywidualnej, którego budowa musi zostać jedynie zgłoszona do Starostwa Powiatowego.

Nie bierze się pod uwagę także altan ogrodowych, szklarni oraz innych budowli pod warunkiem, że nie są one połączone bezpośrednio z danym domkiem letniskowym. Należy też zaznaczyć, że za drugą kondygnację budynku uznawane jest poddasze użytkowe. Jeśli więc planuje się wykonanie antresoli, nie będzie ona zobowiązywać właściciela do zyskania pozwolenia na budowę domku letniskowego. Zgłoszenie chęci jego postawienia będzie w tym wypadku wystarczające.

Domek letniskowy – zgłoszenie budowy i potrzebne dokumenty

Zgłoszenia budowy domku letniskowego dokonuje się w odpowiednim Starostwie Powiatowym. W tym celu najlepiej poszukać na stronie urzędu potrzebnego formularza. Jeśli jednak nie ma się na to czasu, powinna istnieć możliwość wypełnienia dokumentu również w starostwie. Konieczne jest w tym przypadku uzupełnienie takich danych jak rodzaj, a także sposób wykonywania określonych prac oraz data ich rozpoczęcia.

Oprócz wypełnionego formularza konieczne jest dostarczenie także:

  • oświadczenia o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane,
  • mapa ewidencyjna, która powinna być dostępna w starostwie,
  • rysunki dotyczącego danego domku letniskowego.

Przed przyjściem do starostwa warto sprawdzić, czy ma się przygotowane wszystkie wymagane dokumenty, ponieważ w innym przypadku urząd może wezwać do ich dostarczenia, co wydłuży cały proces. Ponadto należy pamiętać o tym, żeby dopełnić formalności w czasie wskazanym przez urząd.

Należy mieć na uwadze też to, że starostwo nie wydaje zgodny na budowę domku letniskowego. Zgłoszenie powinno być rozpatrzone w ciągu 21 dni i jeśli w tym czasie z urzędu nie będzie informacji, że wniosek został odrzucony, przyjmuje się, że go zaakceptowano i można rozpocząć budowę własnego domku letniskowego.

Domek letniskowy – dlaczego warto?

Domki letniskowe mają wiele zalet. Przede wszystkim pozwalają one na wypoczynek w ulubionej miejscowości bez konieczności czasochłonnego poszukiwania wolnego pokoju w hotelu czy korzystnej oferty wynajmu lokum. Co więcej, mając własny domek letniskowy, nie trzeba przejmować się wewnętrznym regulaminem, który może zabraniać m.in. wzięcia ze sobą pupila domowego czy przyjmowania dużej liczby gości. Mając własne lokum nad morzem, jeziorem czy w górach, zorganizujesz przyjęcie, odpoczniesz w weekend, a także zaplanujesz ciekawe wakacje dla całej rodziny.

Podczas planowania postawienia domku letniskowego, zazwyczaj nie wymaga się pozwolenia na budowę, a co za tym idzie, w tym przypadku marzenie o posiadaniu własnego lokum, do którego można wybrać się w wakacje, nie jest trudne do spełnienia. Ponadto dostępne w ofercie Drewnolandii letniskowe, drewniane domki zachwycają funkcjonalnością oraz ciekawym designem, dzięki czemu, urlop możesz spędzić w komfortowych warunkach. Tego rodzaju lokum bez trudu dopasujesz też do własnych potrzeb.

Warto również zaznaczyć, że koszt domku letniskowego nie jest wysoki, a cena wybranego lokum może zostać także rozłożona na raty. Własny teren i miejsce do spania zapewnia głównie wygodę oraz pozwala na zorganizowanie ciekawych wakacji bez konieczności wcześniejszego planowania wyjazdu czy załatwiania noclegu. Wypełnienie formalności związanych z budową domku letniskowego również nie zabiera dużo czasu. Należy jednak pamiętać, aby jego wykonanie zlecić sprawdzonym fachowcom, którzy zagwarantują stworzonej konstrukcji trwałość i doskonały wygląd na lata.

FAQ:

Czy przy stawianiu domku letniskowego wymagane jest pozwolenie na budowę?

Jeżeli wielkość użytkowa domku letniskowego nie przekracza 35 m², nie jest konieczne posiadanie pozwolenia na budowę – wystarczy jedynie ją zgłosić do odpowiedniego organu.

Gdzie należy zgłosić chęć wybudowania domku letniskowe?

Zgłoszenia wybudowania domku letniskowego trzeba dokonać w Starostwie Powiatowym.

Jakie dokumenty powinno zawierać zgłoszenie chęci wybudowania domku letniskowego?

Zgłaszając budowę domku letniskowego, należy mieć ze sobą specjalny formularz, oświadczenie dotyczące prawa do dysponowania nieruchomością, mapę ewidencyjną oraz szkic domku.

Data dodania: 16 sierpnia 2021