Jak założyć ogród leśny? Nasze ogrodowe inspiracje!

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Jak założyć ogród leśny? Nasze ogrodowe inspiracje!

Leśne ogrody są specyficznymi założeniami architektury krajobrazu, opartymi na naturalności, prostocie i spójności z otaczającym krajobrazem. Nasadzenia te mogą być tworzone sztucznie lub stanowić wydzieloną część naturalnego środowiska leśnego. W każdym wariancie ogrody leśne wyróżniają się wyjątkowym mikroklimatem, harmonią krajobrazu i charakterystyczną specyfiką nasadzeń.

Na co zwrócić uwagę projektując ogród leśny?

Jeśli ogród powstaje na terenie leśnym, naszym zadaniem jest niedopuszczenie do zaniku jego naturalnego charakteru. Działania powinny się więc ograniczyć do zadbania o stan otoczenia, usuwania dziczków i reagowania na pojawiające się choroby oraz szkodniki. Sztucznie tworzone rabaty można umieszczać tuż przy domu, zostawiając jak największą część założeń w stanie nienaruszonym.

Przy sztucznie tworzonym zalesieniu nie możemy zapominać o piętrowości roślin. Drzewa i krzewy leśne powinny mieć odpowiednie podszycie w postaci bylin, krzewinek, mchów i porostów, przy czym można tu tworzyć również kompozycje uzupełnione typowymi, kwitnącymi roślinami ogrodowymi. Do tego zadania świetnie nadają się funkie, wrzosy i wrzośce czy rośliny cebulowe. Dopuszczalnym rozwiązaniem są tu również wszelkiego typu skalniaki, porastające kobiercami kwitnących bylin.

Przy tworzeniu ogrodu leśnego na działce musimy też pamiętać, że nawet domek letniskowy powinien być dobrze skomponowany z otoczeniem. Na ogrodowej działce leśnej najlepiej stosować bowiem naturalne nawierzchnie, kamienie, drewniane budowle i budynki oraz proste meble ogrodowe z drewna, rattanu, technorattanu czy żeliwa. Nawet ogradzając powierzchnię, warto maksymalnie wkomponować płot w otoczenie, wybierając chociażby żywopłoty, estetyczne panele metalowe czy siatki ogrodzeniowe, obsadzone pnączami.

Jakie rośliny sadzić w ogrodzie leśnym?

Dobór roślin do ogrodu leśnego jest kwestią kluczową. Wykorzystane rośliny muszą być bowiem dopasowane do warunków wodnych, glebowych oraz świetlnych. Ponieważ duże drzewa mocno wysuszają ziemię i zacieniają otoczenie, dosadzane krzewy leśne oraz rośliny najniższego piętra od samego początku dobrze jest zabezpieczyć siecią automatycznego nawadniania i odpowiednio dobranym nawożeniem.

Rośliny w leśnym ogrodzie iglastym

Przy dominacji na działce roślin iglastych dysponujemy ziemią przepuszczalną, o kwaśnym pH. Dobrą alternatywą uzupełnienia założeń roślinnych będą tu więc cisy, świerki, jałowce, tuje, wrzosy i wrzośce. Ich dopełnieniem mogą być też różaneczniki, azalie, funkie, żurawki oraz paprocie.

Rośliny w leśnym ogrodzie liściastym

W leśnych ogrodach liściastych mamy ziemię próchniczną i z tego względu warto wysadzać tu berberysy, ostrokrzewy, lilaki, jaśminowce, a także wszystkie gatunki tawuł. Do założeń ogrodu leśnego będą pasowały również klony, brzozy, porzeczki, derenie, trzmieliny, kaliny, czeremchy, wierzby, jarząby oraz pięciorniki.

Rośliny dodatkowe

Wybierając do ogrodu leśnego gatunki pnące, z powodzeniem można wysadzać tu bluszcze i powojniki. Przy pomyśle ukwiecenia otoczenia warto zaś postawić na słoneczniki, rudbekie, konwalie, fiołki, przylaszczki, ranniki, pierwiosnki, krokusy, cebulice oraz przebiśniegi. W tak komponowanym otoczeniu nie może zabraknąć naparstnic, traw ozdobnych, parzydła leśnego, ziarnopłonu. Oczywiście koniecznie trzeba w swoim ogrodzie zaaklimatyzować mchy i paprocie.

Czy można mieć piękny trawnik w ogrodzie leśnym?

Żaden ogród wypoczynkowy nie może obejść się bez pięknego trawnika. Ponieważ ma on wysokie wymagania, w ogrodach leśnych zdecydowanie polecane jest stosowanie roślin zadarniających, czyli bluszczy i mchów. Jeśli trawnik jest jednak priorytetem naszego założenia, zalecamy wybór mieszanek trawnikowych przeznaczonych do cienia. Trawnik trzeba wówczas też siać gęściej oraz kosić wyżej i rzadziej. Wymagane jest też jego intensywne podlewanie i regularne nawożenie.

Można zastosować też rozwiązanie mieszane, gdzie tuż pod drzewami będą rosły krzaki, rośliny leśne i bluszcze, a obok dobrze utrzymana darń.

Alternatywą mogą być leśne zakątki

Jeśli piękne ogrody leśne są jedynie w sferze naszych marzeń, warto przemyśleć alternatywę, jaką jest leśny zakątek w ogrodzie. Taka namiastka, choć w minimalnym stopniu, zaspokoi nasze potrzeby wyciszenia się oraz przebywania w naturalnym środowisku i specyficznym mikroklimacie lasu.

Data dodania: 12 czerwca 2019