Domek letniskowy czy całoroczny? Różnice • Ceny • Który wybrać?

Domek letniskowy czy całoroczny – czym się różnią oraz ile kosztują?

Maciej, konsultant handlowy

+48 533 262 731

Blog

Kupując na własność piękną działkę rekreacyjną w zielonej okolicy, warto od razu zastanowić się nad rodzajem domku, który się na niej wybuduje. Letniskowy czy całoroczny? To zasadnicza kwestia, od której zależeć będzie oczywiście funkcjonalność domku, ale także koszt i czas jego budowy. Czym tak naprawdę różnią się od siebie te dwa budynki i jak kształtuje się ich oferta cenowa? Jakich formalności należy dopełnić przed rozpoczęciem inwestycji?

Dom letniskowy a całoroczny kontra formalności przed budową

W 2015 roku przepisy polskiego Prawa budowlanego nieco się zmieniły. W świetle nowych regulacji budujący domek rekreacyjny (niezależnie od tego, czy jest to kwatera letniskowa, czy całoroczna) zwolniony jest z obowiązku ubiegania się o pozwolenie na budowę, oczywiście pod pewnymi warunkami.

Jeśli planowany domek rekreacyjny (letniskowy lub całoroczny):

  • ma powierzchnię do 35 m²,
  • jest budynkiem wolnostojącym,
  • jest budynkiem parterowym (jednokondygnacyjnym),
  • jest budowany jako jedyny na 500 m² powierzchni działki,


to wtedy wystarczy zgłosić jego budowę we właściwym urzędzie.

Jak zgłosić budowę domku letniskowego lub całorocznego?

Choć wybudowanie domku letniskowego czy całorocznego bez pozwolenia na budowę jest jak najbardziej możliwe i realne, to jednak inwestor nie jest zupełnie zwolniony z obowiązku dopięcia formalności. Domek bez zgłoszenia może zostać potraktowany jako budowlana samowolka, a stąd już prosta droga do jego rozbiórki. Dlatego budowę domku rekreacyjnego trzeba zgłosić w Starostwie Powiatowym. Najlepiej zrobić to od razu po ustaleniu szczegółów realizacji projektu.

Podczas wizyty w urzędzie przedstawić trzeba kilka dokumentów:

  • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych,
  • mapę ewidencyjną (dostępna w Starostwie),
  • szkic projektu domku.

Ponadto w formularzu zgłoszenia (gotowy wzór dostać można w urzędzie) określić trzeba zakres prac oraz termin ich rozpoczęcia.

Domy letniskowe i całoroczne – różnice w budowie

Różnic między domkiem letniskowym i całorocznym nie ma wiele, lecz są to różnice zasadnicze. Wynikają bezpośrednio z możliwości mieszkalnych, jakie oferuje domek rekreacyjny. W budynku całorocznym bez przeszkód zamieszkać można także w zimie, natomiast domek letni sprzyja jedynie wakacyjnemu wypoczynkowi.

Konstrukcja domków letniskowych i całorocznych

Zarówno domek letniskowy, jak i całoroczny wybudować można w całości z drewna w technologii szkieletowej – kanadyjskiej. Czy to bezpieczne? Jak najbardziej! Obecnie stosowane rozwiązania i technologie budowlane pozwalają zaadaptować drewnianą konstrukcję szkieletową do każdej pory roku i stworzyć dobre warunki do odpoczynku niezależnie od sezonu.

Wysokość domków letniskowych i całorocznych

Oba domki, jeśli będą budowane w procedurze na zgłoszenie, mogą mieć wyłącznie jedną kondygnację. Jako kolejne piętro nie jest wliczana antresola, na której zaaranżować można np. sypialnię. Jednak już w przypadku poddasza użytkowego kwestie formalne mogą się skomplikować.

Fundamenty pod domki letniskowe i całoroczne

Istotną różnicą między domkiem letniskowym a całorocznym może być rodzaj potrzebnych fundamentów. W przypadku lekkich i małych domków na lato dobrze sprawdzić się ma szansę już fundament punktowy z prefabrykowanych bloczków, który przygotować można samodzielnie. Domek całoroczny będzie nieco cięższy, więc konieczna może okazać się obecność tradycyjnego fundamentu (np. płyty zbrojeniowej). Wiele jednak zależy od samego projektu, dlatego składając zamówienie, warto się w tej kwestii skontaktować producentem.

Drewno budowlane na domki letniskowe i całoroczne

Drewniane domki letniskowe i całoroczne mogą różnić się rodzajem zastosowanego do ich budowy drewna, dlatego szczególnie warto zwrócić na to uwagę podczas zakupu. W Drewnolandii wykorzystujemy najlepsze dostępne drewno konstrukcyjne niezależnie od tego, czy budujemy dom całoroczny, letniskowy czy nawet ogrodową altanę. To drewno konstrukcyjne C24 w tzw. klasie wizualnej, z najwyższej półki. Jest starannie selekcjonowane – wszelkie naturalne ubytki, zbyt duże zagęszczenie sęków czy przebarwienia są niedopuszczalne. To drewno, któremu niestraszne są nawet ekstremalne warunki pogodowe.

Ponadto kluczowe i newralgiczne elementy konstrukcji domków wzmacniamy drewnem typu KVH (drewno łączone na złączach klinowych), które wyróżnia się szczelnością i dobrymi parametrami izolacyjnymi i drewnem typu BSH o poprawionej mechaniczne jakości, które jest w pełni odporne na pęknięcia.

Ocieplenie domków letniskowych i całorocznych

Domek letniskowy, z którego korzysta się wyłącznie w miesiącach letnich, nie wymaga dodatkowego ocieplenia. Inaczej jest w przypadku domu całorocznego, który musi być nie tylko dobrze ocieplony, ale także perfekcyjnie uszczelniony.

W przypadku domku całorocznego jego szkieletową drewnianą konstrukcję wypełniamy zazwyczaj wełną mineralną. To jeden z najlepszych materiałów izolacyjnych, który jednocześnie pełni funkcję ochrony przeciwogniowej. Ocieplony wełną mineralną domek całoroczny będzie szybko się nagrzewał i wolno tracił ciepło. Oprócz izolacji cieplnej wełna mineralna stanowi także izolację akustyczną, co przekłada się na duży komfort użytkowania domku.

W przeciwieństwie do domku letniskowego domek całoroczny musi być też wyposażony w szczelną stolarkę okienną i drzwiową, by zapewnić domownikom stały komfort cieplny, również w mroźne dni.

Instalacje w domku letniskowym i całorocznym

W domku letniskowym obecność instalacji hydraulicznych czy elektrycznych nie jest wymagana. W praktyce jednak nawet kilkudniowy odpoczynek bez dostępu do elektryczności i wody wydaje się mało komfortowy. Dlatego większość naszych domków, niezależnie od tego, czy będą wykorzystywane przez cały rok, czy tylko w lecie, wyposażamy w niezbędne instalacje (oczywiście na życzenie Klienta).

W domku całorocznym potrzebna jest jeszcze jedna dodatkowa instalacja – grzewcza. Budując dom, warto też od razu zastanowić się nad źródłem ciepła w zimie – nowoczesna „koza” wystarczy, by ogrzać tak niewielką przestrzeń, a możemy przygotować ją do użytku już podczas montażu budynku.

Dom letniskowy czy całoroczny – co wybrać?

To zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji! Jeśli faktycznie domek będzie zamieszkiwany wyłącznie w sezonie letnim, można postawić na lżejszą konstrukcję bez ocieplenia, izolacji i rozwiązań grzewczych. Wybór jednak warto dobrze przemyśleć – oczywiście domek letniskowy można przekształcić w budynek całoroczny, jednak wiąże się to z generalnym remontem, co wygeneruje dodatkowe koszty.

Nawet jeśli z domku będzie się korzystać wyłącznie na wakacjach, to domek całoroczny w sezonie zimowym będzie można wynająć osobom trzecim. W ten sposób cała inwestycja szybko się zwróci, a po jakimś czasie zacznie na siebie zarabiać.

Domy letniskowe i całoroczne – ile kosztują?

Domy letniskowe bez dodatkowego ocieplenia, izolacji i instalacji grzewczych będą naturalnie sporo tańsze niż ich całoroczne odpowiedniki. Wiele zależy jednak od projektu, wymiarów budynku, aranżacji przestrzeni. Przyjąć można, że najtańsze drewniane domki letniskowe kosztować będą już od 20-30 tysięcy złotych. Z kolei ceny najdroższych domków całorocznych z naszej oferty przekraczają 100 tysięcy złotych. Rozbieżność cenowa dostępnych propozycji jest spora, ale w naszej ofercie każdy znajdzie domek odpowiedni dla siebie i dla stanu swojego portfela.

FAQ:

1. Czym różnią się domy letniskowe i całoroczne?

Różnice między domkiem letniskowym a całorocznym obejmują przede wszystkim poziom ocieplenia i izolacji budynku oraz obecność instalacji grzewczej, czyli wynikają bezpośrednio z potrzeb mieszkaniowych w różnych porach roku.

2. Dom letniskowy a całoroczny – co z pozwoleniem na budowę?

Niezależnie od rodzaju domku, jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 m², jest to budynek parterowy i wolnostojący, nie trzeba ubiegać się o wydanie pozwolenia na jego budowę. Wystarczy zgłosić ten fakt w Starostwie Powiatowym.

3. Domek letniskowy czy całoroczny – co wybrać?

To kwestia indywidualna, która wynika przede wszystkim z potrzeb i preferencji. Domek letniskowy zawsze można przekształcić w całoroczny, jednak wiąże się to z dużym remontem i dodatkowymi kosztami.

Data dodania: 16 marca 2021